Budu střílet a bránit Kyjev. Ukrajinskou domobranu posílila 52letá matka tří dětí Mariana

Riziko ruské invaze probudilo v řadě Ukrajinců národnostní cítění, domobrana hlásí tisíce nových členů. Mezi nimi se nechala údajně naverbovat i 52letá Mariana Žaglová, matka tří dětí a nově i majitelka masivní odstřelovací pušky. S ní chce podle svých slov bránit Kyjev a když to bude nutné, začne střílet.

Ukrajinská žena si koupila loveckou odstřelovací pušku Zbroyar Z-15, ale jak sama říká, rozhodně nemá v úmyslu s ní střílet divokou zvěř. „Nikdy v životě jsem nelovila. Slyšela jsem rozhovor nějakých vojáků o tom, kterou pušku pořídit, a tak jsem ji koupila,“ svěřila se Žaglová pro britský list The Times.

„Jako matka nechci, aby moje děti zdědily problémy Ukrajiny nebo snad aby tyto hrozby přešly i na ně. Proto je lepší, když se s tím vypořádám teď. Pokud na to přijde, budu bojovat za Kyjev. Budeme bojovat za ochranu našeho města. Když bude potřeba začít střílet, tak to udělám,“ osvětlila 52letá Ukrajinka svoji motivaci.

Není jediná, kdo v posledních dnech posiluje řady ukrajinské armády. Kyjev má k dispozici zhruba 250 tisíc vojáků, dalších 900 tisíc mužů v záloze, nyní ale navíc rostou i počty dobrovolníků. Střelnice praskají ve švech a se zbraněmi se často seznamují lidé, kteří je zřejmě nikdy nedrželi v ruce. Během těchto situací samozřejmě vzniká i řada propagačních fotografií, které mají podpořit národního ducha.

Útok už začal?

To všechno se děje v době, kdy Velká Británie už prostřednictvím dvou ministrů upozornila, že značná část ruských vojáků dost možná pronikla na Ukrajinu. Podle britského ministra obrany Bena Wallace tak usuzují tajné služby.

„Jakékoli vkročení na Ukrajinu, ať už malé, nebo velké, bude vnímáno jako invaze a porušení suverenity a mezinárodního práva,“ oznámil šéf britského resortu. „Nejde být těhotný jen napůl, buď děláte invazi do země, anebo ji neděláte,“ rýpl si do Ruska. Britský premiér Boris Johnson v úterý v parlamentu prohlásil, že pokud Kreml zaútočí, řada ruských synů už se nevrátí ke svým rodinám.

Do diplomatických tahanic mezi Západem a Moskvou se mezitím zapojila i země, která doposud zůstala spíše opodál – Francie. Správce Elysejského paláce Emmanuel Macron si bude s ruským prezidentem Vladimirem Putinem volat v pátek, jeho snahou je zmírnění napětí ve východní Evropě.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:35

Bloomberg: USA jsou připraveny zcela zbavit Rusko možnosti splácet státní dluh po 25. květnu

22:14

Německá kontrarozvědka varuje firmy před útoky proruských hackerů

21:51

Ruský vicepremiér přijel do Chersonské oblasti: „Zaujala by důstojné místo v ruské rodině“

21:32

Rusko vyslechne ukrajinské vojáky evakuované z Azovstalu v trestních věcech

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?

Je známá pro svůj přísný, možná až despotický přístup. Ale právě i díky tvrdé ruce vzešlo zpod křídel ruské trenérky Eteri Tutberidzeové mnoho výjimečných krasobruslařek, a to včetně mladičkého zázraku Kamily Valijevové. Tu na olympijských hrách v Pekingu semlela informace o tom, že měla dříve pozitivní dopingový test. A nyní možná tento fakt pokazil Tutberidzeové výlet za dcerou, která trénuje ve Spojených státech amerických.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Ruskou ofenzivu na Donbasu výrazně zpomalují i protitankové miny, které v oblasti rozmístili Ukrajinci. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z leteckých záběrů lze vidět ruský bojový vůz BMP-2, který najel na minu. Další ruský obrněnec se zničené vozidlo snažil objet, najel však na minu také. Následovalo několik dalších výbuchů. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Spory Ruska a Izraele se vyostřují. Chystá Jeruzalém odvetu za napadení svých letounů?

Začalo to výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o „židovském původu Adolfa Hitlera“. Nyní se zdá, že Rusko dalo Izraeli další důvod k podpoře Ukrajiny. Podle izraelských médií totiž ruská armáda v Sýrii poprvé předvedla náznak bezletové zóny a zaútočila proti izraelským letadlům. I kvůli zhoršujícím se vztahům s Moskvou Jeruzalém čím dál více zvažuje vojenskou pomoc Ukrajině.

Rozhodnuto. Nová pražská filharmonie bude stát 6 miliard. Podívejte se, jak bude vypadat

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

Živě
ON-LINE: Rusové podnikají další razantní kroky. Hodlají vystoupit z významných organizací

Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. V Rusku vypukl další záhadný masivní požár. Tentokrát hoří chemický závod na výrobu plastů v Berdsku. Mezitím finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, přihlášku do aliance podepsalo i Švédsko. Rusko se rovněž chystá vystoupit z WTO a WHO, návrh je v parlamentu.

Domácí zpravodajství

Fiala a Rakušan: Už žádná ultimáta. Hřib slíbil, že kvůli uprchlíkům neudělá unáhlené kroky

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po úterním mimořádném jednání vlády to novinářům řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten o přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Hůle: Snižme šikanu lidí v nouzi, vyděláme všichni. Cesta k pomoci má být krátká a rychlá

Česko se nadále potýká s rapidním zdražováním. Ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že koncem roku budou pravděpodobně podporovat čtvrt milionu lidí. Daniel Hůle z Člověka v tísni podotkl, že zásadní problém pro pomoc lidem v krizi představuje byrokratická zátěž. Radil, aby vláda tyto skupiny lidí nešikanovala přehnanou administrativou.