reklama

Češi zablokovaní v Británii kvůli mutujícímu covidu mají od úřadů jen vágní rady

Na hranicích s Velkou Británií stojí kvůli zpřísněným koronavirovým opatřením stovky českých kamionů. Ztráty dopravci odhadují v řádech milionů a řidiči se obávají, že se na Vánoce nedostanou domů. Důvodem přerušení dopravy pod kanálem La Manche ze strany Francie je mutace nového koronaviru šířící se na jihu Anglie. O tamní situaci promluvil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Marek Martinovský ze zahraniční redakce.

reklama

„Asi tou nejžhavější, i když očekávanou novinkou je, že Evropská komise schválila očkování v EU vakcínou od firem Pfizer a BioNtech. To by se mělo konat už od 27. prosince. Zároveň už se ale jedná o vakcíně od firmy Moderna. To by mohlo začít od 6. ledna,“ připomněl na úvod k pokrokům na poli vakcín redaktor Marek Martinovský.

Pak už přešel k tématu mutace koronaviru. Podle Martinovského se hovoří o tom, že je nakažlivější. „Je důležité to brát trochu s odstupem a nepanikařit,“ uvedl s tím, že někteří experti, mezi nimi i vedoucí epidemiolog v Německu Christian Drosten, varují, „že ještě není úplně jasné, jestli rychlost šíření nového kmene na jihu Anglie je skutečně způsobena novým kmenem, nebo jestli to spíše souvisí s tím, jak rychle se to tam šíří“.

Experti zatím dle redaktora sami nemají jasno a neexistují hmatatelné akademické důkazy, že by virus byl zákeřnější. „Nicméně britští epidemiologové hovoří o tom, že třeba mezi dětmi se šíří více,“ dodal Martinovský.

Jak se mohou Češi dostat z Velké Británie?

„Je zakázána letecká doprava. Je uzavřen kanál La Manche, respektive tunel mezi Francií a Británií. Takže možnosti tam jsou skutečně minimální. Česká diplomacie uvedla poměrně vágní radu, že čeští občané by se měli obrátit, pokud jsou v nějaké nevypočitatelné situaci, na české zastupitelské orgány ve Velké Británii,“ uvedl ne úplně pozitivní vyhlídky pro české spoluobčany Martinovský.

Co se týká nové mutace koronaviru, byla dosud podle redaktora CNN Prima NEWS zaznamenána také v Itálii a v Nizozemsku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pastrňák, Crosby nebo McDavid v Pekingu? Hrozí, že hvězdy NHL na olympiádě nebudou

Hlasité „hurá“ zaznělo na začátku září snad od každého hokejového fanouška. NHL si plácla s Mezinárodním olympijským výborem (MOV) a na blížících se zimních hrách v Pekingu se měla sejít ta nejlepší hráčská společnost. Zdálo se, že jde o hotovou věc. Jenže poslední týdny vyvolávají obavy, zda se David Pastrňák, Sidney Crosby a další hvězdy ze zámoří do čínské metropole skutečně vydají.

Etzler kvůli covidu skončil na kyslíku. Které další celebrity bojovaly s těžkým průběhem?

Herec Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici na dýchacích přístrojích. Fanouškům prostřednictvím sociální sítě napsal, že nebyl očkován a vyzval národ, aby neudělal stejnou chybu jako on. V českém šoubyznysu není jediným, kdo měl velmi těžký průběh nemoci. Koho dalšího koronavirus dostal na lopatky?

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Počet nově nakažených rapidně klesl. Za čtvrtek jich přibylo o 9300 méně než minulý týden

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18 582 nakažených, asi o 9 300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 bylo ve čtvrtek 6 683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

Ne očkování proti covidu. Českem se šíří petice, kterou podepsalo téměř tisíc lékařů

Téměř tisícovka českých lékařů podepsala petici proti povinnému plošnému očkování a vakcinaci dětí. Vadí jim, že kdokoliv s odlišným názorem okamžitě obdrží nálepku dezinformátora a přejí si svobodnou diskusi. Vedle praktických lékařů jsou mezi signatáři také například zubaři, veterináři nebo odborníci, kteří mají blízko k alternativní medicíně, například homeopatii. Iniciativu ostře odmítl mj. šéf lékařů Milan Kubek.

reklama