Bývalý šéf policie vyvrací Babišova slova: Rakušan se na Hlubučka nikdy neptal, vzkázal

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se nikdy neptal na kauzu již bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka. Uvedl to bývalý policejní ředitel Jan Švejdar na sociálních sítích. Vyvrátil tím slova expremiéra Andreje Babiše (ANO), který tvrdil, že se Rakušan ještě před nástupem do čela resortu zajímal o policejní vyšetřování jeho hnutí, „aby zametl stopy“. Babišovo tvrzení Rakušan okomentoval slovy, že „na rozdíl od bývalého pana premiéra nemá žádné nadstandardní informace od policie“.

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že se měl údajně ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ptát dřívějšího policejního prezidenta Jana Švejdara, jestli NCOZ (Národní centrála proti organizovanému zločinu) vyšetřuje STAN. Rakušan ale Babišovo obvinění důrazně popřel. Jestli je prý chlap, tak Švejdar potvrdí Rakušanovu verzi, uvedl ministr.

Švejdar skončil v čele policie letos na konci března, svou rezignaci avizoval ještě vloni v prosinci. Dle svých slov mu přišlo, že si nový ministr vnitra nevážil jeho práce. O svém možném odvolání z funkce měl údajně vědět ještě z konce října. Podle expremiéra Andreje Babiše a některých dalších politiků z hnutí ANO ale mohl mít konec Švejdara také další důvody.

„Pan Rakušan chtěl post ministra proto, aby řekl Švejdarovi, že skončí (jako policejní prezident). Na první schůzce, než byl ministr, se ho ptal, co vlastně policie vyšetřuje. Proč chtěl ten post? Aby zametl stopy,“ řekl Babiš v pořadu Partie Plus.

Konkrétně se měl šéf resortu vnitra zajímat o vyšetřování hnutí STAN a kauzu tehdejšího náměstka Petra Hlubučka. Bývalý premiér své tvrzení nijak nepodložil.

Na Babišova slova zareagoval v neděli Rakušan. „Nikdy jsem se bývalého ani současného policejního prezidenta neptal na kauzu Hlubuček. Já na rozdíl od bývalého pana premiéra nemám žádné nadstandardní informace od policie,“ řekl šéf hnutí STAN v České televizi.

„S Janem Švejdarem jsme měli konflikt. Svědčí o tom i jeho současná vyjádření. Jestli je chlap, tak potvrdí, že jsem před ním nikdy jméno Hlubuček nezmínil,“ vyzval Švejdara ve vysílání. Ministr tehdy odmítl, že by na Švejdara ohledně odchodu vyvíjel tlak. Připustil ale, že se v některých otázkách neshodnou.

Nikdy se mě na Hlubučka neptal, potvrdil Švejdar

Rakušanova slova nakonec potvrdil i sám bývalý policejní prezident, třebaže s komentářem, že se mu takový způsob výzvy nelíbí. „Nemám rád, když jsem zatahován do něčeho, co se mě netýká. Takže: NIKDY se mě na pana Hlubučka NIKDO neptal a NIKDY jsem o tom s nikým nemluvil. Tedy ani s Vítem Rakušanem,“ uvedl bývalý policejní prezident na sociálních sítích bez dalších podrobností.

Trestní stíhání v Hlubučkově kauze zahájila policie ve středu. Policisté tvrdí, že organizovaná skupina desítky obviněných systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. V některých médiích se nedlouho poté objevily nejen jména obviněných, ale i přepisy policejních odposlechů a podrobné informace z trestního spisu.

Tagy: