reklama

Sucho v Česku: Deštivý květen zemědělcům pomohl, přesto je situace stále žalostná

Letní měsíce s tropickými teplotami a minimálními srážkami netrápí jen zahrádkáře a zemědělce, vyprahlá krajina nemá odkud čerpat vodu a dochází tak k usychání lesů. Koncem letošního dubna se mluvilo o nejhorším suchu za 500 let, což potvrdil i tým vědců z projektu InterSucho. Květen byl na srážky naopak vydatný, přesto to příliš nepomohlo, uvedl v pořadu Interview Petr Sklenička, rektor České zemědělské univerzity a hlavní koordinátor Centra pro vodu.

reklama

„Ten květen udělal hodně práce. Skutečně tady už přibližně tři týdny prší, a to je vidět především na tom takzvaném zemědělském suchu. To znamená, že to poznají v pozitivním slova smyslu především zemědělci,“ řekl Sklenička. Podle něj část této vody prošla půdním profilem, vsákla se a nepatrně přiživila některé podzemní zdroje.

K tématu

Podle rektora České zemědělské univerzity je ale větší problém s hydrologickým suchem, které se pak promítá do socioekonomického sucha. „To znamená, že třeba lidem dojde voda ve studních a obce nemají zdroje vody pro vodovodní sítě,“ vysvětlil Sklenička.

Chybí tu srážky za celý rok

„Za posledních šest let tady postrádáme zhruba celý rok srážek. Během těch šesti let pršelo oproti tomu dlouhodobému normálu zhruba o tolik méně,“ řekl Sklenička. Podle klimatologů a hydrologů je tento stav nejhorší za posledních 500 let. Podle rektora ČZU je v současnosti rozdíl hlavně v tom, že teplota vzduchu oproti dřívějšku stoupla zhruba o 1,5 stupně.

„Zásoba podzemní vody se snížila zhruba o 30 %, to je více, než tomu bylo před 5–6 lety. Důkazem toho je, že nám usychají celé borové porosty. Borovice není zas tak náročná na vodu, pokud si na ni dosáhne kořenovým systémem, ale ona na ni v tuto chvíli nedosáhne,“ popsal Sklenička. Na vysazování jiných druhů stromů a dlouhodobé experimenty není podle něj čas.

Sklenička tvrdí, že drtivá většina modelů z nejprestižnějších klimatologických pracovišť světa poukazuje na fakt, že bude ještě hůř. Vysvětlil, že teplota bude stoupat, zatímco podíl srážek bude klesat, nebo se minimálně změní jejich prostorové a časové rozložení. To znamená, že bude daleko častěji přibývat přívalových dešťů, povodní atd. Sklenička dodal, že i když nás v poslední době trápí sucho, tak bychom neměli zapomínat na povodně, které mohou udeřit velice brzo.

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama