reklama

Sucho v Česku: Deštivý květen zemědělcům pomohl, přesto je situace stále žalostná

Letní měsíce s tropickými teplotami a minimálními srážkami netrápí jen zahrádkáře a zemědělce, vyprahlá krajina nemá odkud čerpat vodu a dochází tak k usychání lesů. Koncem letošního dubna se mluvilo o nejhorším suchu za 500 let, což potvrdil i tým vědců z projektu InterSucho. Květen byl na srážky naopak vydatný, přesto to příliš nepomohlo, uvedl v pořadu Interview Petr Sklenička, rektor České zemědělské univerzity a hlavní koordinátor Centra pro vodu.

reklama

„Ten květen udělal hodně práce. Skutečně tady už přibližně tři týdny prší, a to je vidět především na tom takzvaném zemědělském suchu. To znamená, že to poznají v pozitivním slova smyslu především zemědělci,“ řekl Sklenička. Podle něj část této vody prošla půdním profilem, vsákla se a nepatrně přiživila některé podzemní zdroje.

K tématu

Podle rektora České zemědělské univerzity je ale větší problém s hydrologickým suchem, které se pak promítá do socioekonomického sucha. „To znamená, že třeba lidem dojde voda ve studních a obce nemají zdroje vody pro vodovodní sítě,“ vysvětlil Sklenička.

Chybí tu srážky za celý rok

„Za posledních šest let tady postrádáme zhruba celý rok srážek. Během těch šesti let pršelo oproti tomu dlouhodobému normálu zhruba o tolik méně,“ řekl Sklenička. Podle klimatologů a hydrologů je tento stav nejhorší za posledních 500 let. Podle rektora ČZU je v současnosti rozdíl hlavně v tom, že teplota vzduchu oproti dřívějšku stoupla zhruba o 1,5 stupně.

„Zásoba podzemní vody se snížila zhruba o 30 %, to je více, než tomu bylo před 5–6 lety. Důkazem toho je, že nám usychají celé borové porosty. Borovice není zas tak náročná na vodu, pokud si na ni dosáhne kořenovým systémem, ale ona na ni v tuto chvíli nedosáhne,“ popsal Sklenička. Na vysazování jiných druhů stromů a dlouhodobé experimenty není podle něj čas.

Sklenička tvrdí, že drtivá většina modelů z nejprestižnějších klimatologických pracovišť světa poukazuje na fakt, že bude ještě hůř. Vysvětlil, že teplota bude stoupat, zatímco podíl srážek bude klesat, nebo se minimálně změní jejich prostorové a časové rozložení. To znamená, že bude daleko častěji přibývat přívalových dešťů, povodní atd. Sklenička dodal, že i když nás v poslední době trápí sucho, tak bychom neměli zapomínat na povodně, které mohou udeřit velice brzo.

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Dětské oblečení ani obuv od pondělí nenakoupíte. Které obchody zůstanou otevřené
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
reklama
reklama
První pokuty za nenošení respirátorů už padly. Strážníci objevili stovky hříšníků

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Česko podalo žalobu na Polsko. Požaduje zastavení těžby ve hnědouhelném dole Turów
Další články
reklama
reklama