reklama

Která země očkuje nejrychleji? Premianty jsou USA a Izrael, Česko v zóně průměru

Pokud chtějí světoví lídři naočkovat letos proti koronaviru většinu populace, musejí si pořádně pospíšit. Z žebříčků vakcinace vyplývá, že kromě Izraele a USA postupují země pozvolna. Například očkovaní z USA tvoří 50 procent všech vakcinovaných lidí na planetě. Česko ve statistikách nezáří.

reklama

Přes sedm miliard lidí by mělo dostat vakcínu proti koronaviru už letos, maximálně příští rok, myslí si šéf Světové banky David Malpass. Řekl to v rozhovoru pro britský list The Guardian. Ambiciózní myšlenku ale zatím nedoprovází „surová“ data, vakcína proti koronaviru navíc ve většině zemí zatím není povinná.

Zdaleka nejvíce svědomitým národem v kontextu očkování je Izrael. Tamní vláda už dokázala naočkovat téměř tři miliony lidí (přes 33 procent populace), a to oběma dávkami vakcíny Pfizer/BioNTech. Alespoň jednu dávku vakcíny už dostalo téměř 70 procent obyvatel starších 16 let. V zemi, kterou koronavirová krize velmi sužovala, tak dochází k postupnému rozvolňování. Hlavní výzvou vlády je teď motivovat k očkování mladé lidi. Jeden bar v Tel Avivu – kde vyrostlo vakcinační centrum – například láká po vakcíně na drink zdarma.

V absolutních číslech jsou na čele vakcinačního pelotonu Američané. Boj s pandemií tvoří pilíř administrativy prezidenta Joea Bidena, v jehož zemi dostalo očkování téměř 20 milionů lidí (zhruba šest procent populace). Úspěch amerických úřadů vyznívá zvláště masivně ve chvíli, kdy se porovná s globální proočkovaností. Na světě totiž dostalo očkování téměř 40 milionů lidí, půlka z nich je tedy z USA. Vyplývá to z dat univerzity Johnse Hopkinse.

V Evropě se nejlépe vede Němcům. Tamní vláda dlouho se startem očkování otálela a vyčkávala, až jak dopadne první vlna vakcinace ve Velké Británii, kde celý globální proces v prosinci loňského roku odstartoval. Němci zatím stihli naočkovat přes 1,75 milionu lidí (zhruba dvě procenta populace).

V procentuální proočkovanosti obyvatelstva je na tom ale v rámci Evropské unie nejlépe maličká Malta. Ostrovní stát naočkoval 20 tisíc lidí, tedy zhruba čtyři procenta populace.

Více než milion očkovaných hlásí vedle USA, Izraele a Německa také Rusko, Itálie, Španělsko, Francie, Brazílie, Turecko či Chile. Tato jihoamerická země byla v polovině ledna dávána za vzor v tom, jak rychle postupuje s očkováním. Velká Británie mírně zaostává, vakcínu tam má v těle 600 tisíc lidí.

V Česku zatím dostalo obě dávky vakcíny přes 207 tisíc lidí (1,95 procenta populace). Podobně jako v tuzemsku jsou na tom v Řecku, Maďarsku, Rakousku nebo Švédsku. Některé státy, včetně mocností, s očkováním ještě nezačaly. Na vakcinaci se teprve připravují třeba v Japonsku nebo Íránu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Řidiče museli vystříhat, oživovali ho marně. Na Českolipsku mu nedal přednost sypač

Aktualizováno

Na silnici I/9 u Sosnové na Českolipsku zemřel v pondělí ráno senior za volantem osobního auta. Narazil do sypače, který vjížděl z vedlejší silnice a nedal mu přednost. Muž na místě svým zraněním podlehl, řekla ČTK českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Okolnosti nehody policie vyšetřuje. Kvůli nehodě byla na několik hodin uzavřena silnice I/9 u Sosnové.

Terezu H. stále drží v Pákistánu. Celníkům se propuštění nelíbí, slibují nové důkazy

Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, po nedávném propuštění z vězení zatím nemůže odcestovat do České republiky. Podle webu iDNES.cz čeká v Islámábádu na vydání pasu, které se zkomplikovalo, a zároveň celníci v pondělí podají k soudu odvolání proti jejímu propuštění. Do rozhodnutí nebude moci Hlůšková zemi opustit.

Loni jsme dostávali zákusky, teď vozí neočkované. Přednosta ARO nastínil konec covidárií

Máme vakcínu a mysleli jsme si, že nás covid už jen pozlobí. Jenže jsme nepředpokládali, že se lidé nebudou očkovat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl přednosta ARO/JIP z pražské vinohradské nemocnice František Duška. Popisuje, že na jeho oddělení panuje odlišná atmosféra než loni, tehdy zdravotníci dostávali zákusky ze zavřených restaurací. Pokud lidé podstoupí vakcinaci, mohla by se podle něj v nemocnicích zavřít covidária.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama