reklama

Češi jsou v evropském žebříčku druzí v šetření s vodou

Ve spotřebě vody jsme jedni z nejskromnějších v Evropě. Podle hydrologa Adama Berana z Výzkumného ústavu vodohospodářského mají nízkou spotřebu domácnosti a navíc dokážeme využívat dešťovou vodu.

reklama

Podle Berana je hlavní příčinou nízké spotřeby vody na osobu fakt, že šetří české domácnosti. „Lidé více používají myčky na nádobí a například splachovací záchody mají nyní dva módy, kdy se vody nesplachuje takové množství jako dříve,“ řekl Beran.

Dále je podle něj dobře, že Češi využívají dešťovou vodu. „Zadržujeme ji a nenecháváme ji bez užitku odtéct,“ vyzdvihl Beran. Podle portálu Vše o vodě vyšlo Česko jako druhé v evropském žebříčku, co se šetření vody týče, s 88 litry vody za den na jednu osobu.

K tématu

Naopak nejhůře je na tom Švýcarsko, které spotřebuje 380 litrů za den na osobu. A například Itálie, která má problémy se suchem dlouhodobě, vypotřebuje v průměru 245 litrů za den na osobu.

Dalším důvodem, proč v Česku tolik vodou šetříme, je možná její cena. Za krychlový metr tekutiny zaplatíme 87 korun, což je přibližně evropský průměr. To například v Řecku je cena daleko příznivější, a to v přepočtu 37 korun na metr krychlový. Nejvíce si lidé za vodu připlatí v Dánsku – 240 korun.

Češi vodou šetří tolik, že manévrovací prostor pro její úsporu už není příliš velký. „Není totiž takové množství vody, které by se dalo ušetřit. Nicméně lze zmínit jedno z opatření, a to lepší využití srážkových vod – vodu na zahrádkách zadržovat a dále ji poté využívat,“ uvedl hydrolog Beran.

Dále doporučil recyklovat takzvanou šedou vodu, která vzniká používáním myček nebo praček. Ta se dá podle Berana následně používat například na splachování záchodů.

K tématu

Další hlavní zprávy

reklama
Vědí o tom kulový, je to jak u debilů. Filip se rozčílil kvůli Dukovanům a varování BIS
reklama
reklama
Babiš: Do Vánoc se dostaneme maximálně na stupeň 3, lepší to nebude

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Razie v nelegálním pražském baru plném cizinců: Ke vstupu potřebovali tajné heslo
Rozvolnění má být předvídatelné, radí Zeman. Vláda stejně mlží do poslední chvíle
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama