INTERVIEW, Petr Sklenička - 3.6. v 17:30
Letní měsíce s tropickými teplotami a minimálními srážkami netrápí jen zahrádkáře a zemědělce, vyprahlá krajina nemá odkud čerpat vodu a dochází tak k usychání lesů. Koncem letošního dubna se mluvilo o nejhorším suchu za 500 let, což potvrdil i tým vědců z projektu InterSucho. Květen byl na srážky naopak vydatný, přesto to příliš nepomohlo, uvedl v pořadu Interview Petr Sklenička, rektor České zemědělské univerzity a hlavní koordinátor Centra pro vodu.
„Ten květen udělal hodně práce. Skutečně tady už přibližně tři týdny prší, a to je vidět především na tom takzvaném zemědělském suchu. To znamená, že to poznají v pozitivním slova smyslu především zemědělci,“ řekl Sklenička. Podle něj část této vody prošla půdním profilem, vsákla se a nepatrně přiživila některé podzemní zdroje.
Sucho v Česku je nejhorší za 500 let, varují odborníci
Česko prochází už od roku 2015 takzvanou suchou epizodou, která stále nekončí a je už statisticky nejhorší za posledních 500 let. Potvrzují to údaje týmu vědců z projektu InterSucho.
Podle rektora České zemědělské univerzity je ale větší problém s hydrologickým suchem, které se pak promítá do socioekonomického sucha. „To znamená, že třeba lidem dojde voda ve studních a obce nemají zdroje vody pro vodovodní sítě,“ vysvětlil Sklenička.
Chybí tu srážky za celý rok
„Za posledních šest let tady postrádáme zhruba celý rok srážek. Během těch šesti let pršelo oproti tomu dlouhodobému normálu zhruba o tolik méně,“ řekl Sklenička. Podle klimatologů a hydrologů je tento stav nejhorší za posledních 500 let. Podle rektora ČZU je v současnosti rozdíl hlavně v tom, že teplota vzduchu oproti dřívějšku stoupla zhruba o 1,5 stupně.
„Zásoba podzemní vody se snížila zhruba o 30 %, to je více, než tomu bylo před 5–6 lety. Důkazem toho je, že nám usychají celé borové porosty. Borovice není zas tak náročná na vodu, pokud si na ni dosáhne kořenovým systémem, ale ona na ni v tuto chvíli nedosáhne,“ popsal Sklenička. Na vysazování jiných druhů stromů a dlouhodobé experimenty není podle něj čas.
Sklenička tvrdí, že drtivá většina modelů z nejprestižnějších klimatologických pracovišť světa poukazuje na fakt, že bude ještě hůř. Vysvětlil, že teplota bude stoupat, zatímco podíl srážek bude klesat, nebo se minimálně změní jejich prostorové a časové rozložení. To znamená, že bude daleko častěji přibývat přívalových dešťů, povodní atd. Sklenička dodal, že i když nás v poslední době trápí sucho, tak bychom neměli zapomínat na povodně, které mohou udeřit velice brzo.