reklama

Češi zablokovaní v Británii kvůli mutujícímu covidu mají od úřadů jen vágní rady

Na hranicích s Velkou Británií stojí kvůli zpřísněným koronavirovým opatřením stovky českých kamionů. Ztráty dopravci odhadují v řádech milionů a řidiči se obávají, že se na Vánoce nedostanou domů. Důvodem přerušení dopravy pod kanálem La Manche ze strany Francie je mutace nového koronaviru šířící se na jihu Anglie. O tamní situaci promluvil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Marek Martinovský ze zahraniční redakce.

reklama

„Asi tou nejžhavější, i když očekávanou novinkou je, že Evropská komise schválila očkování v EU vakcínou od firem Pfizer a BioNtech. To by se mělo konat už od 27. prosince. Zároveň už se ale jedná o vakcíně od firmy Moderna. To by mohlo začít od 6. ledna,“ připomněl na úvod k pokrokům na poli vakcín redaktor Marek Martinovský.

Pak už přešel k tématu mutace koronaviru. Podle Martinovského se hovoří o tom, že je nakažlivější. „Je důležité to brát trochu s odstupem a nepanikařit,“ uvedl s tím, že někteří experti, mezi nimi i vedoucí epidemiolog v Německu Christian Drosten, varují, „že ještě není úplně jasné, jestli rychlost šíření nového kmene na jihu Anglie je skutečně způsobena novým kmenem, nebo jestli to spíše souvisí s tím, jak rychle se to tam šíří“.

Experti zatím dle redaktora sami nemají jasno a neexistují hmatatelné akademické důkazy, že by virus byl zákeřnější. „Nicméně britští epidemiologové hovoří o tom, že třeba mezi dětmi se šíří více,“ dodal Martinovský.

Jak se mohou Češi dostat z Velké Británie?

„Je zakázána letecká doprava. Je uzavřen kanál La Manche, respektive tunel mezi Francií a Británií. Takže možnosti tam jsou skutečně minimální. Česká diplomacie uvedla poměrně vágní radu, že čeští občané by se měli obrátit, pokud jsou v nějaké nevypočitatelné situaci, na české zastupitelské orgány ve Velké Británii,“ uvedl ne úplně pozitivní vyhlídky pro české spoluobčany Martinovský.

Co se týká nové mutace koronaviru, byla dosud podle redaktora CNN Prima NEWS zaznamenána také v Itálii a v Nizozemsku.

Tagy:
Vondroušová to dokázala. Z Tokia neodjede s prázdnou, zahraje si finále s Bencicovou
OH 2021

Vondroušová to dokázala. Z Tokia neodjede s prázdnou, zahraje si finále s Bencicovou

Nepatřila mezi nasazené hráčky a fanoušci jí před olympiádou ze všech českých tenistek věřili snad nejméně. Teď Markétu Vondroušovou dělí jediná výhra od zisku zlaté medaile. V semifinále si 22letá rodačka ze Sokolova poradila se světovou šestkou z Ukrajiny Elinou Svitolinovou ve dvou setech 6:3 a 6:1 a nyní ji čeká poslední překážka v podobě Švýcarky Belindy Bencicové.

Zákaz vstupu neočkovaným. Google a Facebook zavádí nová pravidla pro své zaměstnance

Internetoví giganti Google a Facebook ve středu oznámili, že od svých zaměstnanců budou před jejich návratem do společných kanceláří požadovat očkování proti nemoci COVID-19. Více než 130 000 zaměstnanců Googlu to e-mailem oznámil šéf firmy Sundar Pichai. V případě Facebooku se povinné očkování zatím bude vztahovat na zaměstnance ve Spojených státech, informovala agentura AP. Oznámení přichází krátce poté, co o podobném kroku rozhodly americké veřejné instituce.

Živě
ON-LINE: Schweiner s Perušičem po covidu zvítězili. Česko má jisté další medaile

Jiří Lipták a David Kostelecký předvedli ve finále střelby na trap fantastické výkony. Prvně jmenovaný je olympijským šampionem, Kostelecký má stříbro. Čtvrté místo ve finále dvojskifu získali veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek. Tenistky Markéta Vondroušová a Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou se probojovaly do finále. Kanoistka Tereza Fišerová ve finále po sérii chyb skončila šestá. Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner dokázali ve svém prvním utkání po nákaze koronavirem prvně jmenovaného zvítězit.

Sledujte 360° s Robertem Šlachtou: Kdo z politiků ho štve a jak to má se ženami?

Volební modely připisují hnutí Přísaha šanci na poslanecká křesla. Proč ale nechce jeho předseda a expolicista Robert Šlachta říct, s kým by spolupracoval na úrovni dolní komory či přímo ve vládě? Kteří politici ho v poslední době naštvali? V čem spatřuje své slabiny a jak to má se ženami? To vše poodhalí speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Rozhovor s Robertem Šlachtou můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo přímo zde v článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Počet nakažených v ČR dál klesá. Epidemie koronaviru zpomaluje už 11 dní v řadě

Počty nově potvrzených případů koronaviru v tuzemsku v mezitýdenním srovnání dál klesají, ve středu jich laboratoře odhalily 195, o 37 méně než před týdnem. Reprodukční číslo se pod hodnotou jedna, což značí zpomalování epidemie, drží 11 dní v řadě, nyní je 0,86. Za celou Českou republiku je nyní 12 případů na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dní, o dva méně než před týdnem.

Zrada a zklamání. Hamáček na nás kašle, Sobotka by to neudělal, zní z části ČSSD

Zrada a zklamání, alespoň tak popisují své pocity někteří starostové ČSSD, kteří se rozhodli odejít z jihomoravské kandidátky poté, co do ní zasáhlo stranické grémium. Místo toho, aby se vedení sociální demokracie soustředilo na boj o politické přežití, opět se potýká s vlnou nesouhlasu a hromadných odchodů. Předseda Jan Hamáček je navíc na dovolené a zřejmě doufá, že problémy tak nějak vyšumí.

V Česku řádí nakažlivá mutace delta, přesto čísla klesají. Jak je to možné?

V České republice se objevuje velmi nakažlivá mutace delta koronaviru již u přibližně 90 procent všech nově nakažených. Přestože se u takzvané indické mutace hovoří o reprodukčním číslu až osm, epidemie v Česku nadále ustupuje, takže se nevydáváme cestou zemí, jako je Španělsko, Portugalsko či Velká Británie, kde šíření delty vedlo k značnému zhoršení situace. Podle odborníků za to může zřejmě kombinace proočkovanosti a promořenosti českého obyvatelstva.

reklama