reklama

Černochová z ODS: Sledování lidí od Zemana mě nepřekvapuje, nemají prověrku

Není pro mě překvapením, že by lidi bez bezpečnostní prověrky BIS sledovala. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekla poslankyně ODS Jana Černochová. Narážela tím na možné sledování ekonomického poradce hlavy státu Martina Nejedlého.

reklama

Prezident Miloš Zeman pro Blesk.cz řekl, že BIS měla odposlouchávat lidi v jeho blízkém okolí s tím, že on sám nemá telefon a půjčuje si ho. Tím pádem by zpravodajská služba sledovala i jeho. Mezi odposlouchávanými měl být i ekonomický poradce hlavy státu Martin Nejedlý.

„Pan Nejedlý má úzké vazby na Rusko, takže pro mě není překvapení, že lidé bez bezpečnostní prověrky jsou sledováni. Pan Nejedlý není ústavní činitel. Odposlech se nedává na jméno, ale na telefonní číslo. Stačilo by, aby si prezident přečetl legislativu a rozmyslel si, od koho si bude půjčovat telefon,“ uvedla Černochová, která je expertkou své strany na oblast obrany a bezpečnosti.

BIS se nemůže bránit

„Premiér by neměl zasahovat do toho, kdo má koho sledovat, a řekl to prezidentovi správně. Prezident je šéf ozbrojených sil, ne bezpečnostních sborů, jak si možná sám Zeman myslí,“ dodala Černochová.

Zeman uvedl, že mu měl Babiš slíbit zastavení odposlechů, ale údajně tak neučinil. Premiér se vůči těmto slovům hlavy státu ohradil s tím, že do práce BIS nezasahuje.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) považuje útoky na BIS za nešťastné. „Nemůže se bránit a musí mlčet. Je to vážná věc, protože to podlamuje důvěru důležité instituce. Musí se zacházet se všemi rovně. Pokud BIS začne porušovat zákony, měli bychom začít jednat. Věci s bezpečnostními sbory by se měly řešit interně,“ řekl Zaorálek.

Odposlechy v Evropě

„Před třemi lety unikla zpráva, že 90 až 95 procent telefonních hovorů je různými tajnými službami v Evropě odposloucháváno. KSČM snad byla jediná, která protestovala proti umisťování černých boxů do sítě operátorů, o kterých nikdo neví, co dělají,“ prohlásil Leo Luzar (KSČM). „Vy jste zůstal v 80. letech, když byly analogové telefony – a StB odposlouchávala všechny analogové telefony,“ reagovala na svého kolegu Černochová.

Jaroslav Foldyna (SPD) si myslí, že se jedná o podnět pro sněmovní komisi kontrolující činnost BIS. „Pokud je co prověřit... Zatím jde jen o neověřené výroky pana prezidenta a nesouhlasí s nimi ani premiér,“ dodala Černochová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Stát musí regulovat bydlení, šlo to i za Husáka. Maláčová a Stropnický opět v akci
Volby 2021

Stát musí regulovat bydlení, šlo to i za Husáka. Maláčová a Stropnický opět v akci

Jana Maláčová (ČSSD) a Matěj Stropnický (za ČSSD) vyrazili do boje za levnější bydlení. Cesta podle nich vede přes obnovu daně z převodu nemovitosti, zavedení progresivního zdanění i sankce za neobsazený byt. Svůj plán představili ve videu na sociální síti, kde ostře kritizovali současnou bytovou politiku a plány ostatních politických stran na řešení problému vysokých cen bytů.

Současná inflace přeje dlužníkům. Spořit se nevyplatí, říká ekonomický analytik
Ekonomika

Současná inflace přeje dlužníkům. Spořit se nevyplatí, říká ekonomický analytik

Česko od nového roku čeká vysoké zdražování energií i základních potravin. Ekonomický analytik webu CNN Prima NEWS Petr Musil uvedl, že za to celosvětově mohou jednotlivé vlády i pandemie. „Inflace, která přichází neočekávaně, což je právě ta, kterou máme nyní, přeje dlužníkům. Nevyplatí se spořit. Klidně si něco kupme na menší úvěr,“ uvedl v pořadu 360°.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Bohbot ze Svobodných: Více než 5 procent muslimů v zemi znamená problémy a nebezpečí

Bezpečnostní expert a stínový ministr vnitra trojkoalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků David Bohbot (Svobodní) by měl obavy, pokud by Česká republika v budoucnu přijímala více migrantů muslimského vyznání. „Kdykoliv muslimská komunita v evropských státech překlopí 5 procent, jsou problémy a je nebezpečno,“ řekl v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama