
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
2. světová válka
Výpis příspěvků ke štítku „2. světová válka“

Král komiků, který zažil strmý pád. Vlasta Burian by letos oslavil 130. narozeniny
To neznáte Hadimršku, Přednosta stanice nebo Ducháček to zařídí. To je jen krátký výčet filmů, ve kterých si zahrál král komiků Vlasta Burian. Mistr improvizace, který neustále překvapoval i své kolegy na jevišti a jako skvělý imitátor dokázal napodobit prakticky cokoli, včetně hudebních nástrojů či cizího jazyka, z něhož nemusel znát ani slovo, by v pátek oslavil 130 let.

Během druhé světové války přišla o polovinu milované rodiny
Ve vteřině ztratila otce a bratra, kteří zahynuli při bombardování Plzně. Sama unikla smrti jen o vlásek díky náhodě. Trauma z této tragédie si Miluše Kympergerová nese celý život.

Evakuace kvůli nevybuchlé bombě: V Saské Kamenici musely opustit domov tisíce lidí
- Téma: Zahraničí
- Aktualizováno
Dělníci našli při výkopových pracích v pátek ráno v německém Chemnitzu (Saská Kamenice) nevybuchlou americkou bombu z 2. světové války. Kvůli ní musí být evakuováno až 15 tisíc lidí. Jedná se o největší evakuaci v Německu za ztížených podmínek, které jsou spjaté s pandemií koronaviru.

Zapomenutý hrdina. Jak zemřel Čech, který za války bojoval proti Japoncům?
Jan Beránek nasypal do dlaně hrst hlíny z druhé strany světa, v parku za Alexandřinou nemocnicí ji zvolna pustil k zemi. Právě tady, v dalekém Singapuru, roku 1942 zřejmě zahynul jeho prastrýc Silvestr Němec. Stejně jako ta hlína pocházel také z moravských Vémyslic, za války po boku místních bojoval proti japonským okupantům. Dlouho nebylo jasné, jak při tom přišel o život. Než se o tajemství zapomenutého českého hrdiny zjistilo víc, uplynulo skoro 80 let.

Wernher von Braun: Jeho rakety bombardovaly Londýn i vynesly člověka na Měsíc
Otec americké kosmonautiky Wernher von Braun se předtím v Německu stal členem NSDAP i SS. Jaký byl člověk, který pod vlajkou nacistů konstruoval rakety zabíjející civilisty a zároveň dopravil člověka na Měsíc?

Evakuace Strání nebyla nutná. Pyrotechnici nevybuchlou americkou pumu nenašli
- Téma: Zlínský kraj
- Aktualizováno
Odborníci v pondělí pátrali v obci Strání na Uherskohradišťsku po letecké pumě, která měla být podle pamětníků a leteckých záznamů svržena před 75 lety na konci druhé světové války. Údajně mělo jít o leteckou pumu americké výroby, u které nedošlo k detonaci. Nalezena však nebyla, obec na hranicích se Slovenskem, kde žije 3 600 obyvatel, tak nemusela být evakuována.

Japonsko si připomnělo 75. výročí Hirošimy. Pro mě válka neskončila, říká přeživší
Japonské město Hirošima si připomnělo 75. výročí od výbuchu první atomové bomby. Asi tisícovka lidí, která se vzpomínkové akce zúčastnila, událost uctila minutou ticha a apelovala na japonskou vládu, aby podepsala dohodu OSN o zákazu jaderných zbraní. Akce byla letos kvůli koronaviru drasticky omezena. Pro mě válka ještě neskončila, uvedla přeživší výbuchu.

Do Labe hodili ženu i s kočárkem. Od masakru v Ústí nad Labem uběhlo 75 let
Dne 31. července 1945 došlo v Ústí nad Labem k jednomu z nejznámějších masakrů německého obyvatelstva v poválečné historii. Nedá se nazvat jinak než lynčem.

Nacistická expedice v Himálaji: Přírodovědci hledali árijské kořeny v Tibetu
Přírodovědec Ernst Schäfer navštívil Tibet třikrát. Jeho poslední výprava ale měla jiný než jen ryze přírodovědný cíl. Během ní měl na sobě uniformu se starogermánskými runovými znaky německých jednotek SS a zkoumal, kam sahají kořeny árijské rasy.

Podzemní chodby u koncentračního tábora Rabštejn využívali nacisté i sovětská vojska
Rabštejské údolí bylo za protektorátu obehnáno ostnatým drátem. Ovšem jeho tajemství se skrývá v podzemních chodbách. Jakkoliv to může znít divně, do podzemí tajné továrny na letecké součástky, tedy do štol, které rubali vězni koncentračního tábora Rabštejn, se dá vejít naprosto bez problémů.

Zatímco Evropa slavila mír, u Milína na Příbramsku padaly poslední výstřely
Poslední bitva druhé světové války v Evropě se odehrála ve Slivici u Milína na Příbramsku 11. a 12. května 1945, tedy tři dny po německé kapitulaci. Vyprovokoval ji fanatický německý generál jednotek SS Carl von Pückler-Burghaus, který se odmítl vzdát Rudé armádě.

Čech v Hitlerjugend a v uniformě wehrmachtu: Střílet musíš na obou stranách fronty
Na poslední výstřely druhé světové války vzpomínali 8. května nejen vítězové. „Kapitulace a ukončení bojů byla obrovskou úlevou i pro nás,“ vzpomíná třiadevadesátiletý František Žebrák z Ostravy-Koblova, v květnu 1945 osmnáctiletý ženista německého wehrmachtu. „Jen to zajetí nemuselo trvat celý rok. Naštěstí jsem skončil u Američanů, a nemusel až někam na Sibiř.“