Pozor na finty dodavatelů. Růst má jen cena energií, nikoliv distribuce a výše poplatků

Hledáte nového dodavatele energií? Pečlivě zvažujte nabídky. Přestože ceny elektřiny i plynu rostou na burze o stovky procent, je vyloučeno, aby se stejné zdražení objevilo i na konečné faktuře zákazníků. Cena samotné elektřiny totiž tvoří necelou polovinu té celkové za spotřebu.

Dvoupokojový byt v pražských Nuslích a tříčlenná rodina, která nám ukázala roční vyúčtování elektřiny před zdražením. Ročně zaplatí šestnáct tisíc korun. Za samotnou elektřinu ale jen necelých sedm tisíc, zbytek jsou distribuční poplatky, marže a další daně.

Pokud cena elektřiny na burze vzroste trojnásobně, neznamená to, že tato rodina zaplatí trojnásobek, i kdyby teď přešla k novému dodavateli. Zdražuje pouze elektřina či plyn, nikoli distribuce, poplatky či marže. „Vlastně polovina ceny, která zůstává stabilní, nárazy tlumí,“ vysvětlil mluvčí ERÚ Michal Kebort.

A pokud někdo nabízí násobky původního vyúčtování, pryč od něj, vzkazují ekonomové. „Dodavatelé jsou v různé situaci a nelze vyloučit, že někteří z nich mohou svou tíživou situaci řešit tím, že nové ceníky stoupají do astronomických výšin,“ podotkl výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor. Řada dodavatelů totiž nyní stojí na pokraji krachu.

Najít seriózní nabídky jde

„Aby firmy krachu předešly, tak si mohou navyšovat ceny nad rámec běžných nákladů a marží,“ podotkl ekonom Lukáš Kovanda. Experti proto varují: Nestrašte lidi, že budou za energie platit násobky. „Určitě lze najít nabídku, která je seriózní a představuje zvýšení ne o stovky procent, ale o desítky procent,“ pokračoval Gavor.

I násobky původních záloh, se kterými se nyní potýkají ti, co přešli k dodavateli poslední instance, jsou vyhnané tím, že jsou rozpočítány namísto dvanácti měsíců jen do půl roku. „V momentě, kdy klient přejde od dodavatele poslední instance ke standardnímu dodavateli, tak se mu zálohy rozpočítají do dvanácti a nikoli šesti měsíců. Jinými slovy, zálohová faktura se mu výrazně sníží,“ vysvětlil ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO).

„Velmi bych varoval před tím, nechat si při přechodu zafixovat ceny na tři nebo i na dva roky. Nejlepší je co nejrychleji odejít od dodavatele poslední instance a podepsat smlouvu jen na jeden rok,“ apeloval ve vysílání CNN Prima NEWS energetický expert Michal Šnobr. Ani zdražení o desítky procent namísto stovek není útěcha, nicméně jednoznačně správná rada podle něj neexistuje.

„Domácnosti s tím udělají pramálo, samozřejmě, že asi budou šetřit, ale to není řešení, musíme se s tím naučit žít,“ konstatoval v pořadu Interview ekonom Vladimír Pikora.

Tagy: