reklama

Když má sláva smysl: Brigitte Bardot, nejkrásnější bojovnice za práva zvířat

Brigitte Bardot (Zdroj: Facebook / Cult Strawberry)

Dodnes napodobovaná a dodnes nepřekonaná. Její krása je vzorem pro ženy i po několika generacích. Černé oční linky, natupírované blond vlasy a plné rty – znaky sexbomby 60. let, která uhranula nejen stříbrné plátno, ale i svět hudby. Brigitte Bardot, která však svou slávu vnímala spíše negativně a několikrát se pokusila o sebevraždu, pravý smysl života našla až v pomoci němým tvářím. Do té se obula tak vehementně, že rozprodala svůj majetek, neminuly ji žaloby ani pokuty. Ona se však nevzdává ani ve svých pětaosmdesáti letech.

reklama

Francouzska narozena v roce 1934 v Paříži se stala světovou ikonou po natočení filmu A Bůh stvořil ženu. Natočila celkem 47 snímků a nazpívala 80 písní, svou rozjetou kariéru se rozhodla ukončit v devětatřiceti letech, laciný svět zábavního průmyslu ji neuspokojoval. A nezviklala ji ani nabídka role ve filmu s Marlonem Brandem.

Brigitte Bardot
Brigitte Bardot

Už od roku 1962 se „Bardotka“ angažovala v boji za humánnější porážku hospodářských zvířat na jatkách s pomocí omračovací pistole. Sama se po zhlédnutí záběrů z jatek stala vegetariánkou. V 70. a 80. letech bojovala proti masakrování tuleních mláďat kvůli jejich kožešinám. Právě díky její fotografii s tulením mládětem se mediální kampaň proslavila. Aktivistům se podařilo získat veřejné mínění na svou stranu, takže USA a některé západoevropské státy zakázaly dovoz výrobků z tuleňů, a počet zabitých zvířat tak výrazně klesl. Znovu se k tomuto tématu vrátila v roce 2005, kdy použila fotomontáž s krutou fotkou ubitého novorozence.

Brigitte Bardot
Brigitte Bardot

V 80. letech založila v Saint-Tropez nadaci na ochranu zvířat Fondation Brigitte Bardot, kterou financovala z aukcí. Nejdříve prodávala šperky, filmové kostýmy, nábytek, nakonec nadaci věnovala i svou vilu La Madrague v Saint-Tropez. Potřebovala, aby bylo navýšeno její základní jmění, a nadace tak byla uznána jako veřejně prospěšná organizace. Dnes její nadace slaví 30 let a čestným členem je i dalajlama.

Prozradila, že s bojem za pomoc zvířatům jí pomáhá i řada herců v čele s Delonem a Belmondem. Naopak francouzské vlády podle ní nejednají. Dokonce v roce 2012 přemýšlela o kandidatuře na prezidentku Francie za Nezávislé ekologické hnutí.

Brigitte Bardot
Brigitte Bardot

Bojuje proti špatným životním podmínkám zvířat volně žijících, v cirkusu či v zoo. Odsuzuje vybíjení zvířat kvůli kožešinám, porážky koní kvůli masu, pokusy na zvířatech, zneužívání lovu a pytláctví, zvířecí zápasy, býčí i kohoutí, klecový chov slepic, opouštění domácích zvířat, lov velryb a tuleňů a zasahuje i v dalších případech, kdy se zvířata ocitnou v nouzi.

/ fotografií

Ostře dává najevo své názory i na politické dění. Je proti islamizaci Evropy a především Francie. Své výroky se nabála naplno sdělit ve své knize „Slzy boje“. Za tu sklidila ovace i negace. Byla díky ní dokonce popisována jako nacistka s fašistickými názory. „Jsem proti islamizaci Francie. Naši předkové, dědové a otcové dnešní generace obětovali své životy za to, aby ze své vlasti vyhnali vetřelce. Dnes člověk už ani nemá právo být pohoršen, když nezákonní přistěhovalci a vagabundi hanobí naše kostely a útočí na ně, aby je posléze změnili na lidské chlívy. Aby močili u sloupů a rozšiřovali svůj odporný smrad pod posvátnými chrámovými klenbami,“ řekla v rozhovoru pro časopis Xantypa. Za rituální porážky zvířat zkritizovala nejen muslimy, ale i Židy.

Brigitte Bardot
Brigitte Bardot

„Říkají, že mám fašistické názory. Ale ta knížka se prodala ve třech stech tisících exemplářích, což je báječné. A taky dostávám denně tisíce dopisů s blahopřáním,“ pochlubila se před několika lety pro časopis Xantypa.

V roce 2008 byla pokutována 15 tisíci eur za slova směřovaná k tehdejšímu ministrovi vnitra Sarkozymu. Vyzvala ho, aby stát muslimy přinutil zvířata před rituálním zabitím nejdříve omráčit, aby se tak snížilo jejich utrpení. Dodala, že už má dost celé této populace, která ničí Francii tím, že jí vnucuje své zvyky. Před dvěma lety se pustila i do Emmanuela Macrona, kterému v otevřeném dopise, otištěném v listu Le Parisien, vyčítala loveckou dovolenou v revíru Chambord na Loiře. „Je skandální a naprosto nevhodné, aby hlava státu gratulovala lovcům nad jejich ještě nevychladlou kořistí,“ uvedla v dopise Bardot. Za sebou má 3 soudní procesy.

Brigitte Bardot
Brigitte Bardot

Dnes žije se svým čtvrtým manželem Bernardem d’Ornalem, krajně pravicovým politikem a přítelem Marine Le Pen, v La Mandrague a společnost jim dělá deset psů a 30 koček, kteří s ní spí v posteli. Krom toho dvě prasátka, koně, osel, poník a 15 koz. Ve zvířecím světě konečně našla smysl života.

Brigitte Bardot
Brigitte Bardot

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Blatný nerozumí pandemii, vedení resortu nezvládá, tvrdí imunolog Hel

Blatný nerozumí pandemii, vedení resortu nezvládá, tvrdí imunolog Hel

Imunolog Zdeněk Hel uznává ministra zdravotnictví Jana Blatného za výborného onkologa a lékaře, ale vedení resortu a hlavně boj s pandemií koronaviru podle něj nezvládá dobře. „Bohužel, jak pan Blatný, tak ostatní z vedení ministerstva zdravotnictví nejsou odborně dostatečně vybavení na to, aby se zabývali reakcí na nemoc COVID-19,“ řekl Hel v pořadu CNN Prima NEWS 360° Pavlíny Wolfové.

Rizikové skóre kleslo na 68 bodů, Česko se na čtvrtém stupni drží 13 dní
Povinné respirátory v Česku stále ve hře. K dostání by mohly být i v obchodech
Rychleji se šíří a více zabíjí. Britská mutace může znamenat šestý stupeň, říká Prymula
ČSSD si chce karanténním bonusem koupit hlasy nízkopříjmových skupin, říká Bábek
reklama
reklama
Viroložka: Děti jsou častými přenašeči covidu. Proč pro ně očkování není vhodné?

Zdraví

Domácí zpravodajství

Jágr či Špotáková stojí za Hniličkou: Jeho odvolání destabilizuje financování sportu
Slavil i strážce zákona. Na párty s Paroubkem byl krajský policejní ředitel Husák
Připravme se na zdražení aut. Výrobci čekají na součástky a nestíhají sytit poptávku
Další články
reklama
reklama