reklama

České národní parky se připravují na turistickou sezonu

Blíží se turistická sezona a naše největší národní parky se chystají na příliv návštěvníků, který má přijít začátkem června. Pilně se připravují například v Krkonošském národním parku i na Šumavě.

reklama

Krkonošský národní park (KRNAP) eviduje 12 milionů návštěvníků ročně. V poměru k rozloze jde dokonce o jedno z celosvětově nejnavštěvovanějších chráněných území. I proto se park snaží každoročně rozšiřovat nabídku zajímavých lokalit.

K tématu

„Na informačních panelech, které tady teď kolegové staví, se návštěvníci dozví spoustu zajímavostí ze života jelenů. Ale nejenom informace, ale i zábava je důležitá, takže proto je tady spousta herních prvků, jako třeba xylofon,“ řekl CNN Prima NEWS mluvčí KRNAP Radek Drahný.

Podobně laděných stezek přibude celkem pět. Každá má mít délku zhruba 700 metrů. Cílem budování nových turistických tras je snížení přelidňování vyhledávaných lokalit. Park se snaží nabízet program i v nižších částech hor. Všech pět naučných stezek se právě dokončuje a návštěvníci je mohou objevovat už od příštího týdne.

Šumava

Také Národní park Šumava si letos pro návštěvníky připravil čtyři nové trasy. Program Průvodci divočinou zájemce zavede do jinak nepřístupných míst Šumavy. Novinkou je třeba výprava za bobry nebo vlky.

„Není to teda tak, že bychom vodili návštěvníky přímo za zvířaty. To samozřejmě nejde. Návštěvníci se ale podívají do míst, kde ta zvířata žijí, a seznámí se třeba s jejich pobytovými stopami,“ řekl CNN Prima NEWS správce NP Šumava Vladimír Dvořák.

Další novinkou je výprava do Modravských plání a dvoudenní trasa vedoucí výhradně po české straně Šumavy s přespáním na Pancíři. První výpravy startují 16. června, ostatní 15. července.  Výpravy do divočiny jsou ale určené pro fyzicky zdatnější návštěvníky. Koncipovány jsou totiž jako nejméně půldenní a většinou vedou volným terénem mimo turistické trasy.

Do Národního parku Šumava celoročně zavítají asi dva miliony turistů. Letošní zájem prý ale bude podstatně větší. Napovídají tomu třeba čísla rezervací od místních hotelů a penzionů. „První náznaky máme třeba už poslední tři čtyři víkendy, kdy se na Šumavě pohybuje velké množství návštěvníků,“ řekl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

Další hlavní zprávy

Soudy

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce ve sporu s brněnskými divadly. Neúspěšně žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv, údajně způsobený uvedením dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. Obě hry provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev a západní pohled na muslimský svět. Podle rozsudku však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Koronavirus

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

Přestože epidemie nemoci COVID-19 postupně ustupuje a celoplošně dochází k rozvolňování vládních opatření, mezi jednotlivými regiony stále existují propastné rozdíly. Jak by tedy vypadalo rozvolňování, kdyby se rozhodovalo podle jednotlivých krajů? Zatímco v Karlovarském by se život vrátil skoro do normálu, Zlínský by nadále zůstával v tvrdém lockdownu.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, hrozí občanskou válkou
Poválečný odsun Němců dodnes přímo ovlivňuje politickou mapu Sudet, tvrdí vědec
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Otvírají se obchody, roušky nejsou venku povinné. Co se od pondělí mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama