Období mimořádně nízkých úrokových sazeb nese své ovoce. Dánové budou moci žádat o hypoteční úvěry, z nichž nemusí platit žádné úroky. Na trhu severského království je má začít nabízet finský peněžní ústav Nordea Bank. Jde o důsledek politiky dánské centrální banky, která své základní úrokové sazby drží v záporných hodnotách.
V Dánsku nastalo něco nemyslitelného. Tamní obyvatelé mohou poprvé získat dvacetiletou hypotéku s nulovou úrokovou sazbou. Nabízí ji pobočka finské banky Nordea Bank. A podle agentury Bloomberg se brzy nejspíše připojí i další bankovní domy, které na dánském trhu působí. Banky jako Totalkredit, Nykredit Realkredit nebo Jyske Bank už daly najevo, že se k takovému kroku chystají.
Uvažujete o hypotéce? Pospěšte si, úrokové sazby letos porostou, radí odborníci
Přestože průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů posledních deset měsíců v řadě padala, dalšího klesání se již nemusíme dočkat. Ekonomická situace během letošního roku začne pozvolna obracet a sazby u úvěrů na bydlení se mohou vydat směrem vzhůru. Nahrává tomu také rostoucí poptávka po půjčkách ze strany vlády.
Jak je to vůbec možné? „Úrokové sazby u všech úvěrů se odvíjejí od základních sazeb centrální banky. Pokud ta své sazby snižuje, komerční banky mají nižší zájem své přebytečné peníze ukládat u centrální banky. Tím na trhu vznikne přebytek likvidity, a aby ji někdo chtěl využít, musí cena peněz, tedy úroková sazba, klesnout,“ vysvětlila mechanismus pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.
Když jdou sazby do záporu
Připomeňme, že Dánsko není součástí eurozóny, a tak jeho centrální banka stanovuje úrokové sazby nezávisle na Evropské centrální bance. A právě této skutečnosti využila, takže Dánsko patří mezi první země světa, kde se sazby snížily do záporného teritoria.
Vzhledem k tomu, že naprostá část peněžní zásoby má bezhotovostní podobu, je pro komerční banky velmi složité přebytečné peníze někam „zaparkovat“. Pokud mají možnost uložit likviditu u centrální banky a ještě jí za to musí zaplatit (protože přijímá vklady se záporným úrokem), hledají na trhu lepší alternativu. „V takovém případě je tedy z pohledu komerční banky paradoxně výhodnější půjčit peníze na bydlení za nulový úrok než je držet na účtu u banky centrální,“ dodala Hedija.
Úroková sazba hypoték v listopadu klesla pod dvě procenta. Lidé si rekordně půjčují
Průměrná úroková sazba hypoték v listopadu klesla na 1,98 procenta ze říjnových 2,02 procenta. Sazba se snížila osmý měsíc v řadě, tak nízko byla naposledy v březnu 2017. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu.
Dánský hypoteční trh je navíc specifický v tom smyslu, že úvěry jsou kryty hypotečními zástavními listy. Jde o cenné papíry, které když nakoupíte, peníze fakticky ihned půjčujete tomu, kdo si za ně pořídí dům, byt nebo jinou nemovitost. A jejich výnosnost je rovněž ovlivněna úrokovými sazbami centrální banky.
Kdy v Česku?
Mohou se na něco podobného těšit také čeští zájemci o hypotéky? „Téměř jistě nikoli. Česká národní banka by musela snížit své sazby pod nulu, na což se zatím vůbec nechystá. Na našem trhu navíc existuje stále poměrně vysoká poptávka po hypotečních úvěrech, takže k takovému poklesu sazeb není důvod,“ řekla Veronika Hedija. Z České národní banky už také přicházejí signály, že sazby pravděpodobně ve druhé polovině letošního roku půjdou nahoru.
Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů se sice u nás nedávno dostala pod dvě procenta, odborníci ale zájemce nabádají, aby si s vyřízením žádostí pospíšili. „V následujících měsících by se klesání sazeb na hypotečních úvěrech mělo začít přibržďovat. Pravděpodobně jsme již jen kousek ode dna, od kterého se odrazíme,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. Podle něj by lidé uvažující o sjednání hypotéky „neměli příliš dlouho otálet“, protože je možné, že „propásnou nejlepší příležitost ke sjednání úvěru na bydlení“.