Brazilci jdou bavit Katar fotbalem i tancem. Mají nacvičené kreace pro prvních 10 gólů

Taneční začínají. Nebude to mazurka nebo blues, ale spíše samba. Papírově největší favorité mistrovství světa v Kataru se vydávají na cestu za vysněným zlatem, které jim 20 let uniká. Brazilci jsou před čtvrtečním zápasem se Srbskem evidentně v dobrém rozmaru, protože mají nacvičené tanečky hned na deset gólů.

S takovou soupiskou nemohou nikomu nalhávat, že si do Kataru nepřijeli pro zlatý Světový pohár. Neymar, Vinícius Jr., Richarlison, Gabrielové Jesus a Martinelli, Raphinha, Anthony… Útočné možnosti Brazilců jsou pro šampionát skutečně bohaté a vzbuzují velký respekt.

Čeká se, že nadupaný tým skupinou G ve společnosti Srbska, Švýcarska a Kamerunu prokráčí bez zaváhání a bude pokračovat až na samotný vrchol. První dny mistrovství světa zase jednou připomněly, že ve fotbale je ale třeba čekat i nečekané. Kdo tipoval, že Saúdská Arábie porazí Argentinu a Japonci Německo, je teď za hrdinu. A už vůbec nikdo si nedovedl představit, že brazilský mančaft může v semifinále na domácím šampionátu v roce 2014 schytat od Německa výprask 1:7.

Právě tento totální kolaps je „kanárkům“ předhazovaný dodnes. Katarský mundial má posloužit k tomu, aby (ne)slavný debakl upadl aspoň trochu v zapomnění. Protože před čtyřmi lety v Rusku se jihoamerická velmoc nevykoupila, skončila už ve čtvrtfinále po porážce s Belgií.

Jak to reálně bude vypadat na stadionech v Perském zálivu, se nyní lze jen domnívat. Ale svěřenci kouče Titeho oplývají pohodou a sebevědomím. Našli totiž čas i na to, aby vedle herního systému a standardních situací nacvičili, co bude následovat po gólech. Konkrétně po prvních deseti brankách, pokud jich tolik během cesty turnajem dokážou vstřelit.

„Abych se přiznal, máme připravené oslavné tanečky až do desátého gólu,“ culil se na tiskové konferenci křídelník Raphinha, který od léta hraje za Barcelonu. „A pokud se trefíme víckrát, budeme muset začít inovovat,“ dodal jeden z devíti brazilských hráčů, kteří mohou na MS nastoupit v útoku. Zkrátka mnoho potenciálních tanečníků.

Respektujte naši kulturu

Zápis do listiny střelců mistrovství světa a s tím spojené ladné pohyby se čekají i od Vinícia Júniora, opory Realu Madrid. Na začátku sezony po brankách tančil tak často, že už to mnohé iritovalo a dráždilo. Zejména konkurenční Atlétiko Madrid. „Vinícius musí respektovat soupeře. Jestli chce tancovat, ať jde na samba festival v Brazílii. Ve Španělsku musí respektovat soupeře a nehrát si na opici,“ poznamenal pak ostře prezident asociace španělských hráčských agentů Pedro Bravo.

Takže se logicky nabízí, jestli nebudou brazilské oslavy terčem kritiky i nyní. Někomu možná mohou přijít divoké kreace vůči soupeři ponižující. Zvláště, pokud už je jasno o tom, jak zápas dopadne a jde jen o počet branek. Trenér Tite ale po svých svěřencích nechce, aby potlačovali něco, co je jim vlastní.

„Není to tak, že bychom si chtěli dělat legraci z ostatních – to v žádném případě. Je to jedna z našich charakteristik. Ať to děláme kdekoliv, jde o přirozenou věc. Stejně jako respektujeme arabskou kulturu a obecně kultury jiných zemí, respektujte, prosím, tu naši,“ odvětil novinářům muž, který vede národní tým od roku 2016.

Pokud Brazilci naplní predikce a rozjedou se už proti Srbsku (ve čtvrtek od 20:00), mohou se fanoušci těšit na poctivě natrénovanou sambu. Její protagonisté by se rádi protančili až ke zlatu, které jim uniká od roku 2002.

Tagy:
Německo tanec Srbsko kultura Real Madrid Neymar fotbal Katar sport Vinícius Junior Mistrovství světa v Kataru 2022 Tite srbská fotbalová reprezentace Mistrovství světa ve fotbale samba Raphinha Katar brazilská fotbalová reprezentace