reklama

České hypoteční šílenství neslábne. Úvěry na bydlení jsou zase o něco levnější

Pokles úrokových sazeb u hypotečních úvěru se nezastavil ani v lednu.
Zdroj: Profimedia.cz

Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v lednu navzdory očekáváním opět klesla. Dostala se na 1,94 procenta. Lidé si v prvním měsíci letošního roku půjčili na bydlení bezmála 25 miliard korun. Vyplývá to z aktuální hodnoty ukazatele Fincentrum Hypoindex.

reklama

Letošní leden byl na českém hypotečním trhu co do objemu poskytnutých úvěrů rekordním lednem v historii. Češi si sice na bydlení půjčili o skoro 4,5 miliardy korun méně než v prosinci, meziročně ovšem došlo k nárůstu téměř o 48 procent. Počet sjednaných hypoték byl oproti loňskému lednu vyšší asi o třicet procent. Znamená to, že vzrostla průměrná výše objemu půjčených peněz.

K tématu

„Ve srovnání s předchozími měsíci nepatřil leden mezi nejsilnější, nicméně jako začátek roku je to s objemem poskytnutých úvěrů ve výši 24,952 miliardy korun nejlepší start do nové hypoteční sezóny za celou historii Fincentrum Hypoindexu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Průměrná výše hypotéky se na necelých 24 tisíc korun přiblížila třímilionové hranici.

Sazby hledají dno

V lednu také došlo k dalšímu poklesu průměrné úrokové sazby na 1,94 procenta, což je o 0,02 procentního bodu méně než v prosinci. „Vzhledem k tomu, že cena zdrojů už několik měsíců roste a pozvolna se zvyšuje i rizikovost úvěrů, je pokračující pokles průměrné sazby překvapující,“ dodal Sýkora.

Průměrná úroková sazba u hypoték klesá deset měsíců v řadě. Zdroj: CNN Prima NEWS
Průměrná úroková sazba u hypoték klesá deset měsíců v řadě. Zdroj: CNN Prima NEWS
Zdroj: CNN Prima NEWS

Významnou úlohu podle něho hraje i konkurenční boj bank. Ty však vzhledem ke stále velmi silnému zájmu o hypoteční úvěry zřejmě už brzy nebudou mít tak velkou potřebu držet úrokové sazby na minimálních úrovních. Směr jejich vývoje naznačují i aktuální nabídkové sazby u některých bank. V lednu například zvýšila úroky u hypoték Moneta Money Bank nebo UniCredit Bank.

Loňský rekord nepadne

Růst hypotečních sazeb podpoří v letošním roce zřejmě i Česká národní banka. Je však stále pravděpodobnější, že k prvnímu letošnímu zvýšení základních sazeb ČNB přistoupí později, než původně plánovala, a to až v listopadu. Důvodem je stále velká nejistota, která panuje ohledně dalšího vývoje koronavirové krize.

V loňském roce padl hypoteční rekord, když bylo poskytnuto přes 254 miliard korun. Letošní objemy ale zřejmě rekordní nebudou. „Hypoteční sazby v letošním roce s velkou pravděpodobností zamíří vzhůru. To v kombinaci s vysokými cenami nemovitostí dostupnost vlastního bydlení zhorší,“ myslí si Jiří Sýkora.

K tématu

Tagy: bydlení hypotéka půjčka Česká národní banka nemovitosti úrokové sazby UniCredit Bank hypoteční úvěr Fincentrum Hypoindex Moneta Money Bank
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Hokej

Pešán zůstává trenérem hokejové reprezentace. Už ale nebude mít hlavní slovo

Pešán zůstává trenérem hokejové reprezentace. Už ale nebude mít hlavní slovo

Velkým tématem posledních týdnů byla otázka, zda Filip Pešán zůstane po nepovedeném mistrovství světa v Rize trenérem české hokejové reprezentace. Český svaz ledního hokeje (ČSLH) v úterý rozhodl o tom, že na pozici hlavního kouče národního týmu nenastane žádná změna. Výkonný výbor ovšem zároveň odhlasoval, že za složení realizačního týmu a nominaci hokejistů nově ponese zodpovědnost generální manažer, kterým je Petr Nedvěd. To znamená, že Nedvěd může Pešána odvolat, když to uzná za vhodné.

Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Počet bakterií ve zmrzlině je alarmující, varují hygienici

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Počet bakterií ve zmrzlině je alarmující, varují hygienici

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Výsledky kontrol zmrzliny, které letos provádějí hygienické stanice, jsou alarmující. Ukazují na vyšší výskyt bakterií, než dovoluje norma. Nejčastějším hříchem zmrzlinářů je přitom nedostatečná údržba zmrzlinových výrobníků. Nekvalitní zmrzlinu ale můžete poznat i na první pohled. Nejen o tom v Hlavních zprávách od 18:55.

Uznávaný epidemiolog předpovídá černý scénář: Nebudeme stíhat pohřbívat
Pád letadla u Písku: Zemřel uznávaný pilot. Fotograf rockových hvězd bojuje o život
Rezek o (ne)slavné penaltě: Ještěže tehdy nebyl VAR. Proč se rozhodčímu neomluvil?
Rotační výuka na školách a zavření obchodů byly nezákonné, uvedl Nejvyšší správní soud
reklama
reklama
Anglický fanoušek před zápasem s Čechy: Pokud se nezlepšíme, porazíte nás o dva góly

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Sněmovna zřejmě vydá Volného k trestnímu stíhání kvůli ivermektinu. Sám o to požádal
Následky pandemie ať zaplatí bohatí, hlásá Hamáček a plánuje progresivní daň
Volný blok jde do voleb s Dělnickou stranou. Nejsou to žádní extremisté, říká Volný
Další články
reklama
reklama