Pavel nastartoval po čase motorku a dojel na pražskou výstavu. Už mě svrběly ruce, přiznal

Zvolený český prezident Petr Pavel se nedlouho před svou inaugurací zúčastnil zahájení motorkářského veletrhu v pražských Letňanech. V mrazivém počasí přijel z domova na Litoměřicku sám na motocyklu, za což sklidil od početných přítomných fanoušků burácejících strojů velké uznání. Vyjádřil předsevzetí, že se svého koníčku kvůli náročné prezidentské funkci nevzdá, současně ale připustil, že příležitostí ke svezení bude mít pravděpodobně méně už jenom z bezpečnostních důvodů.

Zatímco Miloš Zeman trávil volné chvíle ve člunu na rybníce na Vysočině, Petr Pavel vyznává dravý pohyb po pevnině – hlavně na motorce. I proto se dnes zúčastnil motorkářského veletrhu. Nový stroj sice nekoupil, i přesto věří, že ho ochranka občas za řidítka pustí. Odborníci na protokol ovšem tvrdí, že maximálně tajně.

ČTĚTE TAKÉ: Slavnostní slib, první projev a podpis. Jak proběhne inaugurace prezidenta Petra Pavla?

Co si o Pavlově touze nevzdat se svého koníčku myslí dlouholetý hradní protokolář Miroslav Sklenář? „Využívá služby třech ochránců z vojenské policie, kteří ho znají dlouhodobě, tak si myslím, že někde – nechci říct tajně – soukromě, neveřejně ho možná svézt nechají,“ řekl strážce formálních pravidel prezidentského úřadu. Nabídek na společnou vyjížďku dostal Petr Pavel každopádně přehršel: „Kdybych měl udělat všechny vyjížďky, které jsem dneska slíbil, příští rok nedělám nic jiného,“ smál se při odjezdu.

Na veletrh na vlastním stroji

Pavel dnes na své cestovní enduro BMW GS1250 sedl po několika měsících. Ze svého bydliště v Černoučku na Litoměřicku to měl zhruba 35 kilometrů. Vzhledem k venkovní teplotě blížící se nule musel po dojezdu chvíli počkat, až mu rozmrznou ruce a pusa a bude moci komunikovat. Během doby, kdy i kvůli prezidentské kampani neměl na svůj koníček čas, Pavla už ale prý „svrběly ruce“ a těšil se, až dnes motocykl vytáhne.

Doma v garáži má ještě českou klasiku v podobě Jawy 350 a v poslední době jezdil také pro změnu na americké legendě Harley-Davidson XL 1200. „Budu se těšit, že i v průběhu roku, i když jak bylo řečeno, těch příležitostí asi nebude tolik, ale já věřím, že si nějaké najdu, že se budeme potkávat na různých motorkářských akcích,“ uvedl. Zároveň vyzval milovníky jedné stopy, aby jezdili bezpečně.

Mezi svými

Bývalý armádní generál dorazil na letňanský veletrh krátce před polednem a s ministrem dopravy Martinem Kupkou z ODS výstavu oficiálně zahájil. Za neustálých žádostí o společnou fotografii z řad příznivců budoucího prezidenta si Petr Pavel prošel expozici. Na všechny žadatele o pozornost se ale nedostalo. „Chápeme, že prezident má nabitý program a nechceme ho rušit,“ bral návštěvník David odmítnutí s pochopením. Jiní ani neměli zájem. „Pro mě to není žádná celebrita, za kterou bych se musela vláčet,“ řekla reportérovi CNN Prima NEWS motorkářka Markéta.

U některých stánků se budoucí první muž země zastavil. Například u zastoupení české značky Jawa zavzpomínal na své motorkářské začátky, kdy sedlal stroj české výroby, který ostatně dosud vlastní. „To byla ale ještě naše 350, ne tady ta čínská,“ upozornil prominentní motorkář s úsměvem na fakt, že motocykly Jawa už se v ČR přímo nevyrábí (vznikají však v Indii, nikoliv v Číně, jak se mylně domnívá Pavel, pozn. red.)

Tagy:
výstava motorkář motocykl Petr Pavel ochranka protokolář Petr Pavel na motocyklu veletrh Motocykl