Marka a Pavlu našli policisté přivázané k sobě. Horolezci popsali, co se mohlo stát

Hora Barre des Écrins

Dovolená dvou Čechů ve francouzských Alpách skončila tragickou nehodou. Tamní policie jejich těla nalezla ve zhruba 30 metrů hluboké trhlině na severní stěně hory Barre des Écrins. Šlo o 45letého učitele Marka a jeho o tři roky starší přítelkyni Pavlu, která pracovala jako zdravotní sestra. Podle horolezce Radka Jaroše byl pár připravený dobře. „Trhliny na ledovcích jsou ale společně s lavinami velmi nepředvídatelnou a nebezpečnou věcí,“ řekl expert ve vysílání CNN Prima NEWS.

Marek i Pavla byli nadšenými a poměrně zdatnými sportovci. Hory byly jejich společnou vášní. Podle odborníků zřejmě neudělali během dovolené ve Francii žádnou zásadní chybu.

„Detaily sice neznáme, ale podle všeho byli připravení relativně dobře. Mohlo se stát, že vstoupili na trhlinu třeba 30 metrů od sebe, ale byla prostě podélná. A oni se do ní zřítili naráz,“ podotkl horolezec Radek Jaroš, který za svou kariéru pokořil hned několik osmitisícovek.

Předseda České asociace horských vůdců Josef Šimůnek zmínil, že pohyb na ledovci ve dvoučlenné skupině je poměrně obvyklou záležitostí. „Není to v žádném případě pochybení stran bezpečnosti. Samozřejmě ti lidé musí být navázáni,“ dodal.

A to podle vyšetřovatelů Marek s Pavlou byli. I tak představuje náročný horský terén určité riziko a zřítit se do ledové průrvy může i zkušený horský vůdce. „Trhliny na ledovcích společně s lavinami jsou hodně nepříjemná a nebezpečná věc, která se velice těžko odhaduje,“ prohlásil Jaroš ve vysílání CNN Prima NEWS.

Český pár francouzští policisté nalezli mrtvý v nadmořské výšce 3 900 metrů na dně asi 30 metrů hluboké ledové průrvy na severní stěně hory Barre des Écrins, nejvyššího vrcholu Dauphinských Alp. Podle předběžného závěru vyšetřování šlo o nešťastnou událost. Že se jedná o dvojici Čechů ze Žďáru nad Sázavou, později potvrdilo i české ministerstvo zahraničí.

Nadace Merebit, jejíž ředitel Robert Kadlec zesnulého Marka dobře znal, vyhlásila veřejnou sbírku, v níž každý může rodině dvou Čechů finančně přispět. „Prosíme o finanční pomoc pro záměr podpořit rodinu našeho milého spolužáka z Biskupského gymnázia Marka a jeho ženy Pavly, kteří tento týden tragicky zahynuli,“ uvedla nadace na svých stránkách.

Přispět může každý, a to posláním libovolné částky na účet s číslem 2501982590/2010 a variabilním symbolem 72022. Výtěžek bude převeden v plné výši rodině obětí. Po sympatickém páru zůstaly dvě nezletilé dcery.

Tagy: