Boj o Hrad: Babiš po republice roznáší lži, moje sympatie má Nerudová, říká Bartoš

Rozhovor s Bartošem o volbách i hnutí STAN

Piráti nepředstaví žádného kandidáta do boje o Hrad, uvedl v pořadu Nový den ministr pro místní rozvoj a lídr Pirátů Ivan Bartoš. On sám má mezi již avizovanými zájemci sympatie k ekonomce Danuši Nerudové. Rýpl si také do předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, který podle něj v dodávce, se kterou objíždí republiku, roznáší lži. Bývalý premiér však svou kandidaturu zatím neoznámil.

„Jako celá vládní koalice bychom se mohli dohodnout na jednom kandidátovi na Hrad, ale když země prochází krizí, může to být polibek smrti,“ připustil ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Pirátů Bartoš.

Nevnímá ani za žádoucí, aby svého kandidáta představili přímo Piráti. „I před minulou prezidentskou volbou jsme si udělali anketu, nyní má preference Nerudová, generál Petr Pavel a senátor Marek Hilšer,“ zmínil. Podle průzkumu Medianu by první kolo prezidentských voleb vyhrál Babiš, Pavel se na něj dotahuje.

Sejde se s Pavlem

Sám Bartoš by dal hlas ekonomce a bývalé rektorce Mendelovy univerzity. „Moje sympatie má Nerudová, komunikujeme spolu. Schůzku plánuji i s panem Pavlem. Paní Nerudová ale v průzkumech směřuje k 10 procentům,“ vypíchl dále.

Připustil ale, že se může objevit nový kandidát, který ještě zamíchá kartami. Oficiálně se o křeslo na Hradě zatím neuchází ani Babiš, který se svou dodávkou objíždí celou republiku, aby se potkal s voliči. Že by šlo o součást předvolební prezidentské kampaně, však odmítá. „Bývalý premiér jezdí po republice a roznáší lži,“ kritizoval ho Bartoš.

První kolo volby prezidenta České republiky proběhne 13. a 14. ledna 2023, případné druhé kolo o 14 dní později. Současnému prezidentovi Miloši Zemanovi skončí druhé funkční období 8. března a prezidentem už podle zákona znovu být nemůže.

Tagy: