reklama

Černý scénář epidemie: Ke konci roku 15 tisíc případů denně a přetížené nemocnice

Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia.cz

Nad koronavirem stále nemáme vyhráno, jak ukazují zhoršující se čísla v posledních dnech. Ústav zdravotnických informací (ÚZIS) zveřejnil prezentaci, která ukazuje, jakým způsobem se může epidemie COVID-19 v České republice vyvinout, pokud lidé nebudou dodržovat opatření a reprodukční číslo stoupne na 1,2. Do konce roku by to znamenalo návrat k 15 tisícům nových případů denně a naplnění lůžkové kapacity nemocnic.

reklama

Šéf ÚZIS Ladislav Dušek na páteční tiskové konferenci řekl, že pokud lidé nebudou důsledně dodržovat nastavená opatření, dojde k černému scénáři, kdy se vrátíme k přírůstkům přes 15 tisíc nových případů COVID-19 denně.

ÚZIS
ÚZIS

Dušek si sice v pátek pochvaloval klesající počet hospitalizací, ale také to by se mohlo podle černého scénáře při reprodukčním číslu 1,2 změnit. Ke konci roku bychom tak mohli směřovat k 12 tisícům hospitalizovaných.

ÚZIS
ÚZIS

To by znamenalo až 1 800 pacientů na lůžkách intenzivní péče. Zátěž nemocnic by tak byla horší než na začátku listopadu, kdy Česko zaznamenalo dosud nejvyšší čísla –⁠ 8 300 hospitalizovaných s COVID-19, z toho 1 200 na odděleních JIP.

ÚZIS
ÚZIS

Prezentace však nabídla také tři mírnější scénáře. Nejoptimističtější mluví o reprodukčním čísle pouze 0,7, což by vedlo k 700 nově nakaženým denně. Sám Dušek však očekává zhoršenou situaci spíše až v lednu a v únoru, kdy se ke covidu přidá chřipková epidemie.

Dušek: Rozvolnění epidemii dál zhorší, zatím se neprojevilo

Čtvrteční zmírnění omezení se nevyhnutelně odrazí v nárůstu počtu nových případů COVID-19, protože mezi lidmi bude více kontaktů, řekl Dušek v České televizi. Zatím se ale otevření restaurací či obchodů projevit nestihlo, potrvá to podle něj nejméně sedm dní. Rizikové skóre, které v systému PES vývoj epidemie hodnotí, se v neděli zvýšilo z 57 na 64 bodů a na stejné hodnotě zůstalo i v pondělí.

„Určitě musíme očekávat jakési navýšení, protože nevyhnutelně dojde ke zvýšení počtu sociálních kontaktů, k větší mobilitě obyvatel z důvodů otevření obchodů nebo restaurací. To se nevyhnutelně projeví nějakým nárůstem,“ uvedl Dušek. Záležet bude podle něj na tom, o jak velký nárůst půjde a jak se podaří zvládnout.

Podle Duška můžeme ještě nepříznivější  situaci čelit v lednu a únoru, kdy do Česka pravidelně doráží chřipková epidemie. „Hodně bych věřil tomu, že nošení roušek a hygienická pravidla mohou zbrzdit nástupy dalších respiračních infekcí,“ řekl však. Každoročně v tomto období více lidí potřebuje nemocniční péči a chřipková epidemie se projevuje i na dočasně zvýšené úmrtnosti.

K tématu

Tagy: Ladislav Dušek JIP ÚZIS koronavirus COVID-19 kapacita nemocnic opatření proti koronaviru hospitalizovaní
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

USA

Za vraždu tří žen popravili Američana. Komplic, který střílel, dostal jen doživotí

Za vraždu tří žen popravili Američana. Komplic, který střílel, dostal jen doživotí

Dvě popravy během jednoho týdne. Ve Spojených státech byla ve středu 13. ledna usmrcena vražedkyně Lisa Montgomeryová. O dva dny později dostal smrtící injekci 48letý Afroameričan Dustin Higgs, který byl odsouzen za únos a vraždu tří žen, k nimž došlo v roce 1996. Jeho advokáti poukazují na to, že skutečný vrah, jeho známý Willis Haynes, který měl na ženy ve skutečnosti střílet, trestu smrti unikl a vyvázl jen s doživotním trestem.

Domácí

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Podklouzly mi nohy. Jsem starší člověk a nemám být tak rychlá, teď už to vím. Také tomu trošku přispělo počasí, řekla CNN Prima NEWS herečka Jiřina Bohdalová. Ta v sobotu odpoledne dorazila do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Stalo se tak poté, co na zmrzlém chodníku ztratila rovnováhu. Nebyla jediná, pražští záchranáři měli plné ruce práce a během dne vyráželi k desítkám případů.

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Patnáctiletý Polák ubodal těhotnou přítelkyni. Nebyl si jistý, zda je dítě jeho
PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější
Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Lopraisova omluva nezabrala. Nejsme kusy masa, vzkazují šestnáctileté dívky
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující
Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Další články
reklama
reklama