CNN Prima News 2. světová válka

2. světová válka

Výpis příspěvků ke štítku „2. světová válka“

Film Krajan bude bojovat o studentského Oscara. Snímek z písecké FAMO se dostal do finále

Krátkometrážní dobové drama Krajan režiséra Pavla Sýkory a Viktora Horáka se dostalo do finálového výběru americké Akademie filmového umění a věd, známé jako studentský Oscar. Letos je Krajan jediným zástupcem České republiky a historicky prvním hraným snímkem z Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku (FAMO), který se probojoval do této prestižní soutěže. Byl vybrán z celkem 2 683 přihlášených filmů a postoupil do finálové sedmičky. Film z písecké FAMO se na podzim utká o zlatého plešouna společně s filmy z Německa, Británie, Polska, Itálie a USA.

O kapitulaci Německa věděl dřív než zbytek světa. 50 let musel o dešifrovaném vzkazu mlčet

Bernard Morgan slavil 18. narozeniny v den, kdy se přihlásil do armády. O dva roky později se jako nejmladší seržant Royal Air Force (RAF) vylodil se svou jednotkou na Den D v Normandii. A byl to právě mladý dešifrant kódů, který o zhruba 48 hodin dříve než zbytek světa věděl, že 2. světová válka končí. Rozluštěnou německou zprávu, o níž 50 let nesměl promluvit, má dodnes v držení. Nabídky muzeí odmítá, chce, aby si tuto část historie po jeho smrti uchovala rodina. Veterán – který za skutečné hrdiny považuje padlé vojáky, letce, námořníky a civilisty – 7. února oslavil 100. narozeniny.

Krampol zavzpomínal na herecké legendy. Högera a Štěpánka se zastal ohledně podpory nacistů

Za více než šedesátiletou kariéru má Jiří Krampol opravdu na co vzpomínat. Před kamerou či v divadle se navíc setkal s největšími jmény svého oboru. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS připomněl persony, jakými byli Rudolf Hrušínský, Bohuš Záhorský či Vlasta Fabiánová. Navíc se zastal Karla Högera a Zdeňka Štěpánka. Těmto velikánům totiž někteří vyčítali jednání během 2. světové války, kdy Československo okupovali nacisté. „Lidi, kteří je odsuzují, to nemají v hlavě v pořádku,“ říká rázně Krampol.

Příběh desátníka Wojtka: Medvídě Poláci vyměnili za konzervy. Pomáhal na frontě, zemřel v zoo

Ke 22. zásobovací rotě dělostřelectva 2. polského armádního sboru se Wojtek dostal jako medvídě v roce 1942. Na cestě z Persie do Palestiny ho vojáci získali od malého chlapce za několik konzerv – a stal se jejich nerozlučným přítelem i „kolegou ve zbroji“. V průběhu svého putování do Evropy si Wojtek vysloužil hodnost desátníka a byl svým spolubojovníkům oporou i na frontě. Jeho cesta nakonec skončila ve skotské zoologické zahradě, kde zemřel ve věku 22 let. Od smrti jednoho z nejslavnějších medvědů uplynulo 2. prosince 60 let.

Spor o pomník Třetí říše v Jizerských horách „rozhodli“ vandalové. Historik popsal jejich omyl

Monumentální kamenný pomník v Jizerských horách u rozhledny Štěpánka měl tvar nacistického vyznamenání Železný kříž. Uprostřed kříže byly viditelné stopy po svastice. Už nestojí, o víkendu ho zničil neznámý pachatel. „Mám z toho pocit trapnosti, boření pomníků podle mě do jednadvacátého století nepatří,“ říká pro CNN Prima NEWS historik Jan B. Uhlíř, který s požehnáním úřadů opatřil kontroverzní kříž vysvětlující informační tabulí. Uhlíř je předním odborníkem na dějiny protektorátu a také soudním znalcem v kauzách spojených s neonacismem.

Neočkovaní jsou noví Židé, napsal politik. Svá slova musí smazat, jinak zaplatí pokutu

Soud nařídil nizozemskému krajně pravicovému politikovi Thierrymu Baudetovi, aby odstranil čtyři příspěvky na Twitteru, v nichž srovnával opatření proti koronaviru se zacházením se Židy za nacistického režimu. Baudet má na smazání tweetů 48 hodin. Pokud tak neučiní, bude muset zaplatit pokutu 25 tisíc eur (asi 632 tisíc Kč) za každý den, kdy zůstanou na internetu, uvedla agentura AP.

Evakuace na Ostravsku: Našla se nevybuchlá puma z druhé světové války

Aktualizováno

Policie v sobotu na několik hodin uzavřela velkou část ostravského obvodu Plesná a evakuovala tamní obyvatele. Na pozemku jednoho z domů v ulici Karla Svobody byla nalezena zhruba stokilová nevybuchlá puma z 2. světové války. Informovala o tom mluvčí ostravské policie Eva Michalíková. Evakuace se týkala velké části z 1300 obyvatel obvodu. Pyrotechnici bombu deaktivovali a odvezli ke zneškodnění.

S manželem zavraždili své děti. Magda Goebbelsová ale dříve nosila Davidovu hvězdu

Jméno Magda Goebbelsová je asi málokomu zcela neznámé. Spolu s manželem, nacistickým ministrem propagandy Josephem Goebbelsem, zavraždili svých šest dětí. Řada detailů už ale tak známých není. Například to, že podporovala vznik izraelského státu, nosila Davidovu hvězdu a byla buddhistkou. Co stálo za proměnou ženy, která se narodila přesně před 120 lety?

Norimberské zúčtování s nacisty skončilo před 75 lety. Někteří volili smrt, jiné propustili

Nacistický režim zavraždil za svého dvanáctiletého trvání miliony lidí, další desítky milionů kvůli němu trpěly. Vítězné mocnosti se proto už za války rozhodly hrůzné skutky nacistů odhalit a potrestat. Ve své době bezprecedentní soudní řízení, při němž se světová veřejnost poprvé dozvěděla o obludných rozměrech nacistických zvěrstev, skončilo 1. října 1946. Výsledkem bylo mimo jiné 12 rozsudků smrti. Řada nejvyšších nacistických představitelů ale raději zvolila smrt než žalář.

Německý prezident Steinmeier se poklonil památce parašutistů, Zeman gesto ocenil

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve čtvrtek u krypty pravoslavného kostela v Resslově ulici v Praze uctil památku československých výsadkářů, kteří padli v boji s nacisty po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Národní památník hrdinů heydrichiády navštívil během své třídenní cesty do Prahy jako první německý prezident. Steinmeier na místo položil věnec, poté zamířil na prohlídku krypty. Jeho český protějšek Miloš Zeman jej za gesto ocenil.