reklama

České hypoteční šílenství neslábne. Úvěry na bydlení jsou zase o něco levnější

Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v lednu navzdory očekáváním opět klesla. Dostala se na 1,94 procenta. Lidé si v prvním měsíci letošního roku půjčili na bydlení bezmála 25 miliard korun. Vyplývá to z aktuální hodnoty ukazatele Fincentrum Hypoindex.

reklama

Letošní leden byl na českém hypotečním trhu co do objemu poskytnutých úvěrů rekordním lednem v historii. Češi si sice na bydlení půjčili o skoro 4,5 miliardy korun méně než v prosinci, meziročně ovšem došlo k nárůstu téměř o 48 procent. Počet sjednaných hypoték byl oproti loňskému lednu vyšší asi o třicet procent. Znamená to, že vzrostla průměrná výše objemu půjčených peněz.

„Ve srovnání s předchozími měsíci nepatřil leden mezi nejsilnější, nicméně jako začátek roku je to s objemem poskytnutých úvěrů ve výši 24,952 miliardy korun nejlepší start do nové hypoteční sezóny za celou historii Fincentrum Hypoindexu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Průměrná výše hypotéky se na necelých 24 tisíc korun přiblížila třímilionové hranici.

Sazby hledají dno

V lednu také došlo k dalšímu poklesu průměrné úrokové sazby na 1,94 procenta, což je o 0,02 procentního bodu méně než v prosinci. „Vzhledem k tomu, že cena zdrojů už několik měsíců roste a pozvolna se zvyšuje i rizikovost úvěrů, je pokračující pokles průměrné sazby překvapující,“ dodal Sýkora.

Významnou úlohu podle něho hraje i konkurenční boj bank. Ty však vzhledem ke stále velmi silnému zájmu o hypoteční úvěry zřejmě už brzy nebudou mít tak velkou potřebu držet úrokové sazby na minimálních úrovních. Směr jejich vývoje naznačují i aktuální nabídkové sazby u některých bank. V lednu například zvýšila úroky u hypoték Moneta Money Bank nebo UniCredit Bank.

Loňský rekord nepadne

Růst hypotečních sazeb podpoří v letošním roce zřejmě i Česká národní banka. Je však stále pravděpodobnější, že k prvnímu letošnímu zvýšení základních sazeb ČNB přistoupí později, než původně plánovala, a to až v listopadu. Důvodem je stále velká nejistota, která panuje ohledně dalšího vývoje koronavirové krize.

V loňském roce padl hypoteční rekord, když bylo poskytnuto přes 254 miliard korun. Letošní objemy ale zřejmě rekordní nebudou. „Hypoteční sazby v letošním roce s velkou pravděpodobností zamíří vzhůru. To v kombinaci s vysokými cenami nemovitostí dostupnost vlastního bydlení zhorší,“ myslí si Jiří Sýkora.

Tagy:
bydlení hypotéka půjčka Česká národní banka nemovitosti úrokové sazby UniCredit Bank hypoteční úvěr Fincentrum Hypoindex Moneta Money Bank

Hlavní zprávy

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen
Koronavirus

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen

Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Dostane žhář z Bohumína doživotí? Obviněný trest přijal, rozhodne soud

Muž obviněný ze způsobení loňského požáru, při kterém v bohumínském panelovém domě zahynulo 11 lidí, by měl ve vězení strávit zbytek života. Jeden ze zmocněnců poškozených, Petr Kausta, to v pátek během jednání v budově krajského soudu řekl novinářům. Podle Kausty se obviněný doznal ke všem skutkům, tedy k vraždě a obecnému ohrožení, z nichž byl obviněn. Přijal také nabídku státního zástupce na doživotní trest vězení.

Hasiči se vrátili na místo, kde ztratili kolegy. Výbuch poškodil i sousední domy

Jeden z rodinných domů v sousedství budovy v Koryčanech na Kroměřížsku, kterou zničil středeční výbuch, je podle statika neobyvatelný. Po explozi má poškozenou konstrukci, hasiči proto zajistili stabilizaci objektu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Exploze si vyžádala životy dvou zasahujících dobrovolných hasičů, další čtyři lidé utrpěli zranění.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

Závěť prince Philipa zůstane zapečetěná 90 let. Soud tak chrání důstojnost královny

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl nejvyšší soud. Důvodem je ochrana „důstojnosti a postavení“ královny. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejhorší covidový scénář v Česku: Obchody s výdejním okénkem a hospody na rezervace

Ministerstvo zdravotnictví má na stole plány, jak postupovat v nadcházejících měsících podle vývoje pandemie koronaviru. Připravený má i nejkrizovější scénář, který by začal platit v okamžiku, kdy by se v Česku znovu rozjela masivní vlna, tak jako loni na podzim. Obchody by při něm mohly fungovat jen prostřednictvím výdejních okének a do restaurací by se chodilo pouze při rezervaci.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Počet nakažených v Česku stále roste. Třetí den se drží nad hranicí 500 případů

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění COVID-19, o 130 víc než před týdnem. Šlo tak o třetí den v řadě, kdy nárůst přesáhl 500 případů. Za poslední týden připadá 28 nově odhalených případů nákazy na 100 tisíc obyvatel, což je nejvíc od konce května. V nemocnicích je v souvislosti s covidem podle posledních údajů 158 lidí. ČR je také podle nákaz covidem v EU za 14 dní třetí nejméně zasaženou zemí, nejhůře je na tom nově Slovinsko. Česko má nyní nejméně mrtvých na obyvatele.

reklama