Bodový systém pro řidiče se od příštího roku změní. Vedle toho bude možné si již od 17 let pořídit řidičský průkaz na zkoušku a učit se pod dohledem mentora. Návrh novely zákona o provozu na pozemních komunikacích již v lednu schválila vláda a aktuálně by se tématem měli zabývat poslanci. Podívejte se, co vše se od roku 2023 změní, pokud zákonodárci pro změnu pravidel zvednou ruku.
Řidičák na zkoušku
Možnost řídit osobní auto pod dohledem mentora od 17 let má přispět k větší bezpečnosti na silnicích. Smyslem je umožnit mladým získávání řidičských dovedností pod dohledem zkušeného bezúhonného řidiče. Od 18 let bude moci čerstvě plnoletý řidič jezdit sám.
ČTĚTE TAKÉ: Kupka: Dálniční známky zdraží, přibude jednodenní kupon. Termín ani částku ale neprozradil
U řidičského průkazu na zkoušku jde o preventivní opatření pro začínající řidiče. Pokud dva roky od získání řidičského oprávnění spáchá šestibodový přestupek nebo mu bude odebrán řidičský průkaz za závažný přečin, bude muset absolvovat dopravně-psychologickou přednášku a tzv. evaluační jízdu. Půjde o čtyřhodinovou výuku příčin dopravních nehod a jejich prevence a také čtyřhodinovou teorii a jízdu v autoškole.
Nový bodový systém
Více restriktivní změnou bude úprava stávajícího bodového systému. Nově se zavádí pouze tři skupiny sazeb trestných bodů a zvyšují se pokuty za závažné přestupky. „Nový bodový systém si více došlápne na piráty silnic. Tedy na ty, kteří páchají vědomě ty nejnebezpečnější přestupky a ohrožují tak všechny okolo sebe. Prodlužujeme délku zákazu řízení až na tři roky a rozšiřujeme škálu přestupků, za které je možné zabavit řidičák hned na místě,“ uvedl ke změně systému ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
Nový bodový systém si více došlápne na piráty silnic. Tedy na ty, kteří páchají vědomě ty nejnebezpečnější přestupky a ohrožují tak všechny okolo sebe. Prodlužujeme délku zákazu řízení až na 3 roky a rozšiřujeme škálu přestupků, za které je možné zabavit řidičák hned na místě. pic.twitter.com/G057uiwiQZ
— Martin Kupka (@makupka) January 9, 2023
Řízení pod vlivem alkoholu
Řízení pod vlivem alkoholu či návykových látek snižuje podle ministerstva správný úsudek a přispívá k agresivnější jízdě. Statistiky dopravních nehod ukazují, že v roce 2021 došlo na našich silnicích k více než 4 700 nehodám, při kterých byl řidič ovlivněn alkoholem nebo drogami. Zemřelo při nich 49 lidí. Více než polovina z takto provinilých řidičů navíc měla v krvi přes 1,5 promile alkoholu.
Řidič v takovém případě dostane šest bodů namísto nynějších sedmi, zaplatí ale pokutu ve správním řízení až 25 tisíc korun namísto dnešních maximálně 20 tisíc. Pokud odmítne zkoušku na alkohol, hrozí mu pokuta až 75 tisíc korun.
Jízda na červenou
Maximální příděl šesti bodů a pokuta 25 tisíc korun hrozí vedle alkoholu i za překročení rychlosti o 50, respektive 40 kilometrů v hodině mimo obec a v obci, vjezd na železniční přejezd přes zákaz nebo jízdu na červenou. U té se pokuta zvýší pětinásobně. Za nasbíraných 12 trestných bodů řidič přijde o řidičský průkaz, stejně jako dosud.
Otáčení, couvání, jízda v protisměru
Nesprávné otáčení nebo couvání patří k nejčastějším příčinám dopravních nehod. A na dálnicích je takové chování dvakrát tolik nebezpečné. „Proto i v novém bodovém systému počítáme s nejvyšší bodovou sazbou za tento přečin,“ píše rezort. Kromě šesti bodů hrozí ještě bloková pokuta pět tisíc korun.
Tresty se naopak zmírňují u bagatelních prohřešků, jako je porušení zákazu zastavení a stání, nerozsvícení světel, zapomenutí dokladů nebo překročení rychlosti do deseti kilometrů v hodině nad povolený limit. Zde se horní hranice pokuty na místě snižuje z dvou tisíc na 1 500 korun. Body se v těchto případech nezapisují. Celý přehled najdete zde.