reklama

Černý scénář epidemie: Ke konci roku 15 tisíc případů denně a přetížené nemocnice

Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia.cz

Nad koronavirem stále nemáme vyhráno, jak ukazují zhoršující se čísla v posledních dnech. Ústav zdravotnických informací (ÚZIS) zveřejnil prezentaci, která ukazuje, jakým způsobem se může epidemie COVID-19 v České republice vyvinout, pokud lidé nebudou dodržovat opatření a reprodukční číslo stoupne na 1,2. Do konce roku by to znamenalo návrat k 15 tisícům nových případů denně a naplnění lůžkové kapacity nemocnic.

reklama

Šéf ÚZIS Ladislav Dušek na páteční tiskové konferenci řekl, že pokud lidé nebudou důsledně dodržovat nastavená opatření, dojde k černému scénáři, kdy se vrátíme k přírůstkům přes 15 tisíc nových případů COVID-19 denně.

ÚZIS
ÚZIS

Dušek si sice v pátek pochvaloval klesající počet hospitalizací, ale také to by se mohlo podle černého scénáře při reprodukčním číslu 1,2 změnit. Ke konci roku bychom tak mohli směřovat k 12 tisícům hospitalizovaných.

ÚZIS
ÚZIS

To by znamenalo až 1 800 pacientů na lůžkách intenzivní péče. Zátěž nemocnic by tak byla horší než na začátku listopadu, kdy Česko zaznamenalo dosud nejvyšší čísla –⁠ 8 300 hospitalizovaných s COVID-19, z toho 1 200 na odděleních JIP.

ÚZIS
ÚZIS

Prezentace však nabídla také tři mírnější scénáře. Nejoptimističtější mluví o reprodukčním čísle pouze 0,7, což by vedlo k 700 nově nakaženým denně. Sám Dušek však očekává zhoršenou situaci spíše až v lednu a v únoru, kdy se ke covidu přidá chřipková epidemie.

Dušek: Rozvolnění epidemii dál zhorší, zatím se neprojevilo

Čtvrteční zmírnění omezení se nevyhnutelně odrazí v nárůstu počtu nových případů COVID-19, protože mezi lidmi bude více kontaktů, řekl Dušek v České televizi. Zatím se ale otevření restaurací či obchodů projevit nestihlo, potrvá to podle něj nejméně sedm dní. Rizikové skóre, které v systému PES vývoj epidemie hodnotí, se v neděli zvýšilo z 57 na 64 bodů a na stejné hodnotě zůstalo i v pondělí.

„Určitě musíme očekávat jakési navýšení, protože nevyhnutelně dojde ke zvýšení počtu sociálních kontaktů, k větší mobilitě obyvatel z důvodů otevření obchodů nebo restaurací. To se nevyhnutelně projeví nějakým nárůstem,“ uvedl Dušek. Záležet bude podle něj na tom, o jak velký nárůst půjde a jak se podaří zvládnout.

Podle Duška můžeme ještě nepříznivější  situaci čelit v lednu a únoru, kdy do Česka pravidelně doráží chřipková epidemie. „Hodně bych věřil tomu, že nošení roušek a hygienická pravidla mohou zbrzdit nástupy dalších respiračních infekcí,“ řekl však. Každoročně v tomto období více lidí potřebuje nemocniční péči a chřipková epidemie se projevuje i na dočasně zvýšené úmrtnosti.

K tématu

Tagy: Ladislav Dušek JIP ÚZIS koronavirus COVID-19 kapacita nemocnic opatření proti koronaviru hospitalizovaní
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Proruští separatisté zastřelili na Ukrajině dalšího vojáka. Od rána je na frontě klid

Proruští separatisté zastřelili na Ukrajině dalšího vojáka. Od rána je na frontě klid

Další ukrajinský voják podle nedělního armádního oznámení přišel o život při nepřátelském ostřelování ukrajinských pozic v Donbasu na východě země, jehož část ovládají proruští separatisté. Británie a USA se „pevně postavily“ proti ruské destabilizační kampani vůči Ukrajině a vyzvaly Rusko k okamžitému zmírnění vyhrocené situace v Donbasu a k plnění mezinárodních závazků.

Školství

Školství se bojí rozzuřených rodičů. V případě problémů hrozí policií i sociálkou

Školství se bojí rozzuřených rodičů. V případě problémů hrozí policií i sociálkou

Po celém Česku se v pondělí mohou s drobnými výjimkami rotačně vrátit do lavic žáci prvních stupňů, tedy od 1. do 5. třídy, a také předškoláci. Musí ale splnit přísné hygienické podmínky. Mezi ty patří pravidelné testování dvakrát týdně nebo nošení roušek. Resort školství předem prosí rodiče, aby vše dodržovali. Pokud se tak nestane, hrozí zásahem policistů nebo dokonce sociálních pracovníků.

Slavia, nebo Sparta? Poslanci se vsadili, kdo vyhraje derby. Nacher může leštit vitrínu
Jako rozbalování Kinder vajíčka, lidé jsou zmatení. Arenbergera kritizuje nejen opozice
Romana nemohla ovládat tělo. Ve 33 letech si vyslechla krutou diagnózu: Parkinsonova nemoc
Průlom století: Fyzici jsou na stopě neznámé síle, která ovlivňuje částice v přírodě
reklama
reklama
Tomský: Philip si sňatkem s Alžbětou zkazil kariéru, Harryho unesla šílená ženská

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Konspirátoři zneužívají tragickou smrt Petra Kellnera. Šíří o něm bizarní teorie
Další články
reklama
reklama