reklama

Černý scénář epidemie: Ke konci roku 15 tisíc případů denně a přetížené nemocnice

Nad koronavirem stále nemáme vyhráno, jak ukazují zhoršující se čísla v posledních dnech. Ústav zdravotnických informací (ÚZIS) zveřejnil prezentaci, která ukazuje, jakým způsobem se může epidemie COVID-19 v České republice vyvinout, pokud lidé nebudou dodržovat opatření a reprodukční číslo stoupne na 1,2. Do konce roku by to znamenalo návrat k 15 tisícům nových případů denně a naplnění lůžkové kapacity nemocnic.

reklama

Šéf ÚZIS Ladislav Dušek na páteční tiskové konferenci řekl, že pokud lidé nebudou důsledně dodržovat nastavená opatření, dojde k černému scénáři, kdy se vrátíme k přírůstkům přes 15 tisíc nových případů COVID-19 denně.

Dušek si sice v pátek pochvaloval klesající počet hospitalizací, ale také to by se mohlo podle černého scénáře při reprodukčním číslu 1,2 změnit. Ke konci roku bychom tak mohli směřovat k 12 tisícům hospitalizovaných.

To by znamenalo až 1 800 pacientů na lůžkách intenzivní péče. Zátěž nemocnic by tak byla horší než na začátku listopadu, kdy Česko zaznamenalo dosud nejvyšší čísla –⁠ 8 300 hospitalizovaných s COVID-19, z toho 1 200 na odděleních JIP.

Prezentace však nabídla také tři mírnější scénáře. Nejoptimističtější mluví o reprodukčním čísle pouze 0,7, což by vedlo k 700 nově nakaženým denně. Sám Dušek však očekává zhoršenou situaci spíše až v lednu a v únoru, kdy se ke covidu přidá chřipková epidemie.

Dušek: Rozvolnění epidemii dál zhorší, zatím se neprojevilo

Čtvrteční zmírnění omezení se nevyhnutelně odrazí v nárůstu počtu nových případů COVID-19, protože mezi lidmi bude více kontaktů, řekl Dušek v České televizi. Zatím se ale otevření restaurací či obchodů projevit nestihlo, potrvá to podle něj nejméně sedm dní. Rizikové skóre, které v systému PES vývoj epidemie hodnotí, se v neděli zvýšilo z 57 na 64 bodů a na stejné hodnotě zůstalo i v pondělí.

„Určitě musíme očekávat jakési navýšení, protože nevyhnutelně dojde ke zvýšení počtu sociálních kontaktů, k větší mobilitě obyvatel z důvodů otevření obchodů nebo restaurací. To se nevyhnutelně projeví nějakým nárůstem,“ uvedl Dušek. Záležet bude podle něj na tom, o jak velký nárůst půjde a jak se podaří zvládnout.

Podle Duška můžeme ještě nepříznivější  situaci čelit v lednu a únoru, kdy do Česka pravidelně doráží chřipková epidemie. „Hodně bych věřil tomu, že nošení roušek a hygienická pravidla mohou zbrzdit nástupy dalších respiračních infekcí,“ řekl však. Každoročně v tomto období více lidí potřebuje nemocniční péči a chřipková epidemie se projevuje i na dočasně zvýšené úmrtnosti.

Tagy:
Ladislav Dušek JIP ÚZIS koronavirus COVID-19 kapacita nemocnic opatření proti koronaviru hospitalizovaní

Hlavní zprávy

Kolář šéfem zahraničí? Zneužívají Zemanův stav, zní z Ruska. Bojí se mě, směje se politik
Politika

Kolář šéfem zahraničí? Zneužívají Zemanův stav, zní z Ruska. Bojí se mě, směje se politik

Bitva u nemocničního pokoje. Touto větou ruská agentura TASS korunovala článek o situaci v Česku. Další ruská média se pustila do spekulací o tom, komu se dočasné odebrání Zemanových pravomocí vůbec hodí. A v neposlední řadě se Rusové pozastavují i nad tím, že české ministerstvo zahraničí možná povede muž stojící za odstraněním pražské sochy maršála Koněva, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Stejné oblečení i chybějící datum: Lidé spekulují o věrohodnosti videa se Zemanem
Miloš Zeman

Stejné oblečení i chybějící datum: Lidé spekulují o věrohodnosti videa se Zemanem

Hradní kancléř Vratislav Mynář ve čtvrtek zveřejnil videozáznam z nedávné schůzky v ÚVN, kde prezidenta Miloše Zemana navštívil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Někteří lidé na sociálních sítích začali pochybovat o tom, zda byly záběry pořízené skutečně 14. října. Podezření vyvolává fakt, že Mynář i Vondráček během 21. října vystoupili ve veřejném prostoru s úplně stejným oblečením, které měli na sobě i před týdnem.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Další brutální vražda ve Francii. Vrah seniorovi usekl hlavu a pak ho vykuchal

Francií otřásla další brutální vražda, která se stala ve městečku Bollène na jihu země. Dvě zdravotní sestry šly za 80letým důchodcem na rutinní návštěvu, v jeho bytě ale našly už jen zohavené tělo bez hlavy a vnitřností. Hlavním podezřelým je vnuk oběti, policie ho již zadržela. Brutalitou je vražda podobná té z minulého týdne, kdy pachatel své oběti také uřízl hlavu. K hrůznému činu došlo rovněž na jihu Francie.

Šejkovské kostýmy nechte doma. Newcastle prosí žertující fanoušky o změnu outfitu

Jakmile převzal Newcastle United Veřejný investiční fond Saúdské Arábie, zavládla u fanoušků tradiční anglické fotbalové značky velká radost. Vidinu obrovských financí a potenciálního vzestupu Newcastlu oslavili i tak, že na první zápas pod novými majiteli vyrazili mnozí příznivci v improvizovaném oblečení šejků. To se ale klubu nelíbí a mluví o kulturně nevhodném kroku. Vedení žádá fanoušky o „anglický“ outfit.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?

Kvůli rapidně se zhoršující epidemické situaci v Česku vláda přikročila ke zpřísnění koronavirových opatření. Nově bude muset personál restaurací a dalších podniků kontrolovat certifikáty svých hostů. Dále skončí pojišťovnou hrazené testování na COVID-19 pro dospělé, zkrátí se platnost provedených testů i doba karantény a v neposlední řadě se obnoví povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorech. Přinášíme vám přehled nově schválených vládních restrikcí.

Testy kontrolovat nechceme, brání se hospodští. Někteří budou nová nařízení bojkotovat

Majitelé restaurací se obávají, že jim kvůli novým proticovidovým opatřením, která začnou platit od 1. listopadu, klesnou tržby. Pracovníci stravovacích podniků totiž nově budou muset kontrolovat hosty, zda mají bezinfekčnost. Skončí také proplácení testů na koronavirus pro dospělé. Ministerstvo zdravotnictví chce novými restrikcemi donutit k vakcinaci dosud neočkované, kterým přitom v očkování nic nebrání.

Zeit gewonnen, alles gewonnen. Co znamenají slova, kterými Zeman rozesmál Vondráčka?

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek zveřejnila video, na kterém Miloš Zeman z nemocničního lůžka podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze Sněmovny 8. listopadu. Na záznamu také z úst prezidenta zazněla slova „Zeit gewonnen, alles gewonnen“, o čemž už se dříve v souvislosti s návštěvou u Zemana zmiňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Co tato čtyři německá slovíčka vlastně znamenají?

reklama