Železniční provoz na koridorových tratích v České republice od dnešního rána už několik hodin komplikuje rozsáhlý výpadek zabezpečovacího zařízení ETCS. Podle mluvčího drážních hasičů Martina Kavky je příčinou nefunkční GSM-R signál, který spravuje externí dodavatel. Zatím podle něho není jasné, jak dlouho problém potrvá. Provoz je omezený v dálkové i regionální dopravě. Vlaky nabírají zpoždění. Na síti X o tom informovaly České dráhy (ČD).
Přechod na ETCS začal na koridorech v Česku od letošního 1. ledna. Nejprve to bylo na trati Česká Třebová – Olomouc – Přerov, poté Břeclav – Bohumín, následně Česká Třebová – Břeclav a nakonec Praha-Běchovice Česká Třebová.
ČTĚTE TAKÉ: Smrtelná nehoda v Modleticích: Kamion srazil chodce v areálu firmy, policie nařídila pitvu
Po výpadku ETCS musely ráno vlaky na těchto koridorech z bezpečnostních důvodů preventivně zastavit. To je podle Kavky hlavním důvodem současných zpoždění. „Bezpečnostní systémy během výpadku ETCS vypnuly. Na takové situace je Správa železnic připravena a aktivoval se předem připravený bezpečnostní scénář,“ uvedl mluvčí hasičů Správy železnic Martin Kavka.
Provoz byl podle něj obnoven po několika desítkách minut na systému národního liniového zabezpečovače. Některé osobní vlaky vůbec nevyjely.
Podle webu ČD mohou mít některé spoje zpoždění až hodinu. Vlaky musí navíc z bezpečnostních důvodů jezdit sníženou rychlostí 100 kilometrů za hodinu. „Bohužel zastavení provozu při výpadku má doběh i na zpoždění současných spojů. Časový údaj o opravě systému GSM-R, který je nutný pro správné fungování ETCS, zatím nemám k dispozici," uvedl před 10:00 Kavka. Problémy se týkají pouze koridorů s ETCS, na ostatních tratích komplikace nejsou.
„Zpoždění vlaků by měla být během dopoledne už jen minimální,“ podotkl Kavka. Problémy se týkají pouze koridorů s ETCS, na ostatních tratích komplikace nejsou. „Prosíme cestující, aby sledovali naše webové stránky nebo aplikaci Můj vlak, kde aktualizujeme informace k mimořádné události,“ dodaly České dráhy.
Systém ETCS funguje jako nezávislý dohled nad vlaky, který automaticky zasáhne v okamžiku chyby strojvedoucího nebo při jiné nežádoucí situaci a nouzově zabrzdí vlak. Spolu s lokomotivami se instaluje také do tratí. Ministerstvo dopravy počítá s tím, že systémem do roku 2030 vybaví dalších 4 000 kilometrů tratí, což si vyžádá investice zhruba 32 miliard korun. V roce 2026 má být výhradní provoz s ETCS zaveden na koridoru Praha – České Budějovice, v prosinci 2027 na trati Beroun – Plzeň – Cheb a do roku 2030 na celé tuzemské síti TEN-T, což jsou páteřní železnice evropského významu.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Za volantem jsem řidič, vše ostatní je rozptýlení, říká instruktor. České motoristy i chválil