CNN Prima News 2. světová válka

2. světová válka

Výpis příspěvků ke štítku „2. světová válka“

Neočkovaní jsou noví Židé, napsal politik. Svá slova musí smazat, jinak zaplatí pokutu

15. prosince 2021 22:08

Soud nařídil nizozemskému krajně pravicovému politikovi Thierrymu Baudetovi, aby odstranil čtyři příspěvky na Twitteru, v nichž srovnával opatření proti koronaviru se zacházením se Židy za nacistického režimu. Baudet má na smazání tweetů 48 hodin. Pokud tak neučiní, bude muset zaplatit pokutu 25 tisíc eur (asi 632 tisíc Kč) za každý den, kdy zůstanou na internetu, uvedla agentura AP.

Evakuace na Ostravsku: Našla se nevybuchlá puma z druhé světové války

20. listopadu 2021 14:52
Aktualizováno

Policie v sobotu na několik hodin uzavřela velkou část ostravského obvodu Plesná a evakuovala tamní obyvatele. Na pozemku jednoho z domů v ulici Karla Svobody byla nalezena zhruba stokilová nevybuchlá puma z 2. světové války. Informovala o tom mluvčí ostravské policie Eva Michalíková. Evakuace se týkala velké části z 1300 obyvatel obvodu. Pyrotechnici bombu deaktivovali a odvezli ke zneškodnění.

S manželem zavraždili své děti. Magda Goebbelsová ale dříve nosila Davidovu hvězdu

11. listopadu 2021 15:40

Jméno Magda Goebbelsová je asi málokomu zcela neznámé. Spolu s manželem, nacistickým ministrem propagandy Josephem Goebbelsem, zavraždili svých šest dětí. Řada detailů už ale tak známých není. Například to, že podporovala vznik izraelského státu, nosila Davidovu hvězdu a byla buddhistkou. Co stálo za proměnou ženy, která se narodila přesně před 120 lety?

Norimberské zúčtování s nacisty skončilo před 75 lety. Někteří volili smrt, jiné propustili

1. října 2021 18:14

Nacistický režim zavraždil za svého dvanáctiletého trvání miliony lidí, další desítky milionů kvůli němu trpěly. Vítězné mocnosti se proto už za války rozhodly hrůzné skutky nacistů odhalit a potrestat. Ve své době bezprecedentní soudní řízení, při němž se světová veřejnost poprvé dozvěděla o obludných rozměrech nacistických zvěrstev, skončilo 1. října 1946. Výsledkem bylo mimo jiné 12 rozsudků smrti. Řada nejvyšších nacistických představitelů ale raději zvolila smrt než žalář.

Německý prezident Steinmeier se poklonil památce parašutistů, Zeman gesto ocenil

26. srpna 2021 10:42

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve čtvrtek u krypty pravoslavného kostela v Resslově ulici v Praze uctil památku československých výsadkářů, kteří padli v boji s nacisty po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Národní památník hrdinů heydrichiády navštívil během své třídenní cesty do Prahy jako první německý prezident. Steinmeier na místo položil věnec, poté zamířil na prohlídku krypty. Jeho český protějšek Miloš Zeman jej za gesto ocenil.

K. H. Frank: Z jeho popravy se stala společenská událost, před smrtí si dal koňak

22. května 2021 11:46

Byl Obergruppenführerem a říšským ministrem pro Čechy a Moravu, který sehrál svoji roli ve vyhlazení obcí Lidice a Ležáky. Karl Hermann Frank za své válečné zločiny zaplatil životem – 22. května 1946. Z jeho popravy na Pankráci se stala společenská událost, které se zúčastnily tisíce lidí. Jaký byl K. H. Frank vězeň? A jak na něj vzpomínal jeho kat? Na tyto a další otázky odpovídal vedoucí Kabinetu dokumentace a historie Vězeňské služby České republiky Aleš Kýr.

Váleční veteráni dostanou od prezidenta dárek. Musí za něj ale předtím zaplatit

8. května 2021 21:54

Obdarovávání veteránů z 2. světové války není ve světě nikterak neobvyklé. Řada států každoročně věnuje vojákům z největšího konfliktu lidských dějin finanční odměnu či jiné dary. Neobvyklou situaci však letos na Den vítězství zažijí veteráni z Turkmenistánu. Kontroverzní prezident Gurbanguly Berdimuhamedow jim totiž sice nějaké dary věnuje, ale bývalí vojáci si je musí předem zaplatit.

Král komiků, který zažil strmý pád. Vlasta Burian by letos oslavil 130. narozeniny

8. dubna 2021 22:43

To neznáte Hadimršku, Přednosta stanice nebo Ducháček to zařídí. To je jen krátký výčet filmů, ve kterých si zahrál král komiků Vlasta Burian. Mistr improvizace, který neustále překvapoval i své kolegy na jevišti a jako skvělý imitátor dokázal napodobit prakticky cokoli, včetně hudebních nástrojů či cizího jazyka, z něhož nemusel znát ani slovo, by v pátek oslavil 130 let.