PŘEHLEDNĚ: Nový bodový systém. Za co vám bude hrozit ztráta řidičáku či tučná pokuta?

Řidiči si budou muset brzy začít dávat ještě větší pozor na některá provinění za volantem. Ministerstvo dopravy nedávno představilo nový bodový systém, který by měl začít platit již od roku 2024, a za nejzávažnější prohřešky bude nově platit přísný systém „dvakrát a dost“, kdy šofér může přijít rovnou o šest bodů z dvanácti. Změnila se ale také výše pokut a další tresty. Podívejte se proto, jak se budou nově nejtěžší přečiny řešit.

Řízení pod vlivem alkoholu

Řízení pod vlivem alkoholu či návykových látek snižuje podle ministerstva správný úsudek a přispívá k agresivnější jízdě. Statistiky dopravních nehod ukazují, že v roce 2021 došlo na našich silnicích k více než 4 700 nehodám, při kterých byl řidič ovlivněn alkoholem nebo drogami. Zemřelo při nich 49 lidí. Více než polovina z takto provinilých řidičů navíc měla v krvi přes 1,5 promile alkoholu.

„Lidé, kteří řídí pod vlivem alkoholu či drog jsou jednoznačnými piráty silnic, kteří nemají v provozu co dělat. Proto zůstává alkohol stále mezi nejvážnějšími přestupky,“ píše ministerstvo na Facebooku. V novém bodovém systému by to mělo být postihnuté takto:

 • 6 bodů
 • pokuty ve správním řízení 7 000 až 25 000 korun (nyní 2 500 až 20 000 Kč)
 • zákaz řízení na 6 až 18 měsíců (nyní 6 až 12 měsíců)

Řízení pod vlivem alkoholu či návykových látek snižuje správný úsudek a přispívá k agresivnější jízdě. Statistiky...

Posted by Ministerstvo dopravy on Thursday, August 4, 2022

Odmítnutí testu na alkohol

„Nikomu se nesmí vyplácet obcházet zákon. Proto v novém bodovém systému chystáme přísnější postihy i pro ty, kteří chtějí využívat mezer v zákonech a cíleně se vyhýbají dechové zkoušce,“ píše ministerstvo. Ve správním řízení bude horní hranice finanční sankce i zákazu řízení ještě tvrdší než u zjištění alkoholu v krvi, konkrétně až 75 000 Kč a až tři roky zákazu řízení. Konkrétně:

 • 6 bodů (nyní 7)
 • pokuta ve správním řízení 25 000 až 75 000 korun (nyní 25 000 až 50 000 Kč)
 • zákaz řízení 18 až 36 měsíců (nyní 12 až 24 měsíců)

▶️NOVÝ BODOVÝ SYSTÉM - ODMÍTNUTÍ TESTU NA ALKOHOL NEBO DROGY◀️ Nikomu se nesmí vyplácet obcházet zákon.☝️ Proto v...

Posted by Ministerstvo dopravy on Wednesday, August 3, 2022

Jízda na červenou

Neoprávněná jízda na červenou způsobuje na silnicích řadu nebezpečných situací. Proto u nového bodového systému počítá rezort s postihem tohoto přečinu následujícím způsobem:

 • 6 bodů
 • pokuta na místě 5 000 korun
 • pokuta ve správním řízení až 25 000 korun

Neoprávněná jízda na červenou🔴 způsobuje na našich silnicích řadu nebezpečných situací. Proto i v návrhu nového...

Posted by Ministerstvo dopravy on Friday, August 5, 2022

Otáčení, couvání, jízda v protisměru

Nesprávné otáčení nebo couvání patří k nejčastějším příčinám dopravních nehod. A na dálnicích je takové chování dvakrát tolik nebezpečné. „Proto i v novém bodovém systému počítáme s nejvyšší bodovou sazbou za tento přečin,“ píše rezort.

 • 6 bodů
 • bloková pokuta 5 000 korun
 • pokuty ve správním řízení 7 000 až 25 000 korun (nyní 5 000 až 10 000 Kč)

Nesprávné otáčení nebo couvání ↪️🚗 patří k nejčastějším příčinám dopravních nehod. A na dálnicích je takové chování...

Posted by Ministerstvo dopravy on Monday, August 8, 2022

Vjezd na železniční přejezd

„Řidič, který vjede přes zákaz na železniční přejezd, ohrožuje nejen sebe, ale i cestující na železnici. Proto v návrhu nového bodového systému počítáme s přísnými sankcemi za toto nebezpečné chování,“ uvádí rezort. Konkrétně navrhuje:

 • 6 bodů
 • bloková pokuta 5 000 korun
 • pokuty ve správním řízení 7 000 až 25 000 korun (nyní 2 500 až 5 000 Kč)

Řidič, který vjede přes zákaz na železniční přejezd🛤, ohrožuje nejen sebe, ale i cestující na železnici. Proto v návrhu...

Posted by Ministerstvo dopravy on Tuesday, August 9, 2022

Tresty se naopak zmírňují u bagatelních prohřešků, jako je porušení zákazu zastavení a stání, nerozsvícení světel, zapomenutí dokladů nebo překročení rychlosti do deseti kilometrů v hodině nad povolený limit. Zde se horní hranice pokuty na místě snižuje z 2 000 na 1 500 korun a body se nezapisují. Celý přehled najdete zde.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
18:53

Polsko uvalilo sankce na exportní divizi ruského Gazpromu

18:39

Ruské anexe na Ukrajině ohrožují naděje na mír v regionu, řekl šéf OSN Guterres

18:05

Při ostřelování autobusové zastávky v Mykolajivu byli zabiti dva lidé, 12 jich bylo zraněno

17:35

Západ se snaží v postsovětském prostoru vyvolat další konflikty, tvrdí Putin

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.

Živě
ON-LINE: Miliardy na kompenzaci dodávek Ukrajině i modernizaci armády. ČR získá pomoc USA

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Hádka kvůli rozpočtu. Jste královna Instagramu, vyslechla si Schillerová od Stanjury

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se při projednávání státního rozpočtu ostře pustila do svého nástupce Zbyňka Stanjury (ODS). Během schůze dolní komory uvedla, že neodvádí poctivou práci a že avizované příjmy do státní kasy jsou jen „virtuální“. Stanjura se proti své předchůdkyni ohradil a označil ji za „královnu Instagramu“. Podotkl, že sama žongluje s čísly.

Domácí zpravodajství

Střelba na hranicích. Převaděč agresivně projel kontrolou, v autě vezl 15 migrantů

Policie zadržela od půlnoci, kdy začaly na hranicích se Slovenskem dočasné kontroly, přes 120 migrantů a sedm převaděčů. Radiožurnálu to řekl ředitel cizinecké policie Milan Majer. Jeden z převaděčů před strážci zákona nebezpečně ujížděl, zastavily ho až výstřely. Situaci pro vás na místě sleduje i štáb CNN Prima NEWS. Česko zahájilo kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes tuzemsko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici minimálně deset dnů.