
Odřeniny i zlomeniny: Jaro přináší časté úrazy dětí. Kdy je nutné vyrazit k lékaři?
Fotbalista Michael Krmenčík z Persije Jakarta v utkání indonéské ligy plivl do obličeje kapitánovi Bornea a dostal žlutou kartu. Obránce Diego Michiels, který na českého útočníka plivl jako první, ho udeřil do tváře a byl vyloučen.
Majitele horských chat a hotelů trápí návštěvnost Krkonoš. Na horách prý není téměř ani noha. Čím to je způsobeno? To a další aktuální informace z domova i ze světa se dozvíte v Hlavních zprávách, které startují v 18:55 na Primě a CNN Prima NEWS.
Němečtí zoologové pojmenovali jeden z nově objevených druhů šneka po švédské ekologické aktivistce Gretě Thunbergové. Získal jméno Opacuincola gretathunbergae. Podle univerzity v Greifswaldu jde o vyjádření respektu k činnosti mladé Švédky, která stála u zrodu hnutí Fridays for Future, uvedla agentura DPA.
Pandemie koronaviru zasáhla i do života vědců. Přes všechny restrikce a opatření se v minulém roce povedlo pracovníkům přírodovědného muzea v Londýně pojmenovat 503 nových živočišných druhů. Mezi nimi například opice na pokraji vyhynutí nebo obrněného slimáka, informoval web stanice CNN.
Botanici z Univerzity Palackého v Olomouci objevili novou zvláštní rostlinu v pralese na Borneu. Jde o nejmenší známý druh hvězdnatky. Zatím se jim na každé výpravě podařilo najít alespoň jeden nový rostlinný druh.
Indonéský ostrov Sumatra je jedinečným biotopem tohoto světa. Najdeme v něm jeden z nejbohatších a nejrozmanitějších deštných pralesů na planetě. Kromě toho je i domovem mnoha vzácných a těžce ohrožených druhů. Jedním z nich je i zmiňovaný tygr sumaterský. Je na Červeném seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody veden již jako „kriticky ohrožený“. Ve volné přírodě dnes najdeme méně než čtyři sta zástupců tohoto druhu a jejich počty dále klesají.
Sumaterským ochráncům zvířat se před dvěma týdny podařilo zachránit oslepenou samici orangutana. V jejím těle se nacházelo více než sedmdesát broků ze vzduchovky. Orangutani patří mezi stále více ohrožené druhy zvířat a v Indonésii k jejich ohrožení přispívají především pytláci a ztráta habitatu kvůli výrobě palmového oleje a papíru.