reklama

Vodní zdroje v budoucnu nebudou stačit, varuje Toman. Chce nové přehrady

Stavět více přehrad a rybníků – to je hlavní plán ministerstva zemědělství, jak čelit suchu, které sužuje Česko. Navíc plánuje obnovu lesů, mokřadů a remízků. V pondělí o tom informoval ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Novinářům představil 31 nových lokalit, které chce zařadit do projektu chráněných území pro akumulaci povrchových vod.

reklama

Česko bojuje se suchem už několik let v řadě. Podle údajů shromážděných týmem vědců z projektu InterSucho je letos situace vůbec nejhorší za posledních 500 let. I proto chce ministr Toman rozšířit seznam území pro stavby vodních nádrží.

Ministerstvo totiž upozorňuje, že v několika posledních letech hladina a objemy podzemních vod setrvale klesají, nerovnoměrné srážky a málo sněhu v mírných zimách je nestačí doplňovat. Rostoucí teploty vzduchu zvyšují vypařování, sucho v krajině a půdě roste, průtoky ve vodních tocích klesají na minima již na jaře.

K tématu

„Je třeba si uvědomit, že z našeho území odtéká prakticky veškerá voda do okolních států, takže naše zdroje závisejí výhradně na srážkách. Pokud vodu nezadržíme, odtéká, aniž bychom ji mohli využít k hospodářským potřebám,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

„Proto není možné zaměřit se jen na zadržování vody v krajině, což je nezbytné pro stav půdy a krajiny. Je nutné orientovat se i na zadržení srážkových vod jejich zachycením v dalších přehradních nádržích s kapacitami, které se stačí v průběhu zimy a jara doplnit,“ dodal Toman.

K tématu

Na seznam nově navržených lokalit přibyly například Chotěbudice v Jihočeském kraji, Tuřany v Karlovarském kraji či Ostružno v Kraji Vysočina. Některé nádrže ve Zlínském kraji by měly mít i přes 200 hektarů. Celkem by nová místa zadržela 273 milionů metrů krychlových vody, což je zhruba třetina vodní nádrže Orlík. S místy, které v pondělí ministerstvo představilo, souhlasili starostové tamních obcí. Většina nádrží by byla vodárenských, je tedy pravděpodobné, že by měly v případě stavby kolem sebe ochranná pásma vodních zdrojů.

Toman upozorňuje na to, že pokud se seznam lokalit rozšíří, trvá v nejlepším případě pět až sedm let, než se dodělají průzkumy a dopadové studie. Příprava a výstavba trvá mezi 15 a 20 lety.

Stát se nyní zabývá stavbou šesti přehrad – Senomaty, Šanov a Kryry ve středních Čechách a na Ústecku, dále pak Nových Heřminov na Bruntálsku, Skaliček na Bečvě a Vlachovic ve Zlínském kraji.

Další hlavní zprávy

Politika

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chtěl v ulicích Prahy při demonstraci odpůrců vládních opatření vidět krev, a proto na protestující vyslal policisty. Tvrdí to nezařazený poslanec Lubomír Volný, který protestní akci pořádal. Demonstraci policisté brzy po jejím zahájení rozpustili kvůli tomu, že lidé neměli dodržovat nařízená opatření. Sám Volný posléze skončil na policejní služebně, ze které byl během odpoledne propuštěn.

Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama