
Bouřky udeřily v Česku. Díky písku ze Sahary jsou mraky zvláštně obarvené
Ustupte ze svých bezpečnostních pravidel u potravin. Vzkaz, který vysílá Trumpova administrativa do Evropské unie. Spojeným státům vadí, že jim přísné podmínky znemožňují přístup na evropský trh. Čeští farmáři se brání – ve Spojených státech prý mohou používat růstové hormony a pesticidy, které jsou v Evropě zakázané.
Městské holubníky jsou ideálním kompromisem mezi odpůrci i milovníky holubů. Dochází totiž ke snižování jejich populace, ale humánním způsobem. Místo plynování a střílení se holubům mění vajíčka za atrapy. Holubi jsou monitorováni a krmeni, takže většinu času tráví v holubníku a „neznehodnocují“ památky ani auta obyvatel města. Holubníky jsou velmi populární v Německu a sice pomalu, ale jistě nabírají na oblibě i v Česku. Na počátku všeho ale vždy musí stát přístupná politická autorita.
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání začíná regulovat i influencery a tvůrce na sociálních sítích. Budou muset dodržovat pravidla podobně jako televize. Rada jim však prý jasně nedefinovala pravidla registrace. Podle ministerstva kultury se ještě stále upravují, ale již nyní se mluví o tom, že půjde o povinnost pro tvůrce s velkým dosahem.
Zpřísnění pravidel pro vytápění dřevem v krbech a kachlových kamnech nadzvedlo ze židle odborníky i české europoslance. S ostrou kritikou přišel především místopředseda ODS Alexandr Vondra, podle kterého by měly směrnici pozměnit členské státy po jednáních s Evropskou komisí. Pro CNN Prima NEWS uvedl, že podobné návrhy chce komise tlačit pomocí takzvané sekundární legislativy, která není kontrolovaná Evropským parlamentem.
Chorvaté pokračují v protestech proti zdražování. Další velký bojkot proběhl poslední lednový pátek – v nákupních centrech napříč zemí bylo prakticky prázdno. Chorvatská vláda na protesty zareagovala tak, že rozšířila seznam potravin s omezenými (regulovanými) cenami.
Děti se k energetickým nápojům stejně dostanou pokoutním způsobem. Zákazem do 15 let chceme zabránit tomu, aby se z konzumace mezi mladistvými stal masový fenomén, řekl pro CNN Prima NEWS jeden z navrhovatelů úpravy zákona, poslanec Matěj Ondřej Havel (TOP 09). Popsal také, jak by si měl návrh poradit s nabídkou tohoto sortimentu v prodejních automatech, díky nimž by děti mohly zákon snadno obejít. Další navrhovatelka, poslankyně Jana Berkovcová (ANO), zdůraznila, že se bude ještě jednat o dalších výrobcích s podobným složením.
Mezoterapie očního okolí, kosmetický zákrok, který slibuje odstranění tmavých kruhů a váčků pod očima, získává na popularitě díky sociálním médiím. Ačkoli je považována za rychlý a efektivní způsob, jak zlepšit vzhled pokožky, odborníci varují před jejími vážnými riziky, která mohou vést až k dlouhodobým zdravotním problémům. Podle dermatoložky Kateřiny Klauzové by k těmto problémům v Česku ale nemělo docházet, protože u nás existují přísné regulace týkající se toho, kdo tento zákrok může provádět a jaké látky se při něm používají.
Energetické nápoje si dnes kupují i desetileté děti a potom jim hrozí poruchy spánku, varuje poslankyně ODS Renáta Zajíčková. Ta stojí za návrhem na omezení dostupnosti energy drinků dětem mladším 15 let. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS popsala vlastní zkušenosti s tím, co energetické nápoje s dětmi dělají.
Další věc, která se vymkla z rukou, jak typické pro tuto zemi. Tímto prohlášením na adresu samoobslužných výdejních boxů Filip Lachmann, sociolog a člen Strany zelených, rozpoutal na sociálních sítích vášnivou debatu. Své prohlášení směřoval zejména k absenci regulací těchto boxů – s ohledem na jejich vzhled, ekologii či nepraktické umístění. Poslanec Patrik Nacher (ANO) osočil Lachmanna z „brblání“. Posměšně reagoval i senátor Zdeněk Hraba (ODS). O svůj názor se podělily také desítky uživatelů, přičemž někteří dávají Lachmannovi za pravdu.
Norování lišek rozděluje společnost. Zatímco myslivci obhajují tuto historickou metodu jako účinný způsob regulace přemnožených predátorů na určitých místech naší republiky, ochránci zvířat ji označují za brutální a zastaralou praktiku, která do moderní společnosti nepatří. Jaké jsou argumenty obou stran? Co na to poslanci? A je možné najít kompromis?
Podnikatelé jsou z levicové politiky současné vlády zoufalí. Cesta k funkční ekonomice vede skrze škrtání regulací i celých ministerstev, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček. Zkritizoval také zřízení takzvané emisní policie. Poslanec Michael Kohajda (za KDU-ČSL) v reakci odmítl, že by jeho strana byla levicová.
Letos si připomínáme už 35. výročí sametové revoluce a zhroucení komunistického režimu, který v naší zemi na desítky let zakotvil monopol jedné strany a jedné ideologie, drastickým způsobem omezil občanské i ekonomické svobody, mnoho lidí z důvodů třídních či nesouhlasu s myšlenkou revolučního budování rovnostářské společnosti posílal ve své rané fázi na popraviště, později do vězení, bezpočtu lidí zničil profesní kariéry a celé zemi přinesl bezprecedentní ekonomický úpadek a zaostávání v porovnání se svobodným světem.