reklama

Odstranění americké vlajky z piety byla hloupost, uznala starostka

Pietní místo 2. světové války v Sokolově

Starostka Sokolova Renata Oulehlová (ANO) připustila, že odstranit americkou vlajku při pietním aktu k uctění památky sovětských zajatců z roku 1945 byla chyba. Odstranění vlajky vyvolalo vlnu kritiky na sociálních sítích. Právě američtí vojáci město i zajatecký tábor osvobodili.

reklama

„Byli jsme na všech pietních místech a když jsme přicházeli k památníku sovětským obětem lágru, tak jsme si svorně řekli, že v tu chvíli, kdy budeme uctívat, tak uctíme ty lidi, kteří jsou v tom masovém hrobě. Na tu krátkou chvíli tam ta vlajka nebyla a pak jsme ji hned vrátili. Byla to hloupost nebo nerozum, ale vyšlo to z nás všech a nebyl to akt neúcty,“ uvedla v sobotu Oulehlová.

..tohle opravdu nechápu. Americká vlajka během pietního aktu města Sokolov zmizela.. Ráno v 9 hodin, když jsme s přáteli...

Posted by Miroslav Balatka - senátor on Friday, May 8, 2020

Na přístup vedení radnice, kterou tvoří koalice ANO, ČSSD a ODS, upozornil senátor Miroslav Balatka (STAN), který ve čtvrtek 7. května položil u památníku sovětských zajatců v Heyrovského ulici také květiny. Tehdy tam byly ještě všechny tři vlajky, česká, ruská a americká.

Vracení vlajky na místo piety
Vracení vlajky na místo piety

„O hodinu později, před pietním aktem vedení města Sokolova byla americká vlajka ze stojanu odstraněna. Byla pryč po celou dobu jejich pietního aktu. Po jeho skončení tam byla opět navrácena. Nerozumím tomu. Vůbec. Nerozumím důvodu, proč se ještě 31 let od revoluce v našem městě odstraňuje americká vlajka. Vlajka armády, která osvobodila naše město včetně tábora, kde mrtvé zajatce nalezli, a postarala se o jejich důstojné pohřbení,“ upozornil Balatka.

Na odstranění vlajky osvoboditelů města reagovala na sociálních sítích řada lidí. „Je mi stydno. Američané osvobodili Sokolov, s úctou a pietou pohřbili sovětské zajatce a jedna paní starostka nechá odstranit jejich vlajku z pietního místa, protože tam se uctívají pouze sovětští vojáci, kteří Sokolov ani neosvobodili,“ napsal například Patrik Toman. Někteří ale zase polemizovali nad rolí americké armády při osvobozování Evropy.

Oulehlová prý zvažuje vydat oficiální reakci na celou kauzu, která vyvolala na sociálních sítích velkou vlnu diskuzí.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Za sobotu přibylo 717 případů covidu. Od září jsme se poprvé dostali pod tisícovku
Mám hodně protilátek na covid a nechci se očkovat. Budu moct cestovat?
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Váleční veteráni dostanou od prezidenta dárek. Musí za něj ale předtím zaplatit
Další články
reklama
reklama