reklama

Která země očkuje nejrychleji? Premianty jsou USA a Izrael, Česko v zóně průměru

Očkování v USA (Ilustrační snímek)
Zdroj: Profimedia.cz

Pokud chtějí světoví lídři naočkovat letos proti koronaviru většinu populace, musejí si pořádně pospíšit. Z žebříčků vakcinace vyplývá, že kromě Izraele a USA postupují země pozvolna. Například očkovaní z USA tvoří 50 procent všech vakcinovaných lidí na planetě. Česko ve statistikách nezáří.

reklama

Přes sedm miliard lidí by mělo dostat vakcínu proti koronaviru už letos, maximálně příští rok, myslí si šéf Světové banky David Malpass. Řekl to v rozhovoru pro britský list The Guardian. Ambiciózní myšlenku ale zatím nedoprovází „surová“ data, vakcína proti koronaviru navíc ve většině zemí zatím není povinná.

Zdaleka nejvíce svědomitým národem v kontextu očkování je Izrael. Tamní vláda už dokázala naočkovat téměř tři miliony lidí (přes 33 procent populace), a to oběma dávkami vakcíny Pfizer/BioNTech. Alespoň jednu dávku vakcíny už dostalo téměř 70 procent obyvatel starších 16 let. V zemi, kterou koronavirová krize velmi sužovala, tak dochází k postupnému rozvolňování. Hlavní výzvou vlády je teď motivovat k očkování mladé lidi. Jeden bar v Tel Avivu – kde vyrostlo vakcinační centrum – například láká po vakcíně na drink zdarma.

V absolutních číslech jsou na čele vakcinačního pelotonu Američané. Boj s pandemií tvoří pilíř administrativy prezidenta Joea Bidena, v jehož zemi dostalo očkování téměř 20 milionů lidí (zhruba šest procent populace). Úspěch amerických úřadů vyznívá zvláště masivně ve chvíli, kdy se porovná s globální proočkovaností. Na světě totiž dostalo očkování téměř 40 milionů lidí, půlka z nich je tedy z USA. Vyplývá to z dat univerzity Johnse Hopkinse.

Jak rychle se ve světě očkuje?
Jak rychle se ve světě očkuje?
Zdroj: CNN Prima NEWS

V Evropě se nejlépe vede Němcům. Tamní vláda dlouho se startem očkování otálela a vyčkávala, až jak dopadne první vlna vakcinace ve Velké Británii, kde celý globální proces v prosinci loňského roku odstartoval. Němci zatím stihli naočkovat přes 1,75 milionu lidí (zhruba dvě procenta populace).

V procentuální proočkovanosti obyvatelstva je na tom ale v rámci Evropské unie nejlépe maličká Malta. Ostrovní stát naočkoval 20 tisíc lidí, tedy zhruba čtyři procenta populace.

Více než milion očkovaných hlásí vedle USA, Izraele a Německa také Rusko, Itálie, Španělsko, Francie, Brazílie, Turecko či Chile. Tato jihoamerická země byla v polovině ledna dávána za vzor v tom, jak rychle postupuje s očkováním. Velká Británie mírně zaostává, vakcínu tam má v těle 600 tisíc lidí.

V Česku zatím dostalo obě dávky vakcíny přes 207 tisíc lidí (1,95 procenta populace). Podobně jako v tuzemsku jsou na tom v Řecku, Maďarsku, Rakousku nebo Švédsku. Některé státy, včetně mocností, s očkováním ještě nezačaly. Na vakcinaci se teprve připravují třeba v Japonsku nebo Íránu.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama