Čaputová čelí výhrůžkám smrtí, chodí kvůli nim na policii. Z šíření nenávisti viní Fica

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že společně s rodinou čelí výhrůžkám smrtí. Informovala o tom na sociálních sítích. Kvůli nim má chodit na policii a chce je řešit i právně. Z šíření nenávistí vůči sobě i svým blízkým viní expremiéra a předsedu strany Směr-SD Roberta Fica. Ten během středy prohlásil, že se Čaputové nemíní omlouvat a doslova řekl, že se „nebude zaobírat psychickým stavem“ hlavy státu.

Čaputová na sociálních sítích napsala, že Fico během úterý opět rozjel svůj pravidelný narativ, ve kterém tvrdí, že slovenská prezidentka je „americká agentka“, respektive je „ovládána finančníkem Georgem Sorosem“. „Zhruba v té samé době jsem měla další dva výslechy jako poškozená pro nové výhrůžky zabitím vůči mě a mým blízkým. Důvody jsou jako vždy stejné – americká agentka, Soros, americká ambasáda,“ napsala na sociální sítě.

Jedním dechem dodala, že se jedná o často opakované lži a upozornila, že všechny možné soudní instance včetně Ústavního soudu již vyjádřily jasné stanovisko, že taková obvinění jsou nepodložená a „překračují hranice politického souboje“. „Poslanec Fico to ví. A ví i to, že dělat z někoho terč svými nenávistnými řečmi už na Slovensku zabíjelo,“ doplnila Čaputová. Připomněla tím například vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové z roku 2018.

„Neklesnu na jeho úroveň a nebudu mu věnovat žádné přívlastky. Využiji ale všechny právní prostředky. Jako matka na ochranu svých dětí. Jako občanka na ochranu instituce, kterou dočasně zastupuji,“ zakončila svůj příspěvek Čaputová.

ČTĚTE TAKÉ: Marketéři z Česka se utkají na Slovensku. Prchala a Hanče následuje Pavlův stratég

Slovenská prezidentka je cílem Ficovy kritiky dlouhodobě. Několikanásobný expremiér a lídr Směru, který se v posledních týdnech dostal zpět do čela předvolebních průzkumů, Čaputovou často spojuje právě například s americkou ambasádou a označuje ji za loutku v rukách USA či zmiňovaného George Sorose.

Expremiér navíc po úterních slovech Čaputové rozhodně nebere zpátečku. „Žádné invektivy na adresu prezidentky neposíláme, tvrdě pojmenováváme fakta,“ pronesl Fico ve středu pro televizi TA3 s tím, že se jí omlouvat nehodlá. „Není to žádný extrémní slovník. Snad se nebudeme zabývat psychickým stavem paní prezidentky, v této zemi jsou vážnější problémy,“ prohlásil dále lídr Směru.

Dnes Robert Fico opäť šíril klamstvá o americkej agentke, sorošovej vláde, konzultáciách s americkou ambasádou. Zhruba v...

Posted by Zuzana Čaputová on Tuesday, May 9, 2023

Na tiskové konferenci kromě prezidentky útočil také na média a končící vládní koalici. Neopomenul ani předchůdce Čaputové Andreje Kisku. „Pan Kiska si byl pro pokyny od pana Sorose přímo na 5. Avenue v New Yorku,“ tvrdil Fico. „Není žádným tajemstvím, že paní prezidentka 16 let působila v mimovládní organizaci Via Juris, která je totálně financovaná ze Sorosových zdrojů,“ pokračoval slovenský expremiér.

My nebudeme ticho, keď si moc v štáte uzurpujú nominanti Sorosových mimovládok, bez riadnych volieb!

MY NEBUDEME TICHO, KEĎ SI MOC V ŠTÁTE UZURPUJÚ NOMINANTI SOROSOVÝCH MIMOVLÁDOK, BEZ RIADNYCH VOLIEB! Našu včerajšiu tlačovú konferenciu o skutočnom pozadí novovznikajúcej vlády pani prezidentky Čaputovej médiá nechceli vidieť a šíriť, aj keď ju už videlo viac ako stotisíc ľudí na Slovensku. Ak niečo tvrdíme, tak netaráme, lebo sú na to verejne známe dôkazy. Médiá na fakty, že prezidetkina vláda má až neuveriteľne blízko k Sorovemu svetu mimovládok, nechcú reagovať, pretože vedia, aká je pravda a klásť nepríjemné otázky pani Čaputovej sa predsa nesmie. Nebudeme nikdy akceptovať postup v štáte, ktorý popiera princípy parlamentnej demokracie o to viac, ak sa v éteri objavujú mená ľudí, ktorých má Sorosov svet na špagátiku.

Posted by Robert Fico on Wednesday, May 10, 2023

„Americká ku*va,“ skandoval Ficův dav o Čaputové

Za americkou agentku ji v minulosti mnohokrát označil Ficův místopředseda L'uboš Blaha, kterému to však soud později zakázal. Blaha chtěl tento zákaz obejít například před časem na demonstraci, kde chtěl burcoval dav. „Státní moc mi zakázala říct to nahlas, nemůžu říct pravdu o Čaputové. Povězte to za mě. Je to americká...“ zvolal na demonstraci Blaha, načež dav reagoval odpovědí: „K**va!“ To se několikrát opakovalo.

Blaha později tvrdil, že k žádnému fanatizování příznivců Směru, aby uráželi Čaputovou, nedocházelo. „Všichni unisono (jednohlasně – pozn. red.) tvrdí, že jsem hecoval masy, aby nadávaly prezidentce, což je obyčejná lež. Jasně jsem řekl, že mi státní moc zakázala hovořit pravdu o Čaputové. Soud mi zakázal říkat, že je agentka. Takže logicky – když jsem vykřikl ‚americká‘, očekával jsem, že zazní ‚agentka‘,“ dušoval se později Blaha.

Vystúpenia predstaviteľov strany SMER-SD pri príležitosti osláv Dňa práce v Nitre

Posted by SMER - SSD on Sunday, May 1, 2022

Fica odsuzují političtí rivalové

Novinář Eugen Korda z časopisu Týždeň pro CNN Prima NEWS popsal, že Čaputová čelí podobným nenávistným vzkazům již delší dobu. „Robert Fico ten narativ o služce Spojených států a Sorose šíří ve společnosti už dlouho,“ řekl Korda.

Za Čaputovou se mezitím postavili zejména někteří politici v čele s premiérem Eduardem Hegerem, který má brzy skončit ve funkci a nahradí jej úřednický předseda vlády Ľudovít Ódor. „V politice můžeme souhlasit, nebo nesouhlasit, ale toto je nepřijatelné. Pane Fico, prorážíte dno! Hanba,“ vzkázal lídrovi Směru Heger.

Podobně hovořil i předseda strany Svoboda a Solidarita Richard Sulík. „Stojíme za prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Politika je tvrdá, politici proto musí snášet kritiku veřejnosti i oponentů, ale i ta má své mantinely. Robert Fico je překračuje denně. V lidech přes bludy živí nenávist, která, bohužel, vede až k výhrůžkám směrem k rodině prezidentky,“ napsal na sociální sítě Sulík s výzvou, aby se Fico prezidentce omluvil.

Tagy: