reklama

Češi jsou v evropském žebříčku druzí v šetření s vodou

Ve spotřebě vody jsme jedni z nejskromnějších v Evropě. Podle hydrologa Adama Berana z Výzkumného ústavu vodohospodářského mají nízkou spotřebu domácnosti a navíc dokážeme využívat dešťovou vodu.

reklama

Podle Berana je hlavní příčinou nízké spotřeby vody na osobu fakt, že šetří české domácnosti. „Lidé více používají myčky na nádobí a například splachovací záchody mají nyní dva módy, kdy se vody nesplachuje takové množství jako dříve,“ řekl Beran.

Dále je podle něj dobře, že Češi využívají dešťovou vodu. „Zadržujeme ji a nenecháváme ji bez užitku odtéct,“ vyzdvihl Beran. Podle portálu Vše o vodě vyšlo Česko jako druhé v evropském žebříčku, co se šetření vody týče, s 88 litry vody za den na jednu osobu.

Naopak nejhůře je na tom Švýcarsko, které spotřebuje 380 litrů za den na osobu. A například Itálie, která má problémy se suchem dlouhodobě, vypotřebuje v průměru 245 litrů za den na osobu.

Dalším důvodem, proč v Česku tolik vodou šetříme, je možná její cena. Za krychlový metr tekutiny zaplatíme 87 korun, což je přibližně evropský průměr. To například v Řecku je cena daleko příznivější, a to v přepočtu 37 korun na metr krychlový. Nejvíce si lidé za vodu připlatí v Dánsku – 240 korun.

Češi vodou šetří tolik, že manévrovací prostor pro její úsporu už není příliš velký. „Není totiž takové množství vody, které by se dalo ušetřit. Nicméně lze zmínit jedno z opatření, a to lepší využití srážkových vod – vodu na zahrádkách zadržovat a dále ji poté využívat,“ uvedl hydrolog Beran.

Dále doporučil recyklovat takzvanou šedou vodu, která vzniká používáním myček nebo praček. Ta se dá podle Berana následně používat například na splachování záchodů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku

Aktualizováno

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení krizového ošetřovného pro případ lokálního uzavírání škol kvůli epidemii. Navrhuje dávku zvýšit ze 60 na 80 procent základu výdělku a vyplácet ji po celou dobu nařízené karantény. Kabinetu předá i návrh na navýšení minimální mzdy od ledna z nynějších 15 200 na 18 tisíc korun.

reklama