reklama

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

reklama

Česká republika je v povinnosti nosit respirátory světovým unikátem. Ve většině světa stačí pouze klasické roušky. Česká vláda argumentuje tím, že se příkazem nosit kvalitnější ochranné pomůcky snaží bránit šíření nakažlivějších mutací nemoci COVID-19.

Lidé však začali v letních měsících tuto povinnost ignorovat, což je patrné na první pohled. Někteří odložili ochranné pomůcky úplně, jiní je vyměnili za klasické roušky. Děje se tak zatím za přihlížení úřadů bez větších sankcí. Přesto ministerstvo zdravotnictví o revizi nařízení podle svých veřejných výstupů zatím neuvažuje. (Na dotaz CNN Prima NEWS doposud neodpovědělo.)

Že se nejedná o pouhé dojmy, dokazují údaje prodejců respirátorů a roušek. „Za měsíc srpen poklesl počet prodaných respirátorů v porovnání s předchozími měsíci, například s červencem, o více než 16 procent. Naproti tomu jednorázové roušky vykazují od května stálý nárůst. V červnu se jich prodalo téměř dvojnásobné množství oproti květnu, v srpnu již více než trojnásobné,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jiří Peroutka, manažer komunikace drogerie DM.

O poklesu prodejů respirátorů od jarních měsíců hovoří také konkurence. „Největší nárůst jsme evidovali v únoru a březnu 2021. Poté nastal mírný propad na úroveň, která je konstantní v rámci posledních šesti měsíců,“ sdělila CNN Prima NEWS Olga Stanley za drogerie Rossmann.

S příchodem podzimu zájem znovu roste

S příchodem chladnějšího podzimu, pozvolným růstem epidemie a po návratu dětí do škol začínají ovšem lidé nakupovat respirátory znovu. „V průběhu prázdnin byl zájem o ně konstantní a pohyboval se v desítkách tisíc kusů týdně. S příchodem září a návratem dětí do škol a koncem dovolených narostla poptávka přibližně o třetinu,“ řekl CNN Prima NEWS ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček.

Podobně hovoří také samotní výrobci respirátorů. „Během letních prázdnin prodeje v České republice lehce poklesly, zatímco na jiných trzích se zase ale navýšily. S přicházejícím podzimem v ČR evidujeme opětovný nárůst,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Jana Zimová ze společnosti Respilon.

Tagy:

Hlavní zprávy

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu
USA

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

Protest proti změnám svlékáním. Bývalé letušky překvapily turisty v centru Říma

V posledních dnech se v italském letectví odehrály velké změny. Po 75 letech skončily národní aerolinie Alitalia a část této společnosti přešla pod nově vzniklého dopravce ITA Airways. To způsobilo, že řada letušek přišla o zaměstnání. A právě bývalé stevardky vyrazily do centra Říma protestovat tak, že se začaly vysvlékat z uniforem, ve kterých léta brázdily nebe.

Legenda Manchesteru United přiznala sexuální zneužívání. Matka Evry měla vztek

Opora Manchesteru United i francouzské reprezentace. Fotbalista Patrice Evra byl svého času jedním z nejlepších levých obránců na světě, a proto si teď mohl dovolit napsat autobiografii. V ní se nepozastavuje pouze nad krásnými okamžiky, které prožil na trávníku, ale rovněž nad dětstvím, které podle knihy rozhodně neměl jednoduché. Prozradil, že když mu bylo 13 let, učitel ze školy ho sexuálně zneužil.

Vemte si roušku, žádal muž v metru policisty. Neotravuj, řekli a vyhodili ho ze stanice

Ke kuriózní situaci došlo v týdnu v prostorách newyorského metra. Pasažér Andy Gilbert spatřil policisty, kteří na rozdíl od něj neměli roušku nebo respirátor, ačkoliv je to tam na základě státních nařízení povinné. Gilbert se tedy ocitl v pozici, kterou by měli zastávat právě strážníci, a po dvojici chtěl, aby si zakryla ústa a nos. Policisté pro něj však neměli pochopení a násilím vyvedli muže ze stanice.

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

reklama