reklama

Češi zablokovaní v Británii kvůli mutujícímu covidu mají od úřadů jen vágní rady

Na hranicích s Velkou Británií stojí kvůli zpřísněným koronavirovým opatřením stovky českých kamionů. Ztráty dopravci odhadují v řádech milionů a řidiči se obávají, že se na Vánoce nedostanou domů. Důvodem přerušení dopravy pod kanálem La Manche ze strany Francie je mutace nového koronaviru šířící se na jihu Anglie. O tamní situaci promluvil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Marek Martinovský ze zahraniční redakce.

reklama

„Asi tou nejžhavější, i když očekávanou novinkou je, že Evropská komise schválila očkování v EU vakcínou od firem Pfizer a BioNtech. To by se mělo konat už od 27. prosince. Zároveň už se ale jedná o vakcíně od firmy Moderna. To by mohlo začít od 6. ledna,“ připomněl na úvod k pokrokům na poli vakcín redaktor Marek Martinovský.

K tématu

Pak už přešel k tématu mutace koronaviru. Podle Martinovského se hovoří o tom, že je nakažlivější. „Je důležité to brát trochu s odstupem a nepanikařit,“ uvedl s tím, že někteří experti, mezi nimi i vedoucí epidemiolog v Německu Christian Drosten, varují, „že ještě není úplně jasné, jestli rychlost šíření nového kmene na jihu Anglie je skutečně způsobena novým kmenem, nebo jestli to spíše souvisí s tím, jak rychle se to tam šíří“.

Experti zatím dle redaktora sami nemají jasno a neexistují hmatatelné akademické důkazy, že by virus byl zákeřnější. „Nicméně britští epidemiologové hovoří o tom, že třeba mezi dětmi se šíří více,“ dodal Martinovský.

Jak se mohou Češi dostat z Velké Británie?

„Je zakázána letecká doprava. Je uzavřen kanál La Manche, respektive tunel mezi Francií a Británií. Takže možnosti tam jsou skutečně minimální. Česká diplomacie uvedla poměrně vágní radu, že čeští občané by se měli obrátit, pokud jsou v nějaké nevypočitatelné situaci, na české zastupitelské orgány ve Velké Británii,“ uvedl ne úplně pozitivní vyhlídky pro české spoluobčany Martinovský.

Co se týká nové mutace koronaviru, byla dosud podle redaktora CNN Prima NEWS zaznamenána také v Itálii a v Nizozemsku.

K tématu

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. Bude se to dobře doplňovat s rizikovým skóre, řekl na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V neděli bylo v nemocnicích 6330 nakažených s COVID-19 a téměř 1100 z nich potřebovalo intenzivní péči.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama