reklama

Češi vyrazili na hory. Chceme si užít poslední svobodný víkend před uzávěrou, říkají

Přestože počasí o poslední únorové sobotě nebylo zrovna vlídné, nadšence do zimních radovánek od výletu do hor neodradilo. „Jdeme na běžky, dokud ještě můžem,“ říká mladý pár, obouvaje lyže na Cínovci v Krušných horách. Lidé také vytáhli boby, sáně či snowboardy a vyrazili do zavřeného skiareálu v Zadní Telnici.

reklama

Od pondělí 1. března Češi zůstanou zavření ve svých obcích, respektive okresech. Za hranice vládou vymezených území se budou moci vydat jen v nejnutnějších případech, například budou-li potřebovat nakoupit základní věci nebo musí pečovat o své blízké. Poslední desítky hodin před uzávěrou se tak mnoho lidí rozhodlo strávit na horách, kde ještě leží zbytky sněhu.

„Myslíme si, že je to letos poslední šance, jak se ještě provětrat na běžkách. Za tři týdny už tady asi žádný sníh nezůstane,“ hlásí mladý pár, který nazouvá lyže na hřebenech Krušných hor na Cínovci. „Bydlíme v Teplicích, takže tady už jsme mimo náš katastr,“ říká asi pětadvacetiletá žena. Její protějšek s nešťastným výrazem v očích jen přikyvuje.

Obdobná situace panuje také v blízkosti Komáří vížky tyčící se nad nedalekou Krupkou. Parkoviště zde sice není tak „natřískané“ jako během vánočních prázdnin nebo zkraje ledna, ale i tak se místo k odstavení automobilu nehledá snadno. Mezi pěšími výletníky a běžkaři se najde také několik rodin s dětmi, které se přesouvají na druhou stranu kopce, kde se chtějí svézt na bobech. „Jsme z Krupky, takže sem budeme moci zajet i v pondělí, protože Komárka je v našem katastru. Ale obáváme se, že za pár dní už se tady bobovat nebude dát,“ vysvětluje odhadem čtyřicetiletý muž.

Policie tentokrát nezasahovala

Míříme na Zadní Telnici, která se rozkládá vzdušnou čarou asi šest kilometrů severovýchodně. Parkoviště je zde téměř plné, počet lidí na svahu tomu ale neodpovídá. Skoro všichni totiž vyměnili boby a sáně za běžky a jsou rozptýleni po okolních lesích. Hlouček běžkařů se přesto posilňuje u nedalekého stánku s občerstvením. Po sjezdovce se prohání pár dětí na bobech, na svah ale šlapou i snowboardisté či borci na skialpech. Sníh je mokrý a těžký, vylézá dokonce nažloutlá vrstva poznamenaná nedávným přílivem písku ze Sahary.

Na příjezdové silnici se náhle zjeví hlídka příslušníků Policie České republiky, situaci ale pozorují jen z auta. Tentokrát nemají důvod zasahovat na rozdíl od 23. ledna, kdy překazili plány provozovatelů místního skiareálu na spuštění lanovky a vleků.

Paní Zima letos vládla poměrně pevnou rukou, koronavirová pandemie a z ní pramenící vládní opatření však nedovolily, aby si lidé jejího panování užili jako obvykle. Sezóna 2020/2021 tak vstoupí do historie jako jedna z těch nejhorších. A to i přesto, že sněhová nadílka byla bohatá a Česko na několik dní sevřely třeskuté mrazy. Tak snad se to příští rok nepřevrátí do opačného gardu.

Tagy:
lyžování Ústecký kraj Cínovec Krušné hory koronavirová opatření bobování sáňkování skiareály Zadní Telnice Komáří vížka

Hlavní zprávy

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků
Koronavirus

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

Boj o pandemický zákon ve Sněmovně: Umožní větší restrikce, odpůrci šikanují poslance

Poslanci by v úterý mohli projednat vládní novelu pandemického zákona a možnost vyhlášení mimořádného ředitelského volna kvůli covidu. Kabinet chce, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze. Ráno se k nim sejdou výbory, schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku. Proti schválení novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES.

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Medailový rozbor ZOH: Ženy, děkujeme. Češky v dovozu cenných kovů z olympiád válcují muže

Medailové bilancování olympijských her v Pekingu teprve přijde, začínají 4. února. Už teď je ale možné říct, že pravděpodobněji cenný kov přiveze některá z dam. Vyplývá to z rozboru úspěchů na předchozích zimních sportovních svátcích. Celkem tuzemská výprava v samostatné historii republiky přivezla zpod pěti kruhů zapadaných sněhovými vločkami 31 cenných kovů.

reklama

Domácí zpravodajství

Česko je v boji s korupcí na 49. místě světa. Za západní Evropou výrazně zaostává

Česko na zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo v roce 2021 na 49. příčce. Zlepšení o čtyři pozice oproti roku 2020 naopak dosáhlo Slovensko, kterému loni připadla 56. příčka. Česko a Slovensko nadále zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie, i tak ale dosáhly lepšího výsledku než dvě třetiny sledovaných zemí.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

reklama