Brutální vražda zpěvačky, která otřásla Českem. Jiří Funda ji podřezal kvůli novému notebooku

V jedné z nejbrutálnějších vražd za poslední roky šlo o „pouhých“ patnáct tisíc korun. Jiří Funda, pětadvacetiletý otec tří dětí, si prý chtěl koupit notebook. Kvůli němu v roce 2014 dvakrát podřezal o čtyři roky mladší zpěvačku své kapely a následně do již mrtvého těla zasadil dalších pětatřicet bodných ran. Brutalitu svého činu následně vysvětlit nedokázal. Za mřížemi se navíc dokonce připletl k dalšímu zásadnímu případu české justice.

Jiří Funda měl zřejmě pocit, že si už dlouho nekoupil nic hezkého, tak se chtěl obdarovat. Podle vlastních slov si to zasloužil. Když si ono osudové odpoledne pořídil novou kytaru a pár dalších drobností, měl z toho takovou radost, že se rozhodl ji vykřičet do světa. Otevřel svůj profil na sociálních sítích a nově pořízeným hudebním nástrojem se pochlubil. „Udělal jsem si radost,“ doplnil pod příspěvek. Svým přátelům a sledujícím tehdy už neprozradil, že onu „radost“ si udělal za peníze dívky, kterou jen pár hodin předtím brutálně zavraždil.

Zvlášť závažné zločiny

Seriál CNN Prima NEWS, ve kterých reportér Václav Janata čtenářům představuje největší kriminální kauzy posledních desetiletí v Česku.

Zadlužený otec tří dětí

Pětadvacetiletý Funda měl v roce 2014 už tři děti a navíc pořádně hluboko do kapsy. Několikrát byl trestaný za krádeže, ani ty mu ale nedokázaly pomoci od věčných dluhů. Kromě špatně placené práce upínal své naděje na spokojenější život ke své začínající metalové kapele.

V té době jednadvacetiletá Eliška na rozdíl od Jiřího Fundy vážnější problémy s penězi neměla. Dívka se do Prahy přistěhovala z Mostu a záhy se seznámila se svým vrahem. Fundova kapela se jí líbila, a když od něj dostala nabídku členství, s radostí ji přijala. Funda tím ale chtěl vyřešit víc problémů naráz. Do své kapely zpěvačku skutečně hledal, zároveň se mu ale do hlavy vnuknul nápad, že by dívku mohl okrást. Ta se totiž jednoho lednového dne Fundovi svěřila, že shání nový notebook, na který má našetřeno patnáct tisíc korun. Toho se rozhodl Funda využít a pod záminkou, že má známého, který zrovna notebook prodává, se všichni tři měli sejít právě v dívčině bytě.

Funda nejprve nějakou dobu předstíral, že skutečně jeho známý přijde. Po nějaké době se ale překvapené dívce přiznal, že si vše vymyslel a poprosil ji, zda by mu našetřené peníze na notebook nemohla půjčit. To ale dívka odmítla. Funda přesto za nevyjasněných okolností ještě v bytě zůstal a dokonce se prý nabídl, že jí pomůže umýt nádobí. Když ho ale nechala bez dozoru, vkradl se potichu do předsíně a začal prohledávat kabelku. Když ho překvapená hostitelka načapala s její kabelkou, strhla se hádka, která pro dívku skončila tragicky. Rozzuřený Funda vzal nůž a dívce několikrát prořízl krk. Byla na místě mrtvá a podlahu bytu začala pokrývat kaluž krve. Tím ale řádění Jiřího Fundy nekončilo. Do bezvládného těla zasadil dalších nejméně třicet bodných ran. Až pak měl zřejmě vrah jistotu, že je jeho oběť skutečně mrtvá, a začal krást.

Vyhrožovala dětem, tvrdil vrah

Z bytu Funda sebral našetřených patnáct tisíc a mobilní telefon. Poté se umyl, převlékl do čistého oblečení, které si přinesl a z bytu odešel. Za peníze a prodaný mobil si později koupil novou elektrickou kytaru a další drobnosti, kterými se pochlubil na sociálních sítích. Mrtvou Elišku objevil soused v době, kdy byl vrah už dávno zpátky u své rodiny. Zřejmě si myslel, že ho detektivové nedopadnou, jenže nepočítal s důležitou drobností. Před bytem ho natočily bezpečnostní kamery. Proti takovému důkazu bylo složité hledat výmluvy. Přesto během výslechů tvrdil, že dívku okrást nechtěl. Prý mu před vraždou vyhrožovala smrtí jeho dětí a on se bál.

Znalecké posudky psychiatrů mluvily proti Fundovi. Vykreslovaly ho jako chorobného lháře, který nepociťuje nad svou obětí žádnou lítost a přemýšlí jen nad vlastním prospěchem. Rozhodování soudce tak směřovalo k těm nejvyšším trestům. Nakonec si Jiří Funda vyslechl rozsudek 25 let vězení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kdo zavraždil ženu, jejíž ostatky našli v kufru?

Jiří Funda ale zaplnil novinové stránky ještě jednou, a to po svém odsouzení. Byl to právě on, kdo měl být jedním z hlavních svědků případu Lukáše Nečesaného. Oba mladí muži spolu totiž údajně sdíleli celu a Jiří Funda později vyšetřovatelům tvrdil, že se mu měl Lukáš Nečesaný přiznat k vraždě hořické kadeřnice, za kterou byl nejprve odsouzen a později viny zproštěn. Lukáš Nečesaný, který si po opuštění věznice změnil jméno, po celou dobu procesu výpověď Fundy zpochybňoval.

Tagy: