reklama

Další rána pro naše peněženky. Potraviny budeme muset výrazně zdražit, varují výrobci

Dražší energie, pohonné hmoty a po středečním oznámení růstu cen masa přišla další rána pro naše peněženky. Podle potravinářů se ceny jejich výrobků zvednou v příštím roce až o 15 procent. Za nárůstem ale nestojí jen inflace nebo drahé energie.

reklama

Třeba takový bochník chleba koupíte za 34 korun, ještě před rokem přitom stál 27. Běžný nákup, který letos pořídíte za 210 korun, by za rok mohl stát přibližně 250 korun. Zdražují totiž takzvané vstupní náklady, pod kterými si většina lidí představí hlavně energií nebo naftu na dopravu. Skrývají se za nimi ale i suroviny – a právě jejich cena roste mnohdy ještě výrazněji než třeba pohonné hmoty.

„Například krmivo pro zvířata. To šlo nahoru až o 90 procent. Zdražují se krmné směsi, pšenice, ječmen a koneckonců i řepka, takže už na té vstupní surovině dochází ke zdražení,“ vysvětlila prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.

Potravináři mohou zdražování zbrzdit

Například pekařům vedle másla či ovoce do koláčů zase dělají vrásky plasty a další obalové materiály. „Dnes už se bavíme o 20 procentech zdražení koncového produktu,“ uvedl majitel pekařství Richard Kabát. Podle něj nepřipadá další zdražování v úvahu. „Je to neúnosné,“ doplnil.

Ceny přitom nejspíš porostou dál. Podle potravinářské komory se v příštím roce zvýší až o 15 procent. Zákazníci už teď o tom, co si kupují, více přemýšlí. „Většinou se snažím nakupovat jen to, co je opravdu potřeba,“ uvedla v anketě pro CNN Prima NEWS nakupující. „Snažím se vybírat takové produkty, aby byla cena optimální kvalitě,“ zhodnotili další.

O kolik ale nakonec potraviny zdraží, se rozhodne v supermarketech. Podle potravinářů se totiž možná budou snažit zdražování alespoň trochu zbrzdit tím, že sníží svoje marže.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

Střelba v Michiganu zná svého viníka. Jde o 15letého chlapce, obvinili ho z terorismu

Aktualizováno

Řádění 15letého střelce, který v úterý na střední škole v americkém státě Michigan střílel po ostatních studentech, si vyžádalo čtvrtou oběť. 17letý Justin Shilling podlehl svým vážným zraněním v nemocnici. Je tak už čtvrtým nezletilým žákem školy, který střelbu nepřežil. Dalších sedm osob je zraněných. Vyšetřovatelé se snaží objasnit, proč se Ethan Crumbley rozhodl na své spolužáky střílet. Mladík je ve vazbě a podle dřívějších informací odmítá s vyšetřovateli spolupracovat. Byl už obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů.

Přežila znásilňování bojovníky ISIS, v Kanadě jí zrušili přednášku. Prý by urazila muslimy

V Kanadě řeší další případ kontroverzní politické korektnosti. Torontská školní rada nepovolila účast studentů na přednášce Nadji Muradové, nositelky Nobelovy ceny za mír, kterou unesli a znásilňovali bojovníci Islámského státu (ISIS). Důvodem je její kniha, kde žena popisuje útrapy v zajetí islamistů. Podle rady ale publikace může muslimy urážet a rozvířit protiislámské nálady.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama