Cryfin aktuality, 10. díl
Evropští zákonodárci schválili kontroverzní zákaz, který se týká kryptoměnových peněženek. Pokud nařízení skutečně vejde v platnost, otřese zřejmě základy světa digitálních mincí. Více o tom už v dalším díle pořadu Aktuality z kryptosvěta ve spolupráci se společností Cryfin.
Nakoupit kryptoměny a pak je co nejrychleji dostat pryč z burzy do vlastní peněženky. To byla až donedávna základní poučka lidí, kteří digitální mince nakupují. Jenže základní myšlenka bitcoinu a dalších kryptoměn, že člověk má stoprocentní kontrolu nad svými penězi, se možná dočká značné trhliny.
Zákonodárci Evropského parlamentu z výborů LIBE (svoboda, práva a domácí politika) a ECON (hospodářské záležitosti) totiž schválili dodatky ke své regulaci týkající se převodů aktiv. Nařízení má nakázat burzám, aby ověřovaly identitu majitelů soukromých peněženek, a to před tím, než jim bude povoleno provádět transakce.
Rusko chce prodávat zemní plyn za bitcoiny. Británie připravuje regulaci kryptotrhu
Rusko před časem oznámilo, že bude během války prodávat nepřátelským státům zemní plyn pouze za rubly. Dost možná to ale není tak úplně pravda. V pozadí chce Rusko začít nabízet klíčovou komoditu za bitcoiny. Více o tom už v dalším díle pořadu Aktuality z kryptosvěta ve spolupráci se společností Cryfin.
„Obavy ze strany kryptoměnové komunity spočívají v tom, že kryptospolečnosti budou pravděpodobně muset odmítnout transakce s nehostovanými peněženkami, protože nebudou mít žádný způsob, jak ověřit svou identitu,“ vysvětlil Cryfin. Návrh nařízení budou ještě projednávat evropské orgány.
Od těžby k CBDC
V kryptoměnové komunitě všemožné regulace velmi úzkostlivě vnímají a snaží se regulátory příliš neprovokovat. I proto je v bitcoinové komunitě čím dál více v trendu udržitelná těžba, kdy lidé využívají energie ze solárních nebo větrných elektráren.
„Například těžební firma CleanSpark navýší těžební kapacitu v Západním Texasu o 200 mW. 70 procent využívané energie by nemělo mít žádnou uhlíkovou stopu a mělo by pocházet z větrných a solárních elektráren. Cleanspark se zavázal být v budoucnu uhlíkově neutrální ze sta procent,“ informoval Cryfin.
Kryptoměnám nadále rostou konkurenti v podobě CBDC (digitální měny centrálních bank). Jednou z nejvýraznějších vládních digitálních měn zřejmě bude digitální dolar. Jeho vývojáři prozatím bojovali s myšlenkou zakládat účty i běžným občanům. To se ale brzy změní. Vedle americké centrální banky se totiž do projektu naplno vloží i ministerstvo financí. Instituce chce dbát v platební síti na vysokou anonymitu a míru soukromí.
Vzestup Decentralandu
Stranou regulací se rozvíjí platforma Decentraland, která se stala zvláštním mixem kryptoměn, NFT a metaversu. Virtuální vesmír Decentraland je v současnosti nejpopulárnějším digitálním světem vůbec.
Očekává se ale, že do problematiky metaversu promluví i někdejší společnost Facebook (dnes Meta), která pro účely stavby virtuálního vesmíru naverbovala jen v Evropě tisíce lidí.