Rocker s velkým srdcem: Kytarista skupiny Queen Brian May zachraňuje ježky

Kromě objíždění světa se skupinou Queen, natáčení oscarových filmů a prozkoumávání vesmíru má Brian May ještě jednu vášeň – zachraňuje ježky. Na své vlastní zahradě v Surrey totiž provozuje ježčí záchrannou stanici.

Kromě objíždění světa se skupinou Queen, natáčení oscarových filmů a prozkoumávání vesmíru má Brian May ještě jednu vášeň – zachraňuje ježky. Na své vlastní zahradě v Surrey totiž provozuje ježčí záchrannou stanici.

„Přineslo mi to spoustu radosti, o jaké se mi ani nesnilo,“ říká Brian May o této zálibě, kterou provozuje v záchranném středisku pro ježky Amazing Grace na svém panství v anglickém Surrey. Kromě tohoto střediska najdete na jeho pozemcích ve Windlesham i záchrannou stranici pro lišky a jezevce. „Je to skvělý pocit,“ uvádí May v dokumentu Saving Britain’s Hedgehogs (Záchrana britských ježků), který se soustředí na činnost střediska, kde se starají o nemocné, zraněné či novorozené ježky a následně je vypouští zpět do přírody. Za tři roky, co je středisko v provozu, tudy prošla více než tisícovka ježků.

„Přímá záchrana zvířat je obohacující a fascinující,“ dodává May. „Vidět ta zvířata, která mohou dostat druhou šanci poté, co byla zraněna, otrávena či dehydrována… Pro mě to je jedna z největších radostí v mém životě.“

Počty ježků v Británii prudce klesají a vědci uvádí, že pokud nedojde ke změně, do roku 2025 by mohli zcela vyhynout. Ježkům hrozí mnohá nebezpečí. A to především od lidí. Ohrožují je kanály, sítě, plechovky i oheň a robotické sekačky na trávu.

Ve středisku Amazing Grace nacházejí útočiště, kde je o ně pečováno, dokud nemohou být vypuštěni do „ježčího nebe“ – do části Mayovy zahrady, ve které roste spousta rostlin lákající hmyz a opylovače a kde se ježci mohou hrabat v půdě a znovu se naučit žít v přírodě. „Je to pro ně ráj,“ usmívá se May. „Je to taková přestupní stanice. Naučí se tu získat potravu a postarat se o sebe. Pak je vrátíme do přírody, jsou to přeci jen divoká zvířata.“

Mnoho ježků se ve středisku však objeví s ošklivými ránami na těle. Třeba Phil, který se do střediska dostal bez chodidla. Zdejší veterináři usoudili, že je potřeba amputovat celou nohu. Zatímco Phila uspávají, dojde ke zvratu a Phil téměř umře. May ho bezmocně pozoruje, ale díky odborné práci týmu veterinářů se z toho Phil nakonec dostane. Ještě předtím ale lékařům dojde, že Phil je ve skutečnosti Philomena. J

„Na tom přeci nezáleží. Dneska je stejně všechno genderfluidní,“ vtipkuje May. Pak ale zvážní. „Myslím, že nikdo z nás netušil, jaká to bude fuška. Kdyby se jim nepodařilo ji rozdýchat, byl by to konec. To by bylo hrozné. Ale teď už vypadá dobře.“

Rocker s doktorátem z astrofyziky navíc v roce 2009 založil organizaci Save Me Trust, skrze kterou vyzývá k zákazu lovu jezevců a lišek v Británii a bojuje za vytvoření míst „přátelských k ježkům“. Kromě toho všeho je taky hlasem kampaní za zákaz obchodu se slonovinou, za zákaz využívání zvířat v cirkusech a za propuštění delfínů a kosatek ze zajetí.

Vendula Hlavová

Tagy: