reklama

Opice ze sopky nebo obrněný slimák. Vědci loni popsali stovky nových druhů zvířat

/ fotografií

Pandemie koronaviru zasáhla i do života vědců. Přes všechny restrikce a opatření se v minulém roce povedlo pracovníkům přírodovědného muzea v Londýně pojmenovat 503 nových živočišných druhů. Mezi nimi například opice na pokraji vyhynutí nebo obrněného slimáka, informoval web stanice CNN.

reklama

Práce vědců se v roce 2020 poněkud lišila od let předchozích, i tak ale pojmenovali stovky nových živočišných druhů. Odborníci přitom pracovali se vzorky, které obsahuje obrovská muzejní sbírka. Popsat nový druh znamená shromáždit informace o formě a struktuře organismu, podrobně sepsat výzkum a poslat jej ke kontrole vědecké radě, řekl CNN vedoucí vědec Ken Norris.

K tématu

Mezi nejzajímavější z nově pojmenovaných živočichů patří kriticky ohrožené opice druhu Popa langur, které žijí na svazích vyhaslé sopky v Myanmaru. Odhaduje se, že ve volné přírodě přežívá mezi 200 a 260 jedinci. Odborníci doufají, že pojmenování druhu pomůže k lepší ochraně těchto primátů. „Samotné pojmenování nebo uznání, že jsou odlišní, poměrně rychle zvyšuje důležitost jejich ochrany,“ vysvětlil Norris.

Odborníci popsali také nové plazy a obojživelníky včetně chocholatého ještěra z Bornea, dvou nových druhů žab a devíti hadů. Samostatnou kapitolou jsou pak červí mloci – obojživelníci bez plic, kteří dýchají skrze kůži. Vzorky těchto živočichů jsou přitom v muzejní sbírce už více jak století.

Největší část z více než 500 nově popsaných druhů připadla na brouky, a to 170. Následují včely a vosy se 70. Zde stojí za zmínku druh čmeláka Bombus tibeticus, který žije na Tibetské náhorní plošině v nadmořské výšce 5640 metrů.

Obří vačnatec Mukupirna nambensis (autor: Peter Schouten)
Obří vačnatec Mukupirna nambensis (autor: Peter Schouten)

Své zastoupení mezi nově popsanými druhy mají také hlemýždi (51), můry (9), stonožky (6), ploštěnci (9) a motýli (1). Kromě stále se ještě na Zemi vyskytujících druhů popsali vědci také ty už dávno vyhynulé. Mezi nimi například Armilimax pauljamisoni, který připomínal obrněného slimáka, nebo obrovského vačnatce Mukupirna nambensis připomínajícího dnešního vombata. Tento obr žil před 25 miliony let na území dnešní Austrálie a dorůstal podobných rozměrů jako medvěd černý.

Norris neočekává, že by měl v následujících letech počet nově popsaných druhů klesat. „V tuto chvíli si myslíme, že nějakou formou mohlo být popsáno asi 20 % života, ještě toho hodně zbývá,“ uzavřel vědec.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Jak to muselo vypadat v době, kdy se zapálil, zavzpomínal Vystrčil na Palacha

Jak to muselo vypadat v době, kdy se zapálil, zavzpomínal Vystrčil na Palacha

Obhajoba svobody a snaha vyvést národ z nesvobody byl podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila bezprecedentní čin studenta Jana Palacha, který se před 52 lety upálil na Václavském náměstí v Praze. Počátkem roku 1969 tak učinil v pokusu o vyburcování lidí z letargie, do níž společnost upadala po srpnové okupaci země vojsky Varšavské smlouvy. V den 52. výročí jeho činu Vystrčil s dalšími třemi senátory položil květiny a svíčky v místě, kde událost připomíná dřevěný kříž v chodníku pod Národním muzeem.

Reportáž

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Žijí ve stínu dohasínajících Vítkovických železáren v Ostravě a sami mají pocit, že jsou na odpis. „Vakcínu odmítám, chtějí nás zlikvidovat. Babiš lže, očkoval se jen jako, jehla nebyla vidět. Vláda chce, aby lidi poumírali,“ zaznamenal reportér CNN Prima NEWS mezi vítkovickými Romy smršť negativních názorů na vakcinaci proti covidu. Příkop mezi minoritou a majoritou je příliš hluboký. A co nařídí vláda, je ve vyloučené lokalitě automaticky bojkotováno.

Německo

Německá vládní CDU má nového předsedu. Armin Laschet se může ucházet i o post kancléře

Německá vládní CDU má nového předsedu. Armin Laschet se může ucházet i o post kancléře

  • Aktualizováno

Novým předsedou vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) německé kancléřky Angely Merkelové se stal ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, který ve druhém kole volby porazil bývalého šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze. Díky zvolení do čela strany se může před zářijovými parlamentními volbami ucházet o kancléřskou kandidaturu.

Česko je v počtu nakažených nejhorší z Unie. Za námi je i Slovensko či Itálie
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Termíny pro seniory vůbec nebyly. Nemocnice je nevypsaly, protože vakcíny nemají
Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Novinka v tunelu Blanka? Systém pro neztracení signálu navigace příliš nefunguje
Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému
Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Další články
reklama
reklama