Vodní zdroje v budoucnu nebudou stačit, varuje Toman. Chce nové přehrady

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Foto: Profimedia

Stavět více přehrad a rybníků – to je hlavní plán ministerstva zemědělství, jak čelit suchu, které sužuje Česko. Navíc plánuje obnovu lesů, mokřadů a remízků. V pondělí o tom informoval ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Novinářům představil 31 nových lokalit, které chce zařadit do projektu chráněných území pro akumulaci povrchových vod.

Česko bojuje se suchem už několik let v řadě. Podle údajů shromážděných týmem vědců z projektu InterSucho je letos situace vůbec nejhorší za posledních 500 let. I proto chce ministr Toman rozšířit seznam území pro stavby vodních nádrží.

Ministerstvo totiž upozorňuje, že v několika posledních letech hladina a objemy podzemních vod setrvale klesají, nerovnoměrné srážky a málo sněhu v mírných zimách je nestačí doplňovat. Rostoucí teploty vzduchu zvyšují vypařování, sucho v krajině a půdě roste, průtoky ve vodních tocích klesají na minima již na jaře.

„Je třeba si uvědomit, že z našeho území odtéká prakticky veškerá voda do okolních států, takže naše zdroje závisejí výhradně na srážkách. Pokud vodu nezadržíme, odtéká, aniž bychom ji mohli využít k hospodářským potřebám,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

„Proto není možné zaměřit se jen na zadržování vody v krajině, což je nezbytné pro stav půdy a krajiny. Je nutné orientovat se i na zadržení srážkových vod jejich zachycením v dalších přehradních nádržích s kapacitami, které se stačí v průběhu zimy a jara doplnit,“ dodal Toman.

Na seznam nově navržených lokalit přibyly například Chotěbudice v Jihočeském kraji, Tuřany v Karlovarském kraji či Ostružno v Kraji Vysočina. Některé nádrže ve Zlínském kraji by měly mít i přes 200 hektarů. Celkem by nová místa zadržela 273 milionů metrů krychlových vody, což je zhruba třetina vodní nádrže Orlík. S místy, které v pondělí ministerstvo představilo, souhlasili starostové tamních obcí. Většina nádrží by byla vodárenských, je tedy pravděpodobné, že by měly v případě stavby kolem sebe ochranná pásma vodních zdrojů.

Toman upozorňuje na to, že pokud se seznam lokalit rozšíří, trvá v nejlepším případě pět až sedm let, než se dodělají průzkumy a dopadové studie. Příprava a výstavba trvá mezi 15 a 20 lety.

Stát se nyní zabývá stavbou šesti přehrad – Senomaty, Šanov a Kryry ve středních Čechách a na Ústecku, dále pak Nových Heřminov na Bruntálsku, Skaliček na Bečvě a Vlachovic ve Zlínském kraji.

Tagy: