reklama

Cena elektřiny podle šíleného vzorce. Nevím, kolik zaplatím, říká šokovaný zákazník

Bývalí klienti skupiny Bohemia Energy čelí prvním nově vyměřeným zálohám na elektřinu nebo plyn zaslaným od dodavatelů poslední instance. V některých případech jde o několikanásobky původních částek, jindy došlo k navýšení třeba jen o desítky procent. Problém ale je, že nikdo v současné době netuší, kolik nakonec za energie zaplatí, protože částka na faktuře bude záviset na vývoji velkoobchodních cen. Ty se navíc nedají dost dobře odhadnout dopředu.

reklama

„Elektřinu jsem odebíral od Bohemia Energy, ale po zastavení dodávek jsem přešel pod E.ON coby dodavatele poslední instance, což jsem si zjistil na stránkách Energetického regulačního úřadu. Zpočátku mi úplně nebylo jasné, co všechno to bude obnášet, pak mi ale docházelo, že asi budeme platit výrazně víc,“ svěřil se redakci CNN Prima NEWS Roman Fiala z Jihlavy se svým příběhem.

Pana Fialu pochopitelně zajímalo, kolik nakonec za elektrickou energii zaplatí, jenže od společnosti E.ON dlouho nepřicházelo žádné sdělení, že pod ni coby dodavatele poslední instance (DPI) skutečně přešel. „Přičítal jsem to tomu, že těch klientů musí odbavit strašně moc. Dopis mi od nich nakonec přišel, a tak jsem hned zkoumal, kolik mi budou účtovat,“ pokračoval Fiala.

Matematický rébus

„Za dodávku elektřiny vám budeme účtovat cenu, která odráží aktuální hodinové ceny elektřiny na velkoobchodním trhu. Přesný výpočet je uveden na druhé straně tohoto dopisu,“ stálo v dopise, který společnost E.ON panu Fialovi odeslala a který má redakce k dispozici. Jenže pro bývalého klienta Bohemia Energy to byl tak trochu šok.

„Když jsem to uviděl, myslel jsem si, že si ze mě dělají legraci. Nemyslím si, že bych byl úplný matematický analfabet, ale tohle mi dalo vážně zabrat. Schválně jsem to zkusil a se vším aparátem včetně vyhledávání na internetu mi to zabralo přes dvě hodiny. Nechci vidět výraz třeba osmdesátileté babičky, které něco takového přistane ve schránce,“ dodal s ironickým úsměvem Roman Fiala.

Abyste totiž získali alespoň orientační představu o ceně, za kterou budete elektřinu od dodavatele poslední instance kupovat, potřebujete dosadit (a to ještě správně) do poměrně složitého vzorce. Jde o podíl, kdy v čitateli musíte spočítat sumu násobků ceny „denního trhu elektřiny“ a „indexu hodinové spotřeby přepočteného podle typového diagramu dodávky“, a ve jmenovateli suma „indexu hodinové spotřeby přepočteného typového diagramu dodávky“. Vše od první do poslední hodiny v konkrétním měsíci. Ke zlomku je pak třeba ještě přičíst částku 228 korun za každou odebranou megawatthodinu elektřiny.

Je to transparentní, i když složité

„Chceme být vůči zákazníkům v režimu DPI naprosto transparentní, proto jsme zveřejnili i cenový vzorec, jak cenu pro klienty počítáme,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Martina Slavíková, vedoucí korporátní komunikace společnosti E.ON. Toto řešení je podle ní velmi transparentní. „Na druhou stranu chápeme, že pro mnohé klienty se může zdát složité, proto chceme zákazníkům situaci ulehčit a na našem webu www.eon.cz/dpi máme i každý týden aktualizované modelové příklady, aby klienti měli lepší představu, kolik budou za energie v režimu DPI platit,“ dodala.

Podle Slavíkové zkrátka neexistuje jiný způsob, jak co nejlépe odhadnout, kolik klienti v režimu DPI za elektřinu zaplatí. Ještě obtíženější je pak určit, jak se jim cena navýší oproti té, kterou platili například právě u Bohemia Energy. „Rozdíl je vždy velmi individuální a odvíjí se od podmínek (cen), které měl zákazník nastaveny s předchozím dodavatelem,“ vysvětlila Martina Slavíková.

Přejděte na běžný tarif

Společnost E.ON podle Slavíkové k nastavení záloh v režimu DPI „přistoupila zodpovědně a snažila se je udržet na co nejnižší možné míře“. To ostatně potvrdil i Roman Fiala. „Když jsem viděl zprávy o několikanásobném zvýšení záloh u bývalých klientů Bohemia Energy, mrazilo mě. Ale nakonec jsem si oddechl. E.ON mi naúčtoval zálohy ve výši 1800 korun měsíčně. U Bohemia Energy jsem platil necelých 1300, takže jde o navýšení asi o 40 procent,“ uzavřel Fiala.

„Řešením je přechod na běžný akviziční tarif. Klientům doporučujeme, aby v režimu DPI nezůstávali příliš dlouho a přešli na standardní produkt, kde budou mít stabilní ceny na zafixované období a také zálohy rozložené do celého jednoho roku, a tudíž i nižší než v režimu DPI,“ doplnila Martina Slavíková.

Tagy:
elektřina energie E.ON příběh rádce Bohemia Energy dodavatel poslední instance

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu
Sport

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama