rady

Výpis příspěvků ke štítku „rady“

Češi radí Čechům, jak šetřit: Pivo místo míchaného drinku, mýt se ve fitku a plánovat nákup

11. října 2022 06:07

Plánovat nákup, mýt se ve fiku a nabíjet si tam telefon, jídlo dovářet na vypnuté rozpálené plotýnce, psát si přehled výdajů a místo drahého míchaného drinku si dát pivo. Mladí Češi ve článku CNN Prima NEWS radí dalším Čechům, jak v době raketově rostoucích cen šetřit na jídle, oblečení, energiích, vodě nebo alkoholu.

Pokličku na hrnec a vypnout plyn, radí nobelista s vařením pasty. Sklidil kritiku kuchařů

10. září 2022 12:59

Italský nositel Nobelovy ceny za fyziku Giorgio Parisi představil zlepšovák na úsporu peněz při vaření. Jenže tvrdě narazil. Pokud lidé budou postupovat podle zveřejněného návodu, italská pasta nikdy nebude al dente, ale připomene spíše gumové medvídky, zdrtili Parisiho nápad italští kuchaři. „Konzistence výrobku se tím pokazí,“ oponují takzvanému pasivnímu vaření těstovin.

PŘEHLEDNĚ: Pět tipů, jak rychle a účinně snížit účet za drahé energie

28. srpna 2022 05:46

Cena elektřiny a plynu na burze trhá rekordy. Je tedy jen otázkou času, kdy se začne projevovat i na fakturách českých domácností. Ty pochopitelně hledají způsob, jak si od obřích nákladů alespoň částečně ulevit. Vedle středně až dlouhodobých řešení v podobě instalace fotovoltaických elektráren nebo výměny oken či zateplení domu ale existují i možnosti, jak nejhorší cenový požár uhasit rychle a poměrně jednoduše.

Jak donutit řetězce ke zlevnění potravin? Ekonomové mají jednoduchou radu

24. srpna 2022 14:32

Když nebudeme některé potraviny kupovat, prodejci je zlevní – jinak by je totiž museli vyhodit. To v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS poradil ekonom Štěpán Křeček zákazníkům, kteří chtějí ušetřit. S tím souhlasí i ekonomka Jana Matesová. Některé supermarkety se zahraničními majiteli podle ní zdražovaly ještě před válkou na Ukrajině.

Nezdražujeme, zmenšujeme: V regálech obchodů opět řádí „smrskflace“. Jak se bránit?

18. srpna 2022 05:20

Dvouciferná inflace, která se blíží 20 procentům, se projevuje nejen zdražením služeb a zboží, ale také úpravou jeho rozměrů, objemu či hmotnosti. Do českých obchodů tak stále častěji zavítá jev, kterému ekonomové říkají „smrskflace“. Jde o trik, kterého si lidé zvyklí pravidelně nakupovat stejný okruh zboží nemusí všimnout. V této době platí dvojnásob, že je třeba pozorně číst cenovky, kde prodejce ze zákona musí uvádět také cenu v přepočtu na hmotnostní nebo objemovou jednotku.