Ani koronavirová krize nijak zvlášť nezamávala se zájmem Čechů o pořizování vlastního bydlení. Potvrzují to nejen rekordní objemy poskytnutých hypoték, ale i neustále rostoucí ceny nemovitostí. Podle odborníků by domy a byty měly zdražovat i v letošním roce. Výjimkou má být užší centrum české metropole a neatraktivní lokality s mizernou občanskou vybaveností.
Přestože se dalo očekávat, že koronavirová pandemie povede k poklesu poptávky po rezidenčních nemovitostech, a tedy k zastavení růstu nebo dokonce poklesu cen, nic z toho nenastalo. Ve třetím čtvrtletí loňského roku jen byty meziročně zdražily o 12, rodinné domy zhruba o devět procent. Novější data zatím k dispozici nemáme, ovšem vzhledem k neutuchajícímu zájmu o hypotéky se zřejmě nic nezměnilo ani v posledním loňském kvartále.
Odborníci předpovídají, že by podobný trend mohl pokračovat i v roce letošním. Byť se předpokládá, že hlad Čechů po hypotékách už nebude takový jako loni. Tím pádem by mohla zeslábnout i poptávka po domech, bytech či pozemcích. „Vysokou poptávku po nemovitostech udržovaly především velmi nízké úrokové sazby u hypoték. Některé banky se dostaly pod 1,5 procenta ročně. K udržení poptávky po nemovitostech přispělo také zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitých věcí,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Veronika Hegrová z on-line sjednávače hypoték Hyponamiru.cz.
Roste zájem o zahrady
Podle Hegrové sice hypotéky v letošním roce spíše podraží, avšak na nižší ceny realit prý můžeme zapomenout. „Převis poptávky po nemovitostech nad současnou nabídkou tlačí ceny vzhůru a jinak tomu pravděpodobně nebude ani v letošním roce. Nemovitosti zdražují také kvůli pomalé výstavbě a zdražujícím vstupům. Ceny jak stavebních materiálů, tak prací rostou,“ dodala. Pokles cen by mohl letos nastat snad jen u nemovitostí v nejužším centru Prahy a obecně v neatraktivních lokalitách se špatnou občanskou vybaveností.
Vzhůru by naopak měly stále mířit ceny u staveb, jež jsou určeny k rekreaci. Rodiny žijící v bytech totiž v důsledku opakujících se lockdownů zůstaly doslova uvězněny ve svých domácnostech. „Od vypuknutí pandemie koronaviru realitní makléři evidují zvýšený zájem o rekreační nemovitosti, a to zejména v okolí velkých měst nebo turisticky atraktivních lokalitách,“ doplnila Hegrová. Lidé prý také častěji vyhledávají zahrady, na kterých mohou s rodinami trávit volný čas.
Jsme na hypotečním dně?
Pokud však někdo o koupi domu, bytu či zahrady uvažuje a hodlá si na to půjčit, neměl by podle expertů otálet. Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů se totiž v Česku nedávno dostala pod dvě procenta a je jen málo pravděpodobné, že by ještě klesala.
„V následujících měsících by klesání sazeb na hypotečních úvěrech mělo začít přibržďovat. Pravděpodobně jsme již jen kousek ode dna, od kterého se odrazíme,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. Podle něj by lidé uvažující o sjednání hypotéky „neměli příliš dlouho otálet“, protože je možné, že „propásnou nejlepší příležitost ke sjednání úvěru na bydlení“.