
Češi mění sci-fi v realitu: Humanoidi budou žít s námi v domácnosti. UK zahájila testování
Český bytový trh se potýká s nedostatkem 100–150 000 nových bytů tam, kde jsou nejvíce potřeba, ačkoliv ve městech čeká na oživení až 70 000 bytů na brownfieldech. Dokument „Bydlení pro lidi – Strategie změny“ ve spolupráci se Svazem podnikatelů ve stavebnictví, Asociací developerů a Hospodářskou komorou ČR představuje osm klíčových opatření od masivní výstavby přes odblokování brownfieldů až po uvolnění regulací, která mají zajistit, aby každý nový byt opravdu přispěl k řešení bytové krize .
Psa nebo kočku má téměř každý druhý Evropan. Jejich obliba stále stoupá a spolu s tím roste i nabídka zvířat přes internetová tržiště, kde je podle dat Evropské komise nakupuje asi 60 procent lidí napříč EU. Navzdory tomuto trendu ale dlouhodobě chybí jakákoliv kontrola zdraví nebo dobrých životních podmínek těchto zvířat. Jasná pravidla by měla přinést nová regulace, kterou ve čtvrtek schválil Evropský parlament. Zpravodajku jí dělala česká europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS). Pokud si dnes rodina koupí zvíře přes inzerát na internetu, neexistuje žádná kontrola toho, z jakých podmínek takový pes nebo kočka pochází, vysvětluje v rozhovoru expertka Nikol Lakomá z organizace Svoboda zvířat.
Omezit reklamu na hazard a dostat ji přes den z vysílání rozhlasu a televize, a to včetně sponzorování sportovních přenosů. S takovým pozměňovacím návrhem přišel vládní poslanec Vladimír Balaš (STAN), který ho vložil do novely řešící zákaz prodeje a podávání energetických nápojů dětem. Proti jeho nápadu velmi hlasitě protestují sázkové společnosti, podle kterých by ohrozil financování velkých i malých sportovních klubů. Negativně se staví i Institut pro regulaci hazardních her, který na Úřadu vlády vyjednává účinnější opatření.
Češi platí za energie ve srovnání s jinými zeměmi Evropské unie stále vysoké částky. Týká se to jak elektřiny, tak plynu. Tuzemští zákazníci mohou proti energetické drahotě bojovat tím, že přejdou k jiným a levnějším dodavatelům. Cena energií je přesto vysoká kvůli státním regulacím. V porovnání s evropskými státy totiž máme cenu energií nadprůměrně zatíženou poplatky a daněmi.
Novela zákona Lex OZE III zřejmě nepřinese státu žádné peníze navíc, naopak náklady budou činit několik miliard korun. Tvrdí to analýza platformy Datarun, kterou má redakce CNN Prima NEWS k dispozici. Studii vypracoval ekonom Petr Bartoň, podle kterého regulace povede pouze ke zhoršení ekonomické situace České republiky.
Výdejní boxy se v poslední době objevují leckde, u kruhového objezdu nebo třeba vedle kostela. Město Karviná se ale rozhodlo zakročit a od května vymezuje místa, kde další plechové krabice stát nebudou. Privilegium dostane historické centrum města.
Ustupte ze svých bezpečnostních pravidel u potravin. Vzkaz, který vysílá Trumpova administrativa do Evropské unie. Spojeným státům vadí, že jim přísné podmínky znemožňují přístup na evropský trh. Čeští farmáři se brání – ve Spojených státech prý mohou používat růstové hormony a pesticidy, které jsou v Evropě zakázané.
Městské holubníky jsou ideálním kompromisem mezi odpůrci i milovníky holubů. Dochází totiž ke snižování jejich populace, ale humánním způsobem. Místo plynování a střílení se holubům mění vajíčka za atrapy. Holubi jsou monitorováni a krmeni, takže většinu času tráví v holubníku a „neznehodnocují“ památky ani auta obyvatel města. Holubníky jsou velmi populární v Německu a sice pomalu, ale jistě nabírají na oblibě i v Česku. Na počátku všeho ale vždy musí stát přístupná politická autorita.
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání začíná regulovat i influencery a tvůrce na sociálních sítích. Budou muset dodržovat pravidla podobně jako televize. Rada jim však prý jasně nedefinovala pravidla registrace. Podle ministerstva kultury se ještě stále upravují, ale již nyní se mluví o tom, že půjde o povinnost pro tvůrce s velkým dosahem.
Zpřísnění pravidel pro vytápění dřevem v krbech a kachlových kamnech nadzvedlo ze židle odborníky i české europoslance. S ostrou kritikou přišel především místopředseda ODS Alexandr Vondra, podle kterého by měly směrnici pozměnit členské státy po jednáních s Evropskou komisí. Pro CNN Prima NEWS uvedl, že podobné návrhy chce komise tlačit pomocí takzvané sekundární legislativy, která není kontrolovaná Evropským parlamentem.
Chorvaté pokračují v protestech proti zdražování. Další velký bojkot proběhl poslední lednový pátek – v nákupních centrech napříč zemí bylo prakticky prázdno. Chorvatská vláda na protesty zareagovala tak, že rozšířila seznam potravin s omezenými (regulovanými) cenami.
Děti se k energetickým nápojům stejně dostanou pokoutním způsobem. Zákazem do 15 let chceme zabránit tomu, aby se z konzumace mezi mladistvými stal masový fenomén, řekl pro CNN Prima NEWS jeden z navrhovatelů úpravy zákona, poslanec Matěj Ondřej Havel (TOP 09). Popsal také, jak by si měl návrh poradit s nabídkou tohoto sortimentu v prodejních automatech, díky nimž by děti mohly zákon snadno obejít. Další navrhovatelka, poslankyně Jana Berkovcová (ANO), zdůraznila, že se bude ještě jednat o dalších výrobcích s podobným složením.