reklama

Sucho v Česku: Deštivý květen zemědělcům pomohl, přesto je situace stále žalostná

Letní měsíce s tropickými teplotami a minimálními srážkami netrápí jen zahrádkáře a zemědělce, vyprahlá krajina nemá odkud čerpat vodu a dochází tak k usychání lesů. Koncem letošního dubna se mluvilo o nejhorším suchu za 500 let, což potvrdil i tým vědců z projektu InterSucho. Květen byl na srážky naopak vydatný, přesto to příliš nepomohlo, uvedl v pořadu Interview Petr Sklenička, rektor České zemědělské univerzity a hlavní koordinátor Centra pro vodu.

reklama

„Ten květen udělal hodně práce. Skutečně tady už přibližně tři týdny prší, a to je vidět především na tom takzvaném zemědělském suchu. To znamená, že to poznají v pozitivním slova smyslu především zemědělci,“ řekl Sklenička. Podle něj část této vody prošla půdním profilem, vsákla se a nepatrně přiživila některé podzemní zdroje.

Podle rektora České zemědělské univerzity je ale větší problém s hydrologickým suchem, které se pak promítá do socioekonomického sucha. „To znamená, že třeba lidem dojde voda ve studních a obce nemají zdroje vody pro vodovodní sítě,“ vysvětlil Sklenička.

Chybí tu srážky za celý rok

„Za posledních šest let tady postrádáme zhruba celý rok srážek. Během těch šesti let pršelo oproti tomu dlouhodobému normálu zhruba o tolik méně,“ řekl Sklenička. Podle klimatologů a hydrologů je tento stav nejhorší za posledních 500 let. Podle rektora ČZU je v současnosti rozdíl hlavně v tom, že teplota vzduchu oproti dřívějšku stoupla zhruba o 1,5 stupně.

„Zásoba podzemní vody se snížila zhruba o 30 %, to je více, než tomu bylo před 5–6 lety. Důkazem toho je, že nám usychají celé borové porosty. Borovice není zas tak náročná na vodu, pokud si na ni dosáhne kořenovým systémem, ale ona na ni v tuto chvíli nedosáhne,“ popsal Sklenička. Na vysazování jiných druhů stromů a dlouhodobé experimenty není podle něj čas.

Sklenička tvrdí, že drtivá většina modelů z nejprestižnějších klimatologických pracovišť světa poukazuje na fakt, že bude ještě hůř. Vysvětlil, že teplota bude stoupat, zatímco podíl srážek bude klesat, nebo se minimálně změní jejich prostorové a časové rozložení. To znamená, že bude daleko častěji přibývat přívalových dešťů, povodní atd. Sklenička dodal, že i když nás v poslední době trápí sucho, tak bychom neměli zapomínat na povodně, které mohou udeřit velice brzo.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hromadná nehoda u Brna. Srazil se kamion a dalších šest vozů, na místě jsou zranění

Nehoda kamionu, dodávky a pěti osobních aut ve čtvrtek krátce před 7:00 uzavřela dálnici D52 za Pohořelicemi na Brněnsku ve směru na Brno, vyplývá z informací hasičů. Policisté dopravu odklánějí přes sjezd 23 na Pohořelice a Židlochovice, řekl mluvčí policistů David Chaloupka. Na místě jsou podle prvních informací dva zranění, uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama