reklama

Češi zablokovaní v Británii kvůli mutujícímu covidu mají od úřadů jen vágní rady

Na hranicích s Velkou Británií stojí kvůli zpřísněným koronavirovým opatřením stovky českých kamionů. Ztráty dopravci odhadují v řádech milionů a řidiči se obávají, že se na Vánoce nedostanou domů. Důvodem přerušení dopravy pod kanálem La Manche ze strany Francie je mutace nového koronaviru šířící se na jihu Anglie. O tamní situaci promluvil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Marek Martinovský ze zahraniční redakce.

reklama

„Asi tou nejžhavější, i když očekávanou novinkou je, že Evropská komise schválila očkování v EU vakcínou od firem Pfizer a BioNtech. To by se mělo konat už od 27. prosince. Zároveň už se ale jedná o vakcíně od firmy Moderna. To by mohlo začít od 6. ledna,“ připomněl na úvod k pokrokům na poli vakcín redaktor Marek Martinovský.

K tématu

Pak už přešel k tématu mutace koronaviru. Podle Martinovského se hovoří o tom, že je nakažlivější. „Je důležité to brát trochu s odstupem a nepanikařit,“ uvedl s tím, že někteří experti, mezi nimi i vedoucí epidemiolog v Německu Christian Drosten, varují, „že ještě není úplně jasné, jestli rychlost šíření nového kmene na jihu Anglie je skutečně způsobena novým kmenem, nebo jestli to spíše souvisí s tím, jak rychle se to tam šíří“.

Experti zatím dle redaktora sami nemají jasno a neexistují hmatatelné akademické důkazy, že by virus byl zákeřnější. „Nicméně britští epidemiologové hovoří o tom, že třeba mezi dětmi se šíří více,“ dodal Martinovský.

Jak se mohou Češi dostat z Velké Británie?

„Je zakázána letecká doprava. Je uzavřen kanál La Manche, respektive tunel mezi Francií a Británií. Takže možnosti tam jsou skutečně minimální. Česká diplomacie uvedla poměrně vágní radu, že čeští občané by se měli obrátit, pokud jsou v nějaké nevypočitatelné situaci, na české zastupitelské orgány ve Velké Británii,“ uvedl ne úplně pozitivní vyhlídky pro české spoluobčany Martinovský.

Co se týká nové mutace koronaviru, byla dosud podle redaktora CNN Prima NEWS zaznamenána také v Itálii a v Nizozemsku.

K tématu

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zkolaboval. Pro deník Blesk uvedl, že zřejmě kvůli tlaku. Ruší tak své schůzky a nedorazí na jednání Sněmovny, v péči lékařů však není. Před pár týdny šéf ČSSD podstoupil operaci. Nachází se navíc i pod značným politickým tlakem poté, co ministr kultury Lubomír Zaorálek zatím odmítl převzít funkci po odvolaném ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi.

Antigenní testy jsou pandemické pexeso, kritizují rebelové. Hospodám radí, jak otevřít
Stát z nás během dvou dnů udělal odběrová pracoviště. Zvykáme si, říká ředitel školy
reklama
reklama
Definitivní pravidla: Venku maximálně po dvojicích, na sportovišti 12 lidí s rozestupy

Vláda

Domácí zpravodajství

Ztrátu chuti a čichu po covidu nepodceňujte. Kdy je třeba zajít k lékaři?
V Česku zemřelo už přes 28 tisíc lidí s covidem, denní nárůst počtu nakažených zpomaluje
Škromach: ČSSD má ve volbách potenciál 15 procent. Nesmíme jen brečet, jak je to těžké
Tisíce vakcín od Pfizeru nemohou být použity. Hrozí, že lidé nedostanou druhou dávku včas
Další články
reklama
reklama