reklama

Babiš: Proč to Blatný říká? Kdo je gramotný a umí počítat, očkování si zorganizuje

Ministerstvo zdravotnictví doporučilo přerušit na dva týdny očkování proti koronaviru první dávkou a pozastavit rezervace. Ministr zdravotnictví Jan Blatný však pro CNN Prima NEWS uvedl, že si nemyslí, že by ministerstvo doporučilo přerušit vakcinaci, jen upozorňuje na to, že termínů je nyní o něco méně. Premiér Andrej Babiš řekl, že ministrovo vyjádření nechápe.

reklama

Podle premiéra Andreje Babiše však dodávky stále pokračují. „My samozřejmě máme 31 očkovacích center. To jsou příjemci vakcín od společnosti Pfizer a oni to předávají do dalších očkovacích míst. Tedy samozřejmě zvolili různou strategii,“ řekl pro web iDNES.cz předseda vlády. Podle něj je na každém kraji, jak a koho očkuje.

„Někteří dokonce očkovali i městské strážníky nebo hasiče. Takže je to na nich, aby si to zorganizovali tak, aby zkrátka byli schopni naočkovat druhou dávku, která má být podle doporučení ministerstva zdravotnictví na 28. den. Samozřejmě náš zájem a naše preference jsou, aby očkovali seniory nad 80 let,“ pokračoval Babiš.

Premiér dodal, že neví, co a proč by ministr Blatný doporučoval: „Pan Blatný jakékoliv doporučení popírá. Ptal jsem se ho, proč to tedy říká.“ Pokud tam dle jeho slov jsou lidé, kteří jsou gramotní, umí počítat a vědí, jaké dodávky tento a příští týden dostanou, musí si to zorganizovat a je to jejich záležitost.

Blatný bere zpátečku

„Já si nemyslím, že by ministerstvo doporučilo přerušit vakcinaci. Já jen mohu komentovat to, jakým způsobem komunikovali koordinátoři s ministerstvem, kde bylo upozorněno na to, že není vhodné prodlužovat dávku déle než 28 dní,“ oponoval Blatný. Ministr si nemyslí, že by v České republice byl nedostatek vakcín tak velký, aby se přerušilo očkování. Ministerstvo prý jen upozorňuje na to, že těch termínů je teď o něco méně, nikoli na to, že by se mělo přerušit očkování. „To bych se proti tomu skoro i ohradil,“ doplnil.

„Není žádoucí prodlužovat odstup mezi jednotlivými dávkami vakcíny déle než 28 dní. To může samozřejmě znamenat i omezení volných slotů, ale pořád platí, že tam, kde vakcína je, a to je většina, by mělo očkování pokračovat, byť to nebude tak rychlé, jak jsme si původně mysleli,“ upřesnil Blatný.

Zastavte očkování, oznámilo ministerstvo

„Přerušení očkování první dávkou a pozastavení rezervací na očkování první dávkou doporučuje ministerstvo zdravotnictví po dobu následujících 14 dnů,“ uvedla ještě před pár hodinami mluvčí resortu zdravotnictví Barbora Peterová. Vyhodnocení situace v daném kraji podle ní náleží primárně krajskému koordinátorovi očkování.

Podle Peterové bylo rozhodnuto, že aplikace prvních dávek bude pozastavena v Praze a případně v dalších krajích, které nemají dostatek vakcíny. Na doporučení ministerstva ve středu upozornil Radiožurnál s odvoláním na středočeskou hejtmanku Petru Peckovou (STAN). Některé kraje, včetně Středočeského, zrušily zarezervované termíny pro seniory, kteří se už k očkování zaregistrovali.

Tagy:

Hlavní zprávy

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V Brně našli stokilový granát z druhé světové války. Policie evakuovala přes 100 lidí

Aktualizováno

Policie ve středu dopoledne dočasně evakuovala v Brně-Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu zhruba stokilogramového granátu z druhé světové války. Ještě před polednem nevybuchlý granát pyrotechnici zajistili a lidé se mohli vracet domů. Mluvčí policie Bohumil Malášek řekl, že granát byl nalezen při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

Sleva na jízdném by nově měla činit 50 procent. O návrhu rozhodne vláda ve středu

Aktualizováno

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama

Domácí zpravodajství

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Česko v případě dohody stáhne žalobu ohledně Túrowa. Korektní jednání, říká Hubáčková

Aktualizováno

Pokud se česká vláda dohodne na podmínkách řešení sporu kolem polského hnědouhelného dolu Turów, stáhne žalobu, kterou podala k Soudnímu dvoru EU. Uvedla to ve středu podle agentury Reuters polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Polskie Radio 1. K dohodě podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) zatím nedošlo. Podle Moskwové je ale konec sporu na dohled.

reklama