Bitcoin jako trn v oku. Mohou ho ohrozit státy i kvantové počítače, uvádí nová Krypta

BYZNYS (13)

V minulých dílech pořadu Krypta byla řeč o tom, jaké jsou silné stránky bitcoinu a v čem je tento vynález přelomový. Jenže má bitcoin i nějaké problémy? Může ho někdo ohrozit? Právě tématu kryptoměnových hrozeb se věnuje další díl pořadu Krypta, který můžete sledovat každý týden ve čtvrtek ve 14:40 na CNN Prima NEWS.

Řada lidí nechce investovat do bitcoinu, jelikož se obává zranitelnosti celého systému. Ten je přitom špičkově zabezpečený. Bitcoin například nemůže nikdo vypnout, protože síť neřídí jediná společnosti, ale statisíce počítačů po celém světě.

Stejně tak ho nemůže nikdo ovládnout. Potenciální agresor by totiž potřeboval získat moc nad alespoň 51 procenty výpočetního výkonu sítě, což by se hrozivě projevilo na jeho výpisu energií. Za pouhou hodinu by musel zaplatit více než jeden milion dolarů (23 milionů korun). Přebít tento kolos se zkrátka nikomu nevyplatí.

Technologičtí futuristé se ale obávají, že zkázu bitcoinu přinesou kvantové počítače. Tyto stroje by v budoucnu teoreticky mohly prolomit kryptografické podpisy, které bitcoin používá. Odpůrci této teorie ale upozorňují, že kvantové počítače budou ve vývoji dlouhá léta a bitcoinová síť se jim ubrání. Majitel kvantového počítače by pak dost možná využil vynález k jinému účelu než k podrobení bitcoinu.

O cenových problémech bitcoinu promluvil v Kryptě těžař Petr Beneš ze společnosti Cryptology, podle něhož jsou výkyvy přirozenou součástí cyklu. V pořadu mimo jiné mluvil také o ekologické těžbě nebo o kreativním využití zbytkového tepla, které při těžbě kryptoměn vzniká. „Tím se dá například sušit prádlo nebo vytopit větší budovu jako kostel,“ řekl.

O pořadu Krypta

Kryptoměny patří mezi nejrizikovější investice, které definuje vysoká volatilita. Pořad Krypta má za cíl přístupnou a srozumitelnou formou zvýšit povědomí o bitcoinu a dalších digitálních mincích, které jsou dlouhá léta spojeny s řadou kontroverzí a mýtů.

Jde o první audiovizuální pořad o kryptoměnách v Česku, se kterým přichází velké médium.

Pořad Krypta sledujte každý čtvrtek ve 14:40 na CNN Prima NEWS nebo na webu cnn.iprima.cz, kde najdete odvysílané díly také ze záznamu.

  • Díl Krypty, do kterého zavítal ekonom Lukáš Kovanda

Tagy:
počítač těžba hrozba pořady CNN Prima NEWS Bitcoin regulace kryptoměna problémy kryptoměny kvantový počítač Krypta krypta