Britové vykupují zájezdy u moře. Vláda představila plán rozvolnění, Evropa může závidět

Po pondělním představení plánu britské vlády na postupné uvolnění koronavirových restrikcí ve Spojeném království prudce stoupnul počet rezervací mezinárodních dovolených a letenek. S odvoláním na letecké společnosti a cestovní kanceláře o tom informoval zpravodajský web BBC. Hranice by Británie mohla otevřít v půlce května, není však jasné, zda to epidemická situace dovolí ani zda s přílivem britských turistů budou souhlasit ostatní státy.

Největší britský pořadatel zájezdů TUI Group přes noc zaznamenal navýšení poptávky po zahraničních dovolených o 500 procent. Nízkonákladové aerolinky EasyJet v porovnání s minulým týdnem zaznamenaly o 337 procent více rezervací letenek a 630procentní skok v objednávkách zájezdů.

Britové podle EasyJetu nejraději volili přímořské destinace, jako jsou Málaga, Alicante či Palma de Mallorca ve Španělsku, Faro v Portugalsku a řecká Kréta. Nejčastěji si dovolenou rezervovali na srpen, následovaný červencem a zářím. Na stránkách TUI si lidé vybírali nejčastěji Řecko, Španělsko a Turecko, a to obzvlášť od července dále.

Postupný plán na uvolnění restrikcí pro Anglii v pondělí odpoledne představil v parlamentu britský premiér Boris Johnson. V březnu se podle plánu otevřou školy či se umožní setkávání více lidí.

Zákaz mezinárodního cestování potrvá nejméně do 17. května, přesnější postup ohledně cestování chce kabinet zveřejnit 12. dubna. S příjezdem britských turistů bez nutnosti karantény však musí souhlasit i vlády v cílových destinacích.

V červnu povolí hromadné akce

Poslední fází postupného uvolňování bude 21. června 2021 otevření klubů a povolení hromadných akcí – ačkoliv britská vláda opakovaně zdůraznila, že uvolňování se bude řídit aktuálními statistikami, nikoliv kalendářem.

„Mám naději, ale samozřejmě se nic nedá zaručit. Jsem optimistický, že se nám to podaří,“ komentoval v úterý Johnson dodržení červnového data pro ukončení všech restrikcí.

Premiér rovněž uvedl, že ministr Michael Gove dostal na starosti prozkoumat „vědecké, morální, filosofické a etické“ otázky ohledně zavedení takzvaných očkovacích certifikátů pro ty, kteří obdrželi vakcinaci proti covidu. Takový průkaz by jim mohl zajistit přednostní přístup k některým službám.

„V souvislosti s tím existují hluboké a komplexní problémy, které musíme prozkoumat, etické otázky ohledně role vlády při nařizování všem lidem, aby si takovou věc zařídili,“ uvedl Johnson.

První dávkou je naočkovaná čtvrtina Britů

„Nemůžeme diskriminovat ty, kteří z nějakého důvodu nemůžou dostat vakcínu. Můžou existovat zdravotní důvody, proč se nenechat očkovat. Někteří lidé můžou vakcinaci naprosto odmítat,“ dodal premiér.

Koronavirus se v 67milionové Británii od počátku epidemie potvrdil u zhruba 4,1 milionu lidí, z nichž přes 120 tisíc zemřelo. Británie má však jeden z nejrychlejších světových očkovacích programů, alespoň první dávku vakcíny proti koronaviru v zemi dostalo přibližně 17,7 milionu lidí, tedy asi čtvrtina populace.

Tagy: