Bolestné vzpomínky na zesnulé Čechy ve Francii: Rozdávali radost, je to velká ztráta

Rodina, přátelé a známí stále truchlí nad ztrátou dvou Čechů, kteří tragicky zahynuli ve francouzských Alpách. Lidé na pietní místo ve Žďáru nad Sázavou nosí květiny a zapalují zde svíčky. Podle odborníků na pohyb v horách dvojice při přechodu alpského ledovce pravděpodobně neudělala chybu.

Na schodech budovy žďárské zdravotnické školy stále přibývají zapálené svíčky a květiny. Na muže, který zde učil, vzpomíná snad každý v dobrém.

„Vzpomínám na něj jako na usměvavého člověka. Rozdával lidem radost,“ říká mladá žena, která na pietní místo přišla na učitele zavzpomínat. Její vrstevnice potvrzuje: „Učil mě čtyři roky. Byl to člověk, který rozdával úsměv.“

„Každý, kdo ho znal, vám řekne, že byl hrozně pozitivní, pozitivní energie šla i z něj, byl to skvělý člověk,“ popisuje žena, která na škole studovala prý zhruba před sedmi lety. Další příchozí dodává: „Člověk se s tím bude muset nějak vyrovnat. Tak snad už jsou v nebi a bude jim dobře.“

„Určitě to byli asi nejpohodovější lidi, které jsem znala. Nejlepší učitel, kterého si můžete vůbec představit,“ smutní další.

A podobnou povahu měla prý i jeho partnerka, která pracovala jako rehabilitační sestra v nemocnici v Novém Městě na Moravě. „Je nám líto tragické události, pracovala pro nás několik let a pro její kolegy to je velmi bolestná ztráta,“ uvádí mluvčí nemocnice Helena Zelená Křížová.

Hory byly jejich vášeň

Oba byli podle místních nadšení a poměrně zdatní sportovci, muž pořádal cyklistické kurzy. Hory byly jejich společnou vášní. Podle odborníků zřejmě neudělali v horách žádnou chybu.

„Mohlo se stát, že vstoupili na trhlinu třeba 30 metrů od sebe, ale byla prostě podélná. A oni se do ní zřítili naráz,“ přemýšlí horolezec Radek Jaroš, pokořitel několika osmitisícovek. Předseda České asociace horských vůdců Josef Šimůnek ho doplňuje: „Pohyb na ledovci ve dvou je poměrně obvyklá záležitost. Není to v žádném případě pochybení stran bezpečnosti. Samozřejmě ti lidé musí být navázáni.“

A to podle vyšetřovatelů byli. I tak představuje náročný horský terén určité riziko a zřítit se do ledové průrvy může i nejlepší horský vůdce. „Trhliny na ledovcích společně s lavinami jsou hodně nepříjemná, nebezpečná věc, která se velice těžko odhaduje,“ podotýká Jaroš.

Muž a žena byli nalezeni mrtví v nadmořské výšce 3 900 metrů na dně asi 30 metrů hluboké ledové průrvy na severní stěně hory Barre des Écrins, nejvyššího vrcholu Dauphinských Alp, masivu ležícího zhruba 170 kilometrů severně od Marseille. Podle předběžného závěru vyšetřování šlo o nešťastnou událost.

Tagy:
Francie Alpy ledovec Vysočina Radek Jaroš Žďár nad Sázavou Marseille okres Žďár nad Sázavou Nemocnice Nové Město na Moravě, příspěvková organizace Josef Šimůnek Česká asociace horských vůdců

Hlavní zprávy

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu
Fotbal

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu

Letošní finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Liverpoolem začalo s více než půlhodinovým zpožděním. Někteří příznivci totiž bez lístků přelezli ploty pařížského Stade de France, takže zavládl chaos. V útrobách stadionu se mačkali lidé, ve vzduchu visel velký průšvih. Leckomu se vybavila událost z roku 1989 na Hillsborough, kde tlačenice vyústila v 97 obětí. Vzpomněli si i dva přeživší tragédie, které navrácené trauma dovedlo k sebevraždě.

Druhé kolo senátních voleb začalo, místnosti se otevřely. Jak dopadnou vyhrocené souboje?
Senátní volby

Druhé kolo senátních voleb začalo, místnosti se otevřely. Jak dopadnou vyhrocené souboje?

V Česku začalo v pátek ve 14:00 druhé kolo letošních senátních voleb. Lidé v nich rozhodnou nejen o 24 budoucích senátorech, ale také o míře posílení hnutí ANO v horní komoře. Voliči na Jihlavsku navíc určí, zda mandát obhájí Miloš Vystrčil (ODS) a bude tak moci zůstat v čele Senátu. Bez ohledu na výsledek voleb zůstane klubu ODS a TOP 09 jako nejpočetnějšímu právo nominovat šéfa horní komory a budou mít většinu v Senátu vládní frakce.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:38

Do pražských škol chodí 11 630 ukrajinských dětí

17:13

Britský ministr obrany navštívil Kyjev, mluvil o další podpoře Ukrajině

17:06

Zelenskyj podepsal žádost o vstup do NATO

17:02

Evropští lídři jednoznačně odsuzují ruské vyhlášení anexe části Ukrajiny

Tajemná Putinova automobilka Aurus představuje luxusní SUV. Má konkurovat Rolls-Roycu

Tajemná Putinova automobilka Aurus vydává světu další důkaz o své schopnosti konkurovat Rolls-Roycu či Maybachu. Alespoň tak to prezentuje. Obří SUV Komendant (velitel) přichází na trh v době, kdy ze strany EU, USA a dalších zemí platí vůči Rusku embargo na dovoz luxusních automobilů. Zda bude Aurus nový model skutečně schopen vyrábět a zda o něj bude mezi oligarchy zájem, je však ve hvězdách. U stávající limuzíny Senat se mu totiž dlouhodobě nedaří ani jedno.

Vysáváte rozpočet jak pijavice a lidé nemají na energie, řekl Okamura. Lžete, reagoval Kupka

Předseda SPD Tomio Okamura se v pátek v Poslanecké sněmovně tvrdě pustil do vlády v souvislosti s navrhovanou novelou služebního zákona. Vyčítá, že zatímco lidé nemají na energie, chystá se kabinet zřídit neomezený počet politických náměstků na ministerstvech, což považuje za trafiky pro vládní spolustraníky. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) jeho slova označil za lži.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Krizový plán EU: Snížíme spotřebu a zdaníme mimořádné zisky, schválili ministři

Členské země Evropské unie se ve snaze zmírnit dopady aktuální energetické krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření. Dosažení politické dohody oznámilo české předsednictví v Radě EU.

Rusko i Ukrajina se připravují na dlouhý konflikt. Expert popsal, jaký vliv bude mít zima

Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem je aktuálně utopií. Oba státy se i nadále snaží posilovat své řady, pokračují v ostřelování a bojích, a k tomu zahájily přípravy na válku v příštím roce. Vyplývá to z kroků, ke kterým Moskva i Kyjev přistupují. Ukrajinci se však zároveň snaží využít převzaté iniciativy v konfliktu a tlačit na Rusy, co nejvíce to jde.

Domácí zpravodajství

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci

Seberte prezidentské kanceláři 30 milionů korun a dejte je na protidrogovou politiku. S takovým návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Konkrétně jde o sumu určenou na lesní hospodářství. Lánské lesní správě šéfuje Miloš Balák, který ovšem byl pravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek. Zmíněných 30 milionů korun by zamířilo na protidrogovou politiku a prevenci závislosti na alkoholu.