reklama

Boj o vedení Prahy začíná: Hodí TOP 09 Pospíšila přes palubu a půjde do voleb se STAN?

Kdo bude v říjnu kandidátem pravice na post pražského primátora? Právě o to se už nyní vedou zákulisní bitvy a mezi mlýnskými kameny se ocitá TOP 09. Ta má dvě možnosti. Buď se jako na celostátní úrovni vydat cestou koalice Spolu, ovšem za dost nevýhodných podmínek, anebo pokračovat se STAN. Se Starosty by TOP 09 mohla dosáhnout na post šéfa metropole. S jednou podmínkou. Musí hodit přes palubu předsedu své pražské organizace Jiřího Pospíšila, pod kterým je židle nahnutá už delší dobu.

reklama

„Nabízíme TOP 09, že půjdeme společně do voleb a vybereme lídra. Nemáme problém ani s tím, pokud to bude člen TOP 09, ale nesmí to být Jiří Pospíšil. Ten ztratil důvěru zastupitelského klubu. Neumím si představit, že bychom na základě čtyřleté zkušenosti s jeho fungováním v Praze do spolupráce s TOP 09 šli ve chvíli, kdy by on byl lídrem. Zkušenosti s ním zajisté svědčí o tom, že se na jeho jméně neshodneme,“ řekl CNN Prima NEWS místopředseda STAN a hlavní koordinátor vyjednávání Stanislav Polčák.

„Celá řada členů TOP 09 si je vědoma, že by se takový kandidát mohl stát příštím pražským primátorem. Myslíme si, že takové spojení má velkou šanci volby skutečně vyhrát,“ dodal Polčák.

Ale právě odstranění Pospíšila není pro pražskou TOP 09 vůbec snadný krok. Jiří Pospíšil je šéfem pražské organizace, ve straně má stále celkem silnou pozici. V metropoli si vybudoval řadu vlivných kontaktů a zanedbatelná není ani jeho popularita u občanů. Zároveň řada členů TOP 09 tvrdí, že mu jde pouze o jeho vlastní krk a má stále blíž ke své alma mater - ODS, než k TOP 09.

V posledním roce se navíc začínají objevovat i hlasy, které s jeho směřováním strany v hlavním městě nesouhlasí. Nejhlasitěji to dali členové TOP 09 a STAN znát loni v květnu, když ho odvolali z pozice předsedy magistrátního klubu Spojené síly pro Prahu, který ještě společně s lidovci nyní obě strany tvoří.

Důvodem byly výtky, že se Pospíšil Praze dostatečně nevěnuje, nekomunikuje s kolegy a údajně nehájí zájmy strany. Vyčítali mu také, že je zároveň europoslancem a měl by se naplno věnovat jen jedné funkci. Pospíšil to tehdy označil za mocenský boj kolegů. Ve straně je tak nálada napjatá a rozhodně se nedá říct, že táhne za jeden provaz.

Cesta se STAN je lepší, zní z TOP 09

Podle informací CNN Prima NEWS je část pražské TOP 09 na Pospíšila skutečně naštvaná a spolupráci s ním už si dál nepřeje. Opatrně to naznačil například Pospíšilův nástupce v pozici šéfa zastupitelského klubu Pavel Richter.

„Máme celkem tři varianty a každá má své výhody i nevýhody. Buď půjdeme s ODS a lidovci, nebo se STAN, anebo sami. Mně osobně připadá mírně lepší varianta se STAN, která znamená i pokračování na současném principu,“ sdělil pro CNN Prima NEWS Richter.

Návrh od STAN by znamenal, že TOP 09 by měla lídra, STAN dvojku kandidátky a tak by se kandidáti obou stran střídali dál. Konkrétní jméno lídra zatím není jasné.

„Z hlediska TOP 09 budeme posuzovat obě verze, ale verze se STAN pro nás znamená mít možného kandidáta na primátora a tím i lepší postavení. Za mě je to jednoznačně věc k diskusi,“ řekl CNN Prima NEWS další ze zastupitelů TOP 09 Radek Vondra, který se dlouhodobě netají nechutí ke spolupráci s Pospíšilem. Zdůraznil, že je stále i cesta toho, že TOP 09 bude v hlavním městě kandidovat samostatně.

Samotný Pospíšil pro CNN Prima NEWS uvedl: „Pražská TOP 09 od hnutí STAN žádnou nabídku k možnému společnému postupu do příštích komunálních voleb v Praze nedostala. Osobně preferuji, a celou dobu to i veřejně říkám, variantu úspěšného projektu Spolu, kdy spolupracují tři pravicové strany.“

Schůzka se STAN se skutečně nekonala, a to kvůli nákaze koronavirem u pražského náměstka Petra Hlubučka. K oficiálnímu setkání by mělo dojít v druhé polovině ledna.

ODS nám nabízí smrt, tvrdí někteří „topkaři“

Druhou variantu koncem minulého týdne dali TOP 09 na stůl občanští demokraté s lidovci. Společné jednání mezi těmito stranami už se vedou několik týdnů a za TOP 09 je jako hlavní vyjednavač právě Jiří Pospíšil. Poslední schůzka, podle aktérů v přátelském duchu, se odehrála v neděli.

Včera proběhlo již druhé jednání zástupců ODS Praha, TOP09 a KDU-ČSL o možném vytvoření předvolební koalice SPOLU pro...

Posted by Zdeněk Zajíček - zastupitel hl.m. Prahy on Monday, January 10, 2022

Podle dokumentu, který má redakce CNN Prima NEWS k dispozici, je první nabídka ze strany ODS pro TOP 09 dosti nevýhodná. ODS by měla mít na prvních dvanácti místech kandidátky sedm členů, TOP 09 jen čtyři a lidovci jednoho člověka. Jak by měli být členové na listině seřazeni by podle memoranda mělo být jasné do konce ledna, jména kandidátů pak do konce března.

Za vyjednávací tým jsou podepsaní za ODS Marek Benda, Zdeněk Zajíček a Vojtěch Kos. Za TOP 09 Jiří Pospíšil, Michal Hroza, Jakub Lepš a Tomáš Pek a za lidovce Vít Šolle, Jan Wolf a Pavel Mareš. Zmínění muži pravidelně sdílejí i fotografie z jednání na sociálních sítích. Průběh ale zatím otevřeně komentovat nechtějí.

„K jednání zveřejňujeme pouze fotografie. Nejprve musíme jednat, pak komentovat,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní vyjednavač ODS Marek Benda. Oběma nabídkami se v úterý večer zabývalo krajské předsednictvo TOP 09. Podle informací redakce napadly zásadní návrhy.

Poslanec ODS Benda a oba pražští zastupitelé Zajíček z ODS a Pospíšil z TOP 09 se znají již dlouhá léta. Na fotografii jsou společně v roce 2009 v době, kdy byl Pospíšil jako člen ODS ministrem spravedlnosti.

Někteří zástupci TOP 09 v neoficiálních rozhovorech připouštějí, že je návrh od ODS jen léčkou, jak „topku“ oslabit. „Pospíšilovi je osud TOP 09 už úplně jedno. Už se vůbec netají, že je bývalý člen ODS a vždy vlastně byl. Nezáleží mu na tom, jak jednání dopadnou pro TOP 09, jde mu jen o vlastní židli a prospěch. To, co nabízí ODS, je smrt TOP 09,“ pustil se ostře do Pospíšila jeden z jeho kolegů, který si nepřál být jmenován.

Pospíšil: Neupřednostňuji osobní zájmy, jde mi o TOP 09

Jiní jsou mírnější. „Spojení s ODS mi dává dlouhodobě smysl a asi bych se k němu i přiklonil, ale tato nabídka je nevýhodná. Uvidíme, jak se vyjednávání změní. ODS očekává, že bude držet pusu a krok,“ řekl další z členů strany, který si nepřál být jmenován.

Podle pražských členů TOP 09 je ve hře slib z doby před volbami, kdy ODS ve své tradiční baště ustoupila a lídryní do sněmovních voleb v Praze se stala šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Nyní občanští demokraté očekávají, že jim TOP 09 také vyjde vstříc.

Pospíšil odmítá, že by mu šlo o naplnění osobních ambicí. „V tomto projektu, pokud bude realizován, by měl mít lídra kandidátky nejsilnější subjekt – tedy strana ODS. Nerozumím tedy vašim anonymním informacím, že preferuji svůj osobní zájem. Kdyby šlo o mé osobní ambice, logicky bych tuto variantu, ve které bude mít lídra strana ODS, nepodporoval. Jde mi o zájem TOP 09 a zájem Prahy,“ napsal v SMS zprávě.

O tom, kudy se nakonec TOP 09 rozhodne jít, by mělo být jasno nejdříve na přelomu ledna a února. V únoru bude definitivně hlasovat krajský výbor strany. Není tajemstvím, že je zatím nakloněn právě Jiřímu Pospíšilovi. Dosud mu vždy, když přišel s nějakým návrhem, členové výboru vyšli vstříc.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama

Domácí zpravodajství

Vládní koalici drží především strach z Babiše u moci, říká komentátor Fischer

Největším spojujícím prvkem vládní koalice je Andrej Babiš (ANO), řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor a novinář Petr Fischer. „A tím zůstane po celé volební období. Koalici nedrží nic jiného než strach z toho, že by se Babiš vrátil k moci,“ prohlásil. Politolog Lukáš Valeš k tomu dodal, že bývalému premiérovi začínají ve Sněmovně zlaté časy.

Dívky utekly z dětské psychiatrie v Lounech, policie po nich pátrá. Mohou být i v Praze

Policisté pátrají po dvou mladistvých pacientkách dětské psychiatrické léčebny v Lounech. Dívky ve věku 16 a 17 let v neděli společně utekly při návratu z vycházky, od té doby jsou nezvěstné. Je možné, že se po útěku rozdělily, pohybovat se mohou po Praze ve velkých obchodních centrech a jejich okolí. V tiskové zprávě to uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

reklama