ZPRÁVY - 27.1. v 15:00
Ministerstvo zdravotnictví doporučilo přerušit na dva týdny očkování proti koronaviru první dávkou a pozastavit rezervace. Vyhodnotit situaci v konkrétním regionu musí primárně krajský koordinátor, sdělila mluvčí ministerstva Barbora Peterová. Důvodem je nedostatek vakcíny a nutnost podání druhé dávky těm lidem, kteří už dostali první.
„Přerušení očkování první dávkou a pozastavení rezervací na očkování první dávkou doporučuje ministerstvo zdravotnictví utlumit po dobu následujících 14 dnů,“ uvedla mluvčí. Vyhodnocení situace v daném kraji podle ní náleží primárně krajskému koordinátorovi očkování.
Není prostor pro zásadní uvolňování, tvrdí Hamáček. Otevřít skiareály odmítá
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po jednání Ústředního krizového štábu sdělil, že nyní není doba pro zásadní uvolňování. Pro otevření skiareálů není. Argumentuje počty potvrzených nákaz covidem či plnými nemocnicemi.
Podle Peterové bylo rozhodnuto, že aplikace prvních dávek bude pozastavena v Praze a případně v dalších krajích, které nemají dostatek vakcíny. Na doporučení ministerstva ve středu upozornil Radiožurnál s odvoláním na středočeskou hejtmanku Petru Peckovou (STAN). Některé kraje, včetně středočeského, zrušily zarezervované termíny pro seniory, kteří se už k očkování zaregistrovali.
V Česku je více než 222 tisíc očkovaných
„Na videokonferenci s hejtmany, ministerstvem zdravotnictví a panem premiérem padl jasný pokyn. Vakcín je v současné době málo a na řadu přichází ti, kteří potřebují přeočkování, a pro ně vakcíny musíme mít. Očkování bude zpomaleno, někde až pozastaveno,“ řekla pro web Pecková. Kraje si tak nyní musí propočítat, jak naložit s dostupnými dávkami.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v neděli řekl, že naočkování nejrizikovějších skupin, do kterých patří lidé nad 80 let a zdravotníci, bude mít proti původnímu plánu zpoždění zhruba o měsíc. Původně mělo skončit v únoru, potrvá ale nejspíš do konce března. Blatný také řekl, že není důvod k tomu, aby si některé nemocnice schovávaly vakcíny do zásoby, když chtějí mít jistotu, že jich budou mít dostatek na druhou dávku.
Podle zveřejněných dat o očkování bylo v ČR podáno více než 222 tisíc dávek vakcíny. Kompletní i s druhou dávkou má přes 17 600 osob. Nejvíc dávek vakcíny bylo naočkováno v Praze, zdravotníci jí tam podali téměř 60 tisíc dávek. Následuje Jihomoravský kraj se zhruba 30 tisíci dávkami a Moravskoslezský kraj s 24 tisíci dávkami. V šesti krajích jich bylo méně než 10 tisíc, nejméně v Karlovarském kraji (3 900). Kraje si stěžovaly na nespravedlivé rozdělování vakcíny, nyní už má podle ministerstva vycházet z počtu seniorů registrovaných k očkování a obyvatel nad 65 let.
Firma Pfizer/BioNTech od minulého týdne zhruba o pětinu snížila počty dávek, které do Česka dodává. Chce výrobní kapacity navýšit, uzavírá smlouvy o využití jejich kapacit s dalšími farmaceutickými firmami. Omezení má trvat zhruba do poloviny února, pak firma dodávky vyrovná a v dalších měsících navýší.
Lednové dodávky proti původním plánům z vakcinační strategie omezila na čtvrtinu také firma Moderna, v příštím měsíci ale dodá 110 tisíc dávek místo původně avizovaných 80 tisíc. Kvůli úpravám složení chce dodávky zpočátku omezit i firma AstraZeneca, jejíž žádost o podmínečnou registraci pro užití ve státech EU bude Evropská léková agentura (EMA) projednávat v pátek.