reklama

Z dovolených se začínají vracet Češi nakažení koronavirem

V Česku se objevují případy pozitivně testovaných lidí, kteří si nemoc COVID-19 přivezli z dovolené. Zejména se to týká zemí, kam Češi teď cestují nejčastěji, tedy Řecka, Bulharska a okolních států. Potvrdilo to ministerstvo zdravotnictví.

reklama

„V tuto chvíli jsme zaregistrovali případy přenosu nákazy do České republiky z důvodu turismu. Co se týče zemí, tak lidé teď cestují hlavně do Řecka, Bulharska a okolních států. Případy tam jsou, nicméně dokud se nezaloží lokální ohnisko, tak hygienici dbají na ochranu osobních údajů a tyto informace nesdělují,“ uvedla Renata Povolná, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Úřady proto doporučují bedlivě sledovat vývoj situace v Evropě. „Každý týden aktualizujeme mapu a seznam bezpečných zemí podle rizika nákazy. Takže je potřeba sledovat tento vývoj a informovat se před cestou, jaké v té dané zemi jsou podmínky a preventivně se připravit,“ dodala mluvčí.

K tématu

Ministerstvo zdravotnictví tento čtvrtek přesunulo Srbsko a Černou Horu mezi státy s vysokým rizikem nákazy koronavirem. Češi musí od pondělí 13. července po návratu z obou zemí absolvovat test na COVID-19, nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény. Důvodem je zhoršená epidemiologická situace v těchto státech.

Cestovní kanceláře zájezdy rušit nebudou

Zařazení Černé Hory na seznam států s vysokým rizikem nákazy koronavirem se dotkne stovek Čechů. Zájezdy ale cestovní kanceláře rušit nebudou, povinné testy nepovažují za dostatečný důvod. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež pro ČTK označil opatření za překvapivé a zbrklé. „Je to pro nás velmi negativní a překvapující zpráva. Černou Horu pokládáme za jednu z nejbezpečnějších zemí v celé Evropě,“ uvedl Papež.

Situaci přirovnal ke kroku Slovinska, které v minulém týdnu zařadilo Českou republiku mezi rizikové země, přičemž ale stát dostatečně nezohlednil reálnou situaci v celé zemi. Srbsko podle něj nepatří během léta k tolik vyhledávaným zemím. V takzvané červené kategorii v rámci Evropské unie zůstává nadále jen Švédsko.

Tagy: Řecko Bulharsko Chorvatsko dovolená

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V pátek v Česku přibylo 323 nových případů nákazy. Nejvíce od 3. dubna

V pátek v Česku přibylo 323 nových případů nákazy. Nejvíce od 3. dubna

V Česku v pátek přibylo 323 potvrzených případů koronaviru, nejvíce od 3. dubna. Denní přírůstek vyšší než 300 zaznamenaly laboratoře od začátku března, kdy epidemie v zemi vypukla, popáté, naposledy to bylo 28. června. Onemocnění covid-19 se od začátku epidemie potvrdilo u 18 060 lidí, z nich 12 749 se z nemoci vyléčilo a 389 zemřelo. Aktuálně se tak s nemocí potýká 4922 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama
Vyhazov? Prasárna, na kterou nezapomenu, říká motocyklista Abraham. Teď bude fandit Rossimu
D-manóza: účinná péče o močové cesty a prevence infekcí
Babičku lidé kupují dodnes. Číst by ji měli až v dospělosti, říká kastelán z Ratibořic
reklama
reklama
Na sever Čech přivezli lidé koronavirus z Chorvatska i Slovenska

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Progresivní daně? Schizofrenie i trestání schopných, hodnotí návrh odborníci a opozice
Další články
reklama
reklama