reklama

České hypoteční šílenství neslábne. Úvěry na bydlení jsou zase o něco levnější

Pokles úrokových sazeb u hypotečních úvěru se nezastavil ani v lednu.
Zdroj: Profimedia.cz

Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v lednu navzdory očekáváním opět klesla. Dostala se na 1,94 procenta. Lidé si v prvním měsíci letošního roku půjčili na bydlení bezmála 25 miliard korun. Vyplývá to z aktuální hodnoty ukazatele Fincentrum Hypoindex.

reklama

Letošní leden byl na českém hypotečním trhu co do objemu poskytnutých úvěrů rekordním lednem v historii. Češi si sice na bydlení půjčili o skoro 4,5 miliardy korun méně než v prosinci, meziročně ovšem došlo k nárůstu téměř o 48 procent. Počet sjednaných hypoték byl oproti loňskému lednu vyšší asi o třicet procent. Znamená to, že vzrostla průměrná výše objemu půjčených peněz.

K tématu

„Ve srovnání s předchozími měsíci nepatřil leden mezi nejsilnější, nicméně jako začátek roku je to s objemem poskytnutých úvěrů ve výši 24,952 miliardy korun nejlepší start do nové hypoteční sezóny za celou historii Fincentrum Hypoindexu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Průměrná výše hypotéky se na necelých 24 tisíc korun přiblížila třímilionové hranici.

Sazby hledají dno

V lednu také došlo k dalšímu poklesu průměrné úrokové sazby na 1,94 procenta, což je o 0,02 procentního bodu méně než v prosinci. „Vzhledem k tomu, že cena zdrojů už několik měsíců roste a pozvolna se zvyšuje i rizikovost úvěrů, je pokračující pokles průměrné sazby překvapující,“ dodal Sýkora.

Průměrná úroková sazba u hypoték klesá deset měsíců v řadě. Zdroj: CNN Prima NEWS
Průměrná úroková sazba u hypoték klesá deset měsíců v řadě. Zdroj: CNN Prima NEWS
Zdroj: CNN Prima NEWS

Významnou úlohu podle něho hraje i konkurenční boj bank. Ty však vzhledem ke stále velmi silnému zájmu o hypoteční úvěry zřejmě už brzy nebudou mít tak velkou potřebu držet úrokové sazby na minimálních úrovních. Směr jejich vývoje naznačují i aktuální nabídkové sazby u některých bank. V lednu například zvýšila úroky u hypoték Moneta Money Bank nebo UniCredit Bank.

Loňský rekord nepadne

Růst hypotečních sazeb podpoří v letošním roce zřejmě i Česká národní banka. Je však stále pravděpodobnější, že k prvnímu letošnímu zvýšení základních sazeb ČNB přistoupí později, než původně plánovala, a to až v listopadu. Důvodem je stále velká nejistota, která panuje ohledně dalšího vývoje koronavirové krize.

V loňském roce padl hypoteční rekord, když bylo poskytnuto přes 254 miliard korun. Letošní objemy ale zřejmě rekordní nebudou. „Hypoteční sazby v letošním roce s velkou pravděpodobností zamíří vzhůru. To v kombinaci s vysokými cenami nemovitostí dostupnost vlastního bydlení zhorší,“ myslí si Jiří Sýkora.

K tématu

Tagy: bydlení hypotéka půjčka Česká národní banka nemovitosti úrokové sazby UniCredit Bank hypoteční úvěr Fincentrum Hypoindex Moneta Money Bank
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Nejlepší výsledek od roku 2007. Češkám se na lyžařském šampionátu povedla štafeta
Obezita je daň za luxus, nejdůležitější je udělat si čas na pohyb, tvrdí odborník
Lidé v karanténě dostanou navíc až 370 korun denně. „Izolačka“ prošla Senátem
reklama
reklama
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Blatný zvažuje nařídit pracovní povinnost některým studentům, rozhodne v pátek
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Muž se přiznal k ubodání spolubydlícího, zabít ho prý nechtěl. Dostal 17 let vězení
Maláčová: ANO se chystá na vládu s ODS a TOP 09. Důkazem je hlasování o nemocenské
Další články
reklama
reklama