Některým provozovatelům lyžařských středisek došla s vládou trpělivost a chystají se o nadcházejícím víkendu spustit lanovky a vleky. Jiní se drží zpátky a připravují na stát žaloby. Důvod je v obou případech stejný: Vláda skiareálům dosud poslala jen minimální finanční kompenzace a majitelé už nemají na výběr.
„Dobrý den všem, provozovatelé areálu se rozhodli o víkendu 23.–24. 1. spustit vleky, takže kdo chcete, můžete si přijet zajezdit,“ stojí od čtvrtečního odpoledne na facebookovém profilu lyžařského střediska Zadní Telnice v Krušných horách. Výzva je doplněna informací, aby se zájemci o víkendovou lyžovačku vybavili respirátorem třídy FFP2.
Lyžaře tahá nahoru skútrem. Jezdíme, dokud vydrží stroje, popsal majitel skiareálu
Rezervace se rychle plní, lidé chtějí lyžovat, popsal CNN Prima NEWS Vladimír Cháb, spolumajitel lyžařského areálu Čeřínek u Jihlavy. Ten si našel kličku v opatřeních. Když kvůli vládnímu nařízení nemohou spustit vleky, na Čeřínku vozí lyžaře na laně za skútry. Cháb však přiznal, že je to náročnější, než si mysleli. Jeden ze tří skútrů se jim rozbil, je to finančně nákladné, a navíc mu neustále zvoní telefon kvůli dalším rezervacím lyžování.
Otevřená má být i půjčovna lyžařského vybavení, naopak boby a sáňky mají lidé nechat doma. „Nemáme už jinou možnost, kompenzace, které jsme dostali od vlády, nám nahradí sotva jeden slabší víkend. Buď tady budeme čekat jako ovce na porážku a už to nikdy, ani v další sezoně, nerozjedeme, nebo zkusíme nějaké peníze vydělat, abychom to tu udrželi,“ řekl CNN Prima NEWS vedoucí provozu Ivan Soukup.
Máme čekat na porážku?
Rozhodnutí otevřít ale za vzpouru proti vládním protiepidemickým opatřením nepovažuje. „V pátek končí zákaz, který vláda dala do 22. ledna, PES už by měl být ve čtyřce, takže ta omezení by měla skončit,“ dodal. Na otázku, zda lanovku a vleky spustí, i když poslanci nouzový stav v pátek prodlouží, Soukup odpověděl: „Já už jsem vypnul televizi a nedívám se. Otevřeme a uvidím, co se bude dít dál.“
dobrý den všem, provozovatelé areálu se rozhodli o víkendu 23.1-24.1.spustit vleky, takže kdo chcete, muzete si prijet zajezdit..prosím vemte si s sebou FFP2. díky a těšíme se!!!!
Posted by Zadní Telnice-lyžování pro všechny on Thursday, January 21, 2021
Řekl také, že neví o dalších střediscích, která by krok Telnice následovala. „Jsou buď nerozhodní, nebo na tom ještě nejsou tak zle. Když jsem poslal žádost na ČEZ, aby mi odložili platbu, řekli mi, že to nedělají,“ doplnil Soukup.
Sáňkaře ze sjezdovek vyhání policie. Přeplněné hory hlásí i Slovensko a Německo
Zavřené lyžařské areály lákaly k návštěvě nejen u nás, ale i na Slovensku či v Německu. Lidé vyměnili lyže za boby a sáňky a vydali se na sjezdovky. V sousedním Německu se situace vyhrotila natolik, že milovníky zimních radovánek ze svahů vyháněla policie. Ta zjistila několik desítek přestupků proti přísným hygienickým nařízením.
Peníze, které lyžařským areálům slíbila vláda, jsou podle něho směšné. Navíc prý nemůže čekat, až náhrady skutečně dostane, když drtivou většinu nákladů nese nyní. „Nejvíce nás stojí vytvoření sněhu a upravení sjezdovek,“ vysvětlil Soukup. Je také přesvědčen, že systém je takto špatně nastaven záměrně. Vláda podle něho čeká, až bude potenciálních příjemců kompenzací méně. „Nevěřím, že nějaké budou, nevěřím, že nám něco dají,“ řekl také Soukup.
Chystá se žaloba na stát
S totožnou situací se pere také Karel Ležatka, který provozuje lyžařské středisko Kopřivná v Jeseníkách. „Telnickým držím palce, ale zatím se otevřít nechystáme. Spíše zvažuji, že na stát podám žaloby, protože míra pokrytectví vlády je bezbřehá,“ řekl rozhořčeným tónem CNN Prima NEWS.
Podle něho je neuvěřitelné, že není možné provozovat, vleky a lanovky, a přitom jsou hory plné lidí. „Máme za ně ale zákonnou povinnost. Vše funguje normálně kromě toho, že ti lidé nedodržují žádná protiepidemická opatření, avšak my je nemůžeme organizovat, protože nesmíme pustit vleky,“ dodal.
Ležatka také popsal, jak je systém kompenzací neférový. „Znám lidi, kteří oslavují, protože poprvé v životě dostanou peníze za neprovozování, přestože do poloviny ledna vůbec neměli sníh. Je to socialisticko-komunisticko-estébácký model,“ řekl.
Ultimátum KSČM vládě. Otevřete skiareály a školy, jinak nepodpoříme nouzový stav
Vláda chce prodloužit nouzový stav do 21. února, k čemuž potřebuje hlasy komunistů. Ti si však podporu nouzového stavu podmiňují tím, že se od února otevřou první stupně základních škol. Do lavic by měly jít i poslední ročníky ZŠ a maturanti. Podle komunistů by se měly otevřít i skiareály.
Za nelogický považuje také způsob výpočtu kompenzací, jež se vztahují na počet sedaček. „Roli nehraje přepravní kapacita, ale počet sedaček na lanovce. Takže my, co máme rychle jezdící šestisedačku, a potřebujeme tedy těch závěsů méně, na tom budeme hůř než ti, kteří mají staré pomalé lanovky, kde je sedaček zavěšeno více. Přestože za hodinu přepraví méně lidí,“ vysvětlil Ležatka.
Rakouský model
Připomněl také, že v Rakousku mají provozovatelé možnost si vybrat, zda areál zavřou a dostanou polovinu tržeb z předchozích sezon, nebo zda nechají lanovky zapnuté, ale mohou služby nabízet jen domácím lyžařům. „Namísto toho já tady musím prokazovat náklady a ještě veškerou dokumentaci ke kompenzacím držet deset let. To znamená, že po pěti letech mi tam přijde úřednice, něco se jí nebude zdát a já to budu muset všechno vracet. Tohle musel vymyslet snad blázen,“ uzavřel Karel Ležatka.
CNN Prima NEWS už dříve informovala, jak se některé skiareály snaží vládní zákazy obejít. V Čeřínku u Jihlavy začali lyžaře na kopec vozit pomocí sněžného skútru. Podle jednoho z majitelů, Vladimíra Chába, se rovněž nejednalo o protest, ale podobně jako v případě Zadní Telnice o boj o záchranu. Do areálu prý pracovníci pouštěli jen omezený počet lidí, kteří se předem zaregistrovali. A také pak měli dohlížet na dodržování veškerých nařízení a hygienických opatření.