reklama

Pozor na finty dodavatelů. Růst má jen cena energií, nikoliv distribuce a výše poplatků

Hledáte nového dodavatele energií? Pečlivě zvažujte nabídky. Přestože ceny elektřiny i plynu rostou na burze o stovky procent, je vyloučeno, aby se stejné zdražení objevilo i na konečné faktuře zákazníků. Cena samotné elektřiny totiž tvoří necelou polovinu té celkové za spotřebu.

reklama

Dvoupokojový byt v pražských Nuslích a tříčlenná rodina, která nám ukázala roční vyúčtování elektřiny před zdražením. Ročně zaplatí šestnáct tisíc korun. Za samotnou elektřinu ale jen necelých sedm tisíc, zbytek jsou distribuční poplatky, marže a další daně.

Pokud cena elektřiny na burze vzroste trojnásobně, neznamená to, že tato rodina zaplatí trojnásobek, i kdyby teď přešla k novému dodavateli. Zdražuje pouze elektřina či plyn, nikoli distribuce, poplatky či marže. „Vlastně polovina ceny, která zůstává stabilní, nárazy tlumí,“ vysvětlil mluvčí ERÚ Michal Kebort.

A pokud někdo nabízí násobky původního vyúčtování, pryč od něj, vzkazují ekonomové. „Dodavatelé jsou v různé situaci a nelze vyloučit, že někteří z nich mohou svou tíživou situaci řešit tím, že nové ceníky stoupají do astronomických výšin,“ podotkl výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor. Řada dodavatelů totiž nyní stojí na pokraji krachu.

Najít seriózní nabídky jde

„Aby firmy krachu předešly, tak si mohou navyšovat ceny nad rámec běžných nákladů a marží,“ podotkl ekonom Lukáš Kovanda. Experti proto varují: Nestrašte lidi, že budou za energie platit násobky. „Určitě lze najít nabídku, která je seriózní a představuje zvýšení ne o stovky procent, ale o desítky procent,“ pokračoval Gavor.

I násobky původních záloh, se kterými se nyní potýkají ti, co přešli k dodavateli poslední instance, jsou vyhnané tím, že jsou rozpočítány namísto dvanácti měsíců jen do půl roku. „V momentě, kdy klient přejde od dodavatele poslední instance ke standardnímu dodavateli, tak se mu zálohy rozpočítají do dvanácti a nikoli šesti měsíců. Jinými slovy, zálohová faktura se mu výrazně sníží,“ vysvětlil ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO).

„Velmi bych varoval před tím, nechat si při přechodu zafixovat ceny na tři nebo i na dva roky. Nejlepší je co nejrychleji odejít od dodavatele poslední instance a podepsat smlouvu jen na jeden rok,“ apeloval ve vysílání CNN Prima NEWS energetický expert Michal Šnobr. Ani zdražení o desítky procent namísto stovek není útěcha, nicméně jednoznačně správná rada podle něj neexistuje.

„Domácnosti s tím udělají pramálo, samozřejmě, že asi budou šetřit, ale to není řešení, musíme se s tím naučit žít,“ konstatoval v pořadu Interview ekonom Vladimír Pikora.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu
Sport

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama