Cryfin aktuality, 8. díl
Začalo to pixelovými obrázky a pokračovalo obchody za miliardy dolarů, videohrami a investičním šílenstvím. Fenomén NFT ale rozhodně nechystá ústup ze světla reflektorů. Po Twitteru chce vlastnictví NFT využít na svých platformách i společnost Meta. Více o tom už v dalším díle pořadu Aktuality z kryptosvěta ve spolupráci se společností Cryfin.
Fenomén NFT (non-fungible token, nezaměnitelný token) jsme v našich aktualitách řešili již v minulých dílech. Jak to tak vypadá, milovaný i nenáviděný trend tady s námi dost možná zůstane už napořád.
Jako první to byl Twitter, který umožnil uživatelům používat jako profilové obrázky NFT díla. Nyní se jeho příkladem zřejmě inspiruje i společnost Meta, která spravuje sociální sítě Facebook a Instagram.
Půjčka krytá pšenicí? Banka v Argentině láká na netradiční kryptoměnový produkt
Španělská banka Santander nabízí zemědělcům v Argentině možnost netradiční půjčky kryté tokeny, které reflektují ceny zemědělských komodit. Kryptoměnová komunita mezitím řeší regulace i chystaný digitální juan – více o tom už v dalším díle pořadu Aktuality z kryptosvěta ve spolupráci se společností Cryfin.
„Už v lednu vyšla zpráva, že Facebook a Instagram přidají, po vzoru Twitteru, funkci NFT profilových obrázků. Údajně by mohly také umožnit minting (upisování NFT na blockchain, pozn. redakce) a prodej těchto NFTs. Zuckerberg také připustil, že NFTs budou hrát roli v chystaném metaverse Meta,“ vysvětlil Cryfin.
Ukrajina a Rusko
Kryptoměny mají velkou roli také ve válkou zmítané Ukrajině. Lidé poslali na podporu Kyjeva miliardy dolarů v kryptoměnách. Nejen proto se dostalo digitálním mincím opory i v tamní legislativě. „Nyní tu legálně mohou působit ukrajinské i zahraniční krypto burzy a banky mohou krypto firmám otevírat účty,“ přiblížil Cryfin.
To Rusko se naopak potýká s odlivem zahraničního kapitálu a odchodem významných investičních skupin a bank. Největší zemi světa opustily například Deutsche Bank, Goldman Sachs, JP Morgan Chase a své aktivity tam omezí i Citigroup.
Ten druhý si říká o pozornost
V kryptoměnové komunitě se teď hojně diskutuje o druhé nejslavnější kryptoměně s názvem ethereum. Neřeší se přitom jen cena. Kryptoměna totiž přechází na takzvanou druhou vrstvu, kdy se má přesunout z energeticky náročného způsobu těžby (protokol proof-of-work) na environmentálně přívětivější (protokol proof-of-stake).
A moment takové transformace se možná blíží. I proto investoři v očekávání dalšího růstu ceny odlévají ethery na kryptoměnové peněženky, což může stimulovat další cenovou expanzi.