Kdo nahradí Gazdíka na školství? Ve hře jsou Jiří Drahoš i bývalý děkan z Plzně

O nástupci Petra Gazdíka (STAN) na ministerstvu školství by mělo být jasno během příštího týdne. Jeho jméno by měl šéf hnutí Vít Rakušan zveřejnit nejpozději na začátku posledního týdne v červnu. Nový šéf rezortu by při součinnosti prezidenta mohl být jmenován do 14 dnů a mohl by na Gazdíka plynule navázat. Hnutí STAN chce hledat ve vlastních řadách. Nabízí se tak zejména poslanci a senátoři, kteří mají ke školství blízko. Mezi nimi i bývalý prezidentský kandidát Jiří Drahoš.

Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan v souvislosti s funkcí ministra školství v Otázkách Václava Moravce zmínil dvě jména. A v obou případech jde o senátory, kteří za hnutí do horní parlamentní komory kandidovali. Petra Gazdíka by tak mohl nahradit někdejší prezidentský kandidát Jiří Drahoš nebo ekonom Miroslav Plevný.

„Máme mnoho učitelů ve STAN. Mezi ně patří i Jiří Drahoš. Mohl by patřit mezi širší pole kandidátů, zmíním dalšího senátora, kolegu Plevného. Ale nejsou jediní,“ řekl Rakušan v diskusním pořadu České televize.

Neúspěšný kandidát na Hrad

Jiří Drahoš je širší veřejnosti dobře znám z doby před pěti lety, kdy se stal hlavním vyzyvatelem Miloše Zemana v druhé přímé volbě prezidenta České republiky. Drahoš sice postoupil do druhého kola, tam byl ale Zeman již nad jeho síly.

Profesor v oboru chemického inženýrství však na svou politickou dráhu nerezignoval. V říjnu 2018 byl zvolen senátorem za Prahu 4. Do horní komory českého zákonodárného sboru jej tehdy nominovalo právě hnutí STAN.

Třiasedmdesátiletý Jiří Drahoš pochází z Jablunkova ve Slezsku. V roce 1967 maturoval, o pět let později vystudoval fyzikální chemii na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Od té doby působil v Ústavu chemických procesů Československé akademie věd. V letech 2005 až 2009 byl místopředsedou, poté do roku 2017 předsedou Akademie věd ČR.

Ekonom ze západu Čech

Druhý z možných nástupců Petra Gazdíka je rovněž profesorem, ovšem v oboru systémového inženýrství a informatiky. Miroslav Plevný vedle svého senátorského mandátu působí na katedře ekonomie a kvantitativních metod Fakulty ekonomické na Západočeské univerzitě v Plzni.

Plevný má za sebou mnohem více zkušeností z politiky než Drahoš. Už v roce 2002 se stal zastupitelem města Cheb, o šest let později byl zvolen do zastupitelstva Karlovarského kraje, kde s čtyřletou pauzou působí dodnes. Předloni v říjnu pak úspěšně kandidoval do Senátu v Chebu jako nestraník za hnutí STAN.

Pětapadesátiletý Miroslav Plevný je rodákem z Chebu. V roce 1989 absolvoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině, kde získal také titul doktora a později docenta. Profesorem se stal na Univerzitě v Hradci Králové. V letech 2010 až 2018 byl děkanem Fakulty ekonomické na Západočeské univerzitě v Plzni.

Další adepti

Mimo hru by ale nemusel být ani současný ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek, který osm let zastával pozici rektora brněnské Masarykovy univerzity. Pokud by Vít Rakušan skutečně „lovil“ jen ve vodách hnutí STAN a současně i jeho vrcholných politiků, v úvahu by připadali také například poslanci, kteří jsou zároveň členy Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu.

Rakušanovo hnutí jich ve zmíněném výboru má hned pět, z toho dvě ženy. Teoreticky by se tak o post po Petru Gazdíkovi mohli ucházet Pavla Pivoňková Vaňková, Michaela Šebelová, Jan Berki, Martin Hájek nebo Jan Lacina. Favority ale zřejmě nebudou.

Tagy:
Vít Rakušan STAN Petr Gazdík ministerstvo školství Jiří Drahoš vláda Miroslav Plevný