CNN Prima News odstřelovač

odstřelovač

Výpis příspěvků ke štítku „odstřelovač“

Pán obzoru, který ničí kilometry vzdálené Rusy. Obří pušku potěžkal reportér CNN Prima NEWS

Vypadá pomalu jako protitanková puška. Jde ovšem o zbraň, s níž se zabíjí kilometry vzdálení nepřátelé. Obří odstřelovací puška zvaná „Pán obzoru“ se v rukou ukrajinských specialistů stala senzací poté, co ostřílený sniper zlikvidoval okupanta, který byl téměř čtyři kilometry daleko. Překonal tak světový rekord o stovky metrů. Jak tato 15kilogramová zbraň funguje v praxi? V rukou ji potěžkali reportéři CNN Prima NEWS přímo na Ukrajině.

Noční můra Putina: Když zabíjím, necítím nic, říká elitní ukrajinský sniper. Rusů zabil stovky

Ukrytý v troskách a neviditelný pro nepřítele. Nehybný, s odjištěnou odstřelovací puškou čeká Andrij na svou chvíli. Už svítá, když se v termovizi náhle objeví ruští vojáci. To je jeho cíl. Oni vůbec netuší, že jim odtikávají poslední vteřiny života. Výstřel neuslyší. Tak deník Bild popisuje „pracovní den“ Putinovy noční můry, jednoho z nejlepších ukrajinských odstřelovačů.

Duch Bachmutu zabil 113 ruských vojáků. Jeho elitní jednotka neztratila jediného muže

Ukrajinská armáda během dobývání Bachmutu výrazně spoléhá na elitní jednotku odstřelovačů, která podle slov svého velitele v okolí zmíněného doněckého města zlikvidovala již více než 550 okupantů. Skupina je známá pod označením Duchové Bachmutu. V uplynulých měsících se stala postrachem ruské armády. „Sám jsem osobně odpovědný za 113 nepřátel,“ řekl webu Insider šéf jednotky, která prý od vypuknutí invaze nepřišla o jediného člena.

Komplikace pro ukrajinské vojáky. Ruští okupanti se chlubí „neviditelnými plášti“

Okupanti na frontě začali používat speciální obleky s prvky tepelně izolačního materiálu. Tvrdí to alespoň ruská média. Vojenská uniforma ze zmíněné látky výrazně ztěžuje vidění člověka v noci přes termokameru, kterou využívají ukrajinští snipeři i operátoři bezpilotních letounů. Zbraně vybavené termokamerou Ukrajině dosud poskytují určitou převahu na bojišti.

Přesná muška ukrajinských snajprů. Ruská snaha o překvapení tvrdě narazila, ukazuje video

O Bachmut se bojuje 24 hodin denně. To dokládá i video zveřejněné ukrajinským Velitelstvím speciálních operací. Na něm je zaznamenána „noční šichta“ ukrajinských snajprů. Ti aktivně zabraňují Rusům ve snaze využít tmy, a překvapit tak ukrajinské obránce, kteří navzdory soustavným útokům okupantů stále drží část zničeného města.

Brutální video z bojiště: Ukrajinský odstřelovač zlikvidoval skupinu ruských vojáků

Od začátku ruské invaze se v médiích často mluví o tvrdém ukrajinském odporu založeném především na odhodlání vojáků bránit svou zemi a kvalitním armádním výcviku. Ten má dokazovat nové video, které koluje po internetu. Na záběrech je sniper z ukrajinské speciální jednotky, který během okamžiku zlikvidoval početnou skupinu ruských okupantů, uvádí ukrajinská armáda i média.