Téměř milion domácností aktuálně řeší, jak se vypořádat s krachem dodavatele energií Bohemia Energy a ke komu přejít, aby neplatily tisíce navíc. Z velké části jde o seniory, kteří si sami nevědí rady a pomáhají jim rodiny. To je případ i pana Františka z Rakovníka. Tomu s vyřízením pomáhala jeho vnučka, která týden procházela ceníky všech firem, strávila hodiny na infolinkách – a stejně si není jistá, kam vlastně dědečka vzhledem k výši důchodu přehlásit.
„Až díky této situaci jsem se skutečně začala zajímat o to, kolik vlastně za energie platím, u jakého dodavatele je mám a o kolik budu platit víc. Vždy jsem žila v nájmu a platila pouze zálohy,“ popisuje příběh vnučka Petra s tím, že je v podobné situaci řada dalších mladých lidí.
Když zjistila, že ona smlouvu u Bohemia Energy nemá, volala svým příbuzným. Její sedmaosmdesátiletý děda společně s přítelkyní ji bohužel měli, a tak se hned dala do práce.
„Volala jsem mu a vůbec nevěděl, co dělat. Sám by si to nikdy zjišťovat nezačal a čekal by na to, až se mu někdo ozve. Pokud bych to nezačala řešit, zůstal by u dodavatele poslední instance klidně půl roku a platil tisíce navíc,“ popisuje dále vnučka ze Středočeského kraje.
„Strávila jsem týden hledáním ceníků a obvoláváním všech relevantní dodavatelů. Nakonec jsme se rozhodli pro převod k ČEZ. Nevím si ale rady s tím, jestli mu smlouvu zafixovat, či nikoliv. Rady odborníků se různí a já se bojím, aby neplatil dlouhé roky zbytečně moc,“ pokračuje dále vnučka.
Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor
Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.
Její dědeček je závislý především na odběru plynu, kterého ročně spotřebuje až 10 MWh, proto pro ni byla důležitá hlavně cena této komodity. Cenu elektřiny zas tolik nehlídala, protože odběr je minimální.
„Nedovedla jsem si představit, že by najednou měli platit jednou tolik – tedy až 6 000 korun,“ vysvětluje vnučka. Ceny v nových smlouvách, které společnosti nabízejí, se totiž v současnosti vyšplhaly enormně vysoko a na čím kratší dobu si smlouvu uzavíráte, tím více musíte platit.
Ve chvíli, kdy vám smlouva skončí, se vám ale nabízí možnost odběru za nové ceníky. A v tom je právě ten fígl. Pokud zafixujete smlouvu na tři roky a cena půjde dolů, je to pro vás nevýhodné. Pokud cena půjde nahoru, je to pro vás naopak výhodné.
Co radí odborníci?
Na tom, jakou cestou se vydat, se ale aktuálně neshodnou ani odborníci. „Pokud jde o elektřinu, za výhodnou nabídku bych bral cenu silové elektřiny kolem dvou tisíc korun za MWh s daní. Přemýšlel bych nad fixací na dobu následujících dvou tří let,“ uvedl pro Deník N energetický expert poradenské společnosti PwC Radek Svoboda.
Za tuto cenu až ale elektřinu na trhu téměř neseženete. Pohybuje se až dvakrát výš. Podle některých odborníků se cena na trhu bude držet několik měsíců, a pokud by vůbec měla klesnout, tak až během příštího roku.
Ke zlevnění elektřiny by mohlo dojít už příští rok. Vyplývá to z vývoje, na který na Twitteru upozornil hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Podle něj by MWh měla v nejbližších měsících stát více než 5 200 korun, pro příští rok se pak průměr nachází o dva tisíce korun níže.
Meziročně by tak elektrická energie mohla na burze zlevnit o necelých 40 %. V dalších letech by pak měl podle Navrátila cenový pokles pokračovat. Do roku 2024 by megawatthodina měla zlevnit až na 1 760 korun. „Jinými slovy – trh čeká, že po této topné sezoně průměrná cena elektřiny poklesne o 66 %,“ odhadl David Navrátil.
Žádné smlouvy po telefonu a pozor na ceny bez DPH. V čem dalším nenaletět energošmejdům?
Pokud patříte mezi více než milion Čechů, kteří hledají nového dodavatele energie, máme pro vás pár rad, kterými se vyplatí řídit. Pozor byste si měli dát i na podvodníky.
Podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka se ale pokles s ohledem na ceny na burze neočekává.
„Cena elektřiny na burze dál narůstá, lze proto očekávat, že by zdražení mohlo být ještě větší, než se v létě čekalo. Teď činí asi 107,50 eura za megawatthodinu, zatímco v létě to bylo kolem 100 eur,“ uvedl pro Právo Křeček.
A před zdražováním varuje i šéf ČEZ Daniel Beneš, který v minulém týdnu oznámil, že od příštího roku mohou domácnosti za elektřinu platit až o 30 % více než nyní, za plyn dokonce o dvě třetiny.
Ať zvolíte fixaci, či nikoliv, jisté je to, že ceny v nové smlouvě jsou určitě mnohem výhodnější než ceny určené dodavatelem poslední instance. Ty jsou podle odborníků na energetiku o 20 až 40 % vyšší. Proto s přechodem od dodavatele poslední instance neváhejte, ale pečlivě zvažte, ke komu jít, a projděte si všechny nabídky na trhu.
Pro přehlednost přidáváme odkazy na stánky, kde vám poradí přímo konkrétní dodavatelé. nebo si dokonce můžete novou smlouvu sjednat on-line.