Rusové už vnikli na Ukrajinu, má jasno britský ministr. Situaci přirovnal ke světové válce

Ukrajinské jednotky strážící frontu u Luhansku

Stahování diplomatů z Kyjeva

Britský ministr pro ozbrojené síly James Heappey, jehož post spadá pod ministerstvo obrany, šokoval list The Sun zmínkou, že „značná část“ ruských vojáků už pronikla za hranici Ukrajiny. Podle něj se Britové nyní nacházejí v podobné situaci, jaké čelili při invazi nacistického Německa do Polska v roce 1939.

„Dozvídáme se, že značný počet lidí, kteří jsou podle našeho hodnocení spjati s ruskou armádou, se už v současnosti nachází na Ukrajině,“ sdělil v úterý britský ministr.

„Když víme o nějakých ruských plánech, tak na ně upozorníme. Stejně jako když jsme věděli o jejich operacích pod falešnou vlajkou nebo o snahách nastolit loutkovou vládu,“ řekl Heappey s odkazem na údajnou organizaci sabotáží, které se měli snažit na Ukrajině spáchat proruští separatisté.

PŘEHLEDNĚ: Rusko proti Ukrajině. Vše o staletém sporu a vládě nad středem světa

Ukrajina patří Rusku. Anebo ne? Územní spor mezi dvěma národy se táhne už od dávného středověku, v listopadu 2021 se rozhořela jeho další etapa, když začal ruský prezident Vladimir Putin podle mnohých expertů plánovat invazi na Ukrajinu, kterou v únoru následujícího roku uskutečnil. Co ho k tomu mohlo vést? Proč je Ukrajina důležitá? A jakou roli v tom hraje Krym, plyn nebo Černé moře?

Zmíněnou buňku sabotérů ale měla rozbít ukrajinská kontrarozvědka SBU. O úspěšné operaci ve městě Charkov informovala zpravodajská služba v úterý.

Připomíná to druhou světovou válku

Heappey dále pro The Sun připodobnil současné napětí a posílání západní pomoci na Ukrajinu k začátku druhé světové války. „Být Britem znamená pomáhat druhým a bránit ty, kteří se sami bránit nemohou. Proto jsme pomohli Polsku v roce 1939, proto jsme byli jedním ze zakládajících států NATO po druhé světové válce… a teď jsme zkoušeni znovu,“ myslí si britský ministr. Londýn ale dlouhodobě odmítá posílat na Ukrajinu vlastní vojáky.

Ze strachu z ruské invaze na Ukrajinu se ale několik jiných států Evropy rozhodlo v rámci operací Severoatlantické aliance přesunout své jednotky do východních zemí kontinentu. Transport několika tisíců jednotek do oblasti zvažují i Spojené státy, které v týdnu poradily zaměstnancům ambasády na Ukrajině, aby zemi opustili.

Takový přístup ale ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj příliš neocenil. Podle něj šlo o zkratkovité rozhodnutí a rýpl si do Joea Bidena s tím, že diplomaté jsou v Kyjevě více v bezpečí než v Los Angeles.

Tagy: