Bodné rány v břiše? Jak rituální sebevražda, říká expert. Ferimu nepomohl ani rozchod

Zatímco se bývalý poslanec TOP 09 Dominik Feri zotavuje ze sobotního pokusu o sebevraždu, experti se snaží přijít na to, co přesně ho mohlo k tomuto činu vést. Bodné rány do břicha jsou totiž při pokusu vzít si život podle psychologů spíše netypické. Web Expres také upozorňuje, že k duševní pohodě Feriho nepřispěl ani rozchod s přítelkyní a následné stěhování.

Exposlanec čelí trestnímu stíhání ze sexuálního obtěžování a také znásilnění. Hrozí mu až 10 let vězení. „Každý neúspěch může psychický stav zhoršovat, až dojde ke zkratu. Je velmi pravděpodobné, že obvinění může souviset s pokusem o sebevraždu,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS forenzní psycholog a soudní znalec v oboru forenzní psychologie Karel Netík.

Sám Netík se ale s podobným způsobem pokusu o sebevraždu nesetkal. Že je krajně neobvyklý, potvrdil i krizový a vojenský psycholog Daniel Štrobl pro web Extra.cz. „Na pobodání se do břicha se nedá říci nic jiného, než že je to nezvyklý způsob, který může připomínat seppuku, rituální způsob sebevraždy,“ uvedl.

Případ tak podle Štrobla stojí za bližší zkoumání. „Opravdu to mohla být nutkavá potřeba si ublížit, mohlo to být pod vlivem nějakého silného afektu, ale také mohlo jít o promyšlený způsob, který dotyčnému v ten moment dával velký smysl,“ dodal psycholog.

Feriho čin podle Netíka však neznamená, že by se k obvinění přiznal. „Je to známka toho, že situaci psychicky nezvládá, ne však známka přiznání pravdy,“ uvedl ve Zprávách CNN Prima NEWS. Vedle obvinění se totiž bývalý poslanec musel vypořádat s odchodem z politiky i rozpadlým vztahem.

Podle webu Expres má dlouholetá Feriho přítelkyně Anna nového přítele, se kterým už je těhotná. Feri se tedy musel odstěhovat z jejího bytu. Po jeho boku přitom stála i poté, co čelil obvinění několika žen ze sexuálních útoků. Feri a Anna spolu žili několik let, znali se z politického prostředí.

Aktuální Feriho zdravotní stav není známý. Lze však předpokládat, že poté, co opustí nemocniční lůžko, bude exposlance čekat další léčba. „Velmi pravděpodobně navštíví psychiatrii, měl by být léčen. Měl by dostat antidepresiva a mělo by se s ním pracovat,“ dodal Netík.

Tagy: