reklama

Češi jsou v evropském žebříčku druzí v šetření s vodou

Ve spotřebě vody jsme jedni z nejskromnějších v Evropě. Podle hydrologa Adama Berana z Výzkumného ústavu vodohospodářského mají nízkou spotřebu domácnosti a navíc dokážeme využívat dešťovou vodu.

reklama

Podle Berana je hlavní příčinou nízké spotřeby vody na osobu fakt, že šetří české domácnosti. „Lidé více používají myčky na nádobí a například splachovací záchody mají nyní dva módy, kdy se vody nesplachuje takové množství jako dříve,“ řekl Beran.

Dále je podle něj dobře, že Češi využívají dešťovou vodu. „Zadržujeme ji a nenecháváme ji bez užitku odtéct,“ vyzdvihl Beran. Podle portálu Vše o vodě vyšlo Česko jako druhé v evropském žebříčku, co se šetření vody týče, s 88 litry vody za den na jednu osobu.

K tématu

Naopak nejhůře je na tom Švýcarsko, které spotřebuje 380 litrů za den na osobu. A například Itálie, která má problémy se suchem dlouhodobě, vypotřebuje v průměru 245 litrů za den na osobu.

Dalším důvodem, proč v Česku tolik vodou šetříme, je možná její cena. Za krychlový metr tekutiny zaplatíme 87 korun, což je přibližně evropský průměr. To například v Řecku je cena daleko příznivější, a to v přepočtu 37 korun na metr krychlový. Nejvíce si lidé za vodu připlatí v Dánsku – 240 korun.

Češi vodou šetří tolik, že manévrovací prostor pro její úsporu už není příliš velký. „Není totiž takové množství vody, které by se dalo ušetřit. Nicméně lze zmínit jedno z opatření, a to lepší využití srážkových vod – vodu na zahrádkách zadržovat a dále ji poté využívat,“ uvedl hydrolog Beran.

Dále doporučil recyklovat takzvanou šedou vodu, která vzniká používáním myček nebo praček. Ta se dá podle Berana následně používat například na splachování záchodů.

K tématu

Další hlavní zprávy

Zprávy

V Libyi patrně našli ostatky Čecha a pěti dalších osob, které unesli teroristé

V Libyi patrně našli ostatky Čecha a pěti dalších osob, které unesli teroristé

V Libyi patrně našli ostatky Čecha, Rakušana a čtyř Filipínců, kteří byli v roce 2015 uneseni při útoku teroristů z organizace Islámský stát (IS) na ropné pole Ghaní. Později byli zřejmě zavražděni. Rakouský deník Kronen Zeitung v pátek informoval, že Čech byl spolu s pěticí dalších osob provizorně pohřben u města Darná. Rakouské ministerstvo zahraničí zprávu podle agentury APA dosud nepotvrdilo.

Koronavirus

Nový lék proti koronaviru testují čeští lékaři. Látka by se mohla inhalovat

Nový lék proti koronaviru testují čeští lékaři. Látka by se mohla inhalovat

Čeští lékaři jsou přesvědčeni, že jimi testovaná látka, která se používá například při léčbě osteoporózy, by mohla zabírat také na koronavirus. „Látka by se podávala inhalačně, tím bychom dosáhli její vysoké koncentrace v plicích. Působila by proti samotnému viru i proti přehnané imunitní reakci,“ vysvětlila Martina Vašáková, přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, která se na projektu podílí.

reklama
reklama
Zvířata v ZOO Plasy mrzla, některá uhynula. Odstřihli ji od plynu, majitelé nezaplatili

Plzeňský kraj

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama